سرویس: اجتماعی ۱۶:۰۰ - چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۳

دیناروند: کلینیک چشم پزشکی خصوصی شرایط مناسب تزریق دارو را نداشت

رئیس سازمان غذا و دارو درباره مشکلات ایجاد شده برای بیماران یکی از کلینیک‌های چشم پزشکی خصوصی گفت:‌ شرایط نگهداری، طریقه تزریق در این حادثه تاثیر دارد.

در پی مشکلی که در یکی از کلینیک‌های چشم پزشکی خصوصی تهران برای بیماران رخ داد و در این زمینه با اطلاع رسانی مناسب باعث واکنش و اقدام وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو شد بطوریکه در این زمینه رسول دیناروند معاون وزیر بهداشت درباره اقدامات سازمان غذا و دارو اظهار داشت: پس از اطلاع از مشکل ایجاد شده برای بیماران یکی از کلینیک‌های چشم پزشکی خصوصی عنوان کرد: روز شنبه دهم اسفند ماه توسط ۴ نفر از پزشکان یک کلینیک چشم پزشکی در تهران ۱۵ نفر از بیماران تحت درمان، دارویی با نام تجاری و برند اوستین که از جمله محصولات شرکت رش سوئیس است تزریقی صورت می‌گیرد که فردای آن روز به دلیل شکایات بیماران فوق که دچار عوارض عفونت حاد چشمی شده بودند سازمان غذا و دارو از جریان آگاه شد و در نخستین زمان ممکن دو نفر از بازرسان خود را به آنجا می‌فرستد، بازرسان نیز پس از بررسی‌های که از داروهای موجود، نحوه تامین و تهیه آنها، محل خرید و نحوه تزریق به عمل می‌آورند نمونه‌هایی از داروهای فوق برداشته به آزمایشگاه کنترل مرجع سازمان ارسال می‌کنند.

دیناروند گفت: در گزارش کاملی که توسط بازرسان سازمان به دست ما رسیده است احتمال آلودگی مربوط به دارو نبوده و منشا بیرونی داشته باشد بیشتر به ذهن متبادر می‌شود دلایل آن نیز مشخص است نخست اینکه داروی مذکور به‌صورت رسمی وارد کشور شده است و دارای برچسب اصالت با شناسه مشخص شرکت رش سوئیس و تولید شده در کشور المان است سبقه ورودش نیز مربوط به چند ماه گذشته است.بنابراین اگر مشکلی در دارو وجود می داشت باید نمونه های دیگر آن نیز دارای همین ایرادات می بودند.

رئیس سازمان غذا و دارو با دور از ذهن ندانستن وجود نمونه قاچاق این دارو به‌دلیل گران قیمت بودن برند در بازار اظهار داشت: در گذشته نیز چنین مواردی مشاهده شده است. اگر چه قریب به یقین داروها مشکلی ندارند اما باید منتظر ارزیابی‌های آزمایشگاهی عدم آلودگی در چند روز آینده نیز ماند.

دیناروند با بیان اینکه بنا بر گزارشات بازرسان، کلینیک فوق الذکر دارای شرایط مناسب تزریق این دارو نبوده است، گفت: اگر چه اوستین در چشم پزشکی هم معمول است اما اصل مصرفش در خصوص سرطان‌های سینه و چند نوع سرطان دیگر است که به‌دلیل دُز بالایی که دارد بین بیماران مختلف تقسیم می‌شود.

وی ادامه داد: در کلینیک چشم پزشکی خصوصی که صحبتش رفت نیز از یک ویال برای ۱۰، ۱۵ و حتی در برخی موارد ۲۰ بیمار استفاده می‌شده است لذا شرایط نگهداری، طریقه تزریق و چگونگی کشیدن دارو از سرنگ و همه و همه می‌تواند در آلودگی دارو مذکور تاثیر بگذارد لذا برای تزریق این دارو باید شرایط کاملاً مهیا باشد.

معاون وزیر بهداشت با تاکید مجدد بر اینکه آلودگی به دارو مربوط نیست، عنوان کرد: برای اظهار نظر قطعی بنا بر نتایج آزمایشگاهی باید چند روزی صبر کرد.

دیناروند در پایان از خداوند متعال برای بیمارانی که در کلینیک فوق همچنان تحت دمان هستند طلب سلامت کرد و ابراز امیدواری کرد علی رغم وجود خطرات و آسیب‌های جدی، مشکلات حادی برای این بیماران به‌وجود نیاید.

منبع: تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.