سرویس: سیاسی ۱۵:۴۰ - جمعه ۱۴ تیر ۱۳۹۲

آیت‌الله خاتمی در خطبه دوم نماز جمعه تهران:

اعتدال در عرصه سیاسی همراهی با مواضع رهبری است/عملکرد بد حاکمان مصر موجب کودتا شد

آیت‌الله سید احمد خاتمی خطیب امروز نماز جمعه تهران در خطبه دوم با اشاره به ضرورت رعایت تقوا در تمام شئونات زندگی گفت: در روز قیامت ۵۰ موقف وجود دارد که از انسان در مورد حجت شرعی سؤال می‌شود. وی خطاب به نمازگزاران تصریح کرد: بدانید سرانجام‌تان با ذات مقدس الهی است و آن روز […]

آیت‌الله سید احمد خاتمی خطیب امروز نماز جمعه تهران در خطبه دوم با اشاره به ضرورت رعایت تقوا در تمام شئونات زندگی گفت: در روز قیامت ۵۰ موقف وجود دارد که از انسان در مورد حجت شرعی سؤال می‌شود.

وی خطاب به نمازگزاران تصریح کرد: بدانید سرانجام‌تان با ذات مقدس الهی است و آن روز که تنهای تنها هستید، فقط عمل به کار شما می‌آید پس برای رفتار خود توضیحی داشته باشید.

خطیب امروز نماز جمعه تهران با گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدای حمله ناو آمریکایی به هواپیمایی مسافربری در سال ۶۷ گفت: در این حادثه ۲۹۰ سرنشین درجا کشته شدند و در بین آنها ۶۶ کودک بودند. دولت جنایتکار آمریکا نه تنها از عذرخواهی خشک و خالی دریغ کرد بلکه به فرمانده ناو مدال داد. این سیمای عریان و بی‌پرده متجاوزی است که به ناحق خود را قدرت مسلط دنیا می‌داند.

آیت‌الله خاتمی در ادامه با اشاره به نزدیکی ماه مبارک رمضان اظهار داشت: در این ماه نسیم رحمت الهی در حال وزیدن است و ما باید خود را برای ورود با معرفت به این ماه آماده کنیم.

خطیب امروز نماز جمعه تهران ادامه داد: روزه تنها عبادتی است که نمود بیرونی ندارد و به برکت پیروزی انقلاب بهار قرآن در کشور ما شکل گرفته است و در ماه مبارک رمضان در گوشه و کنار کشور شاهد جلسات قرآنی هستیم و از ابتکارات ستودنی سیمای جمهوری اسلامی پخش قرائت قرآن به صورت ترتیلی است.

آیت‌الله خاتمی گفت: دعاهای ماه مبارک رمضان نیز اهمیتی اساسی دارند و ما امیدوارم که بتوانیم از این فرصت به درستی استفاده کنیم.

وی در ادامه افزود: ان‌شاءالله ماه رمضان سکوی پرش رشد و کمال ما باشد.

خطیب امروز نماز جمعه تهران با اشاره به حماسه سیاسی ملت بزرگ ایران در انتخابات اخیر گفت: حماسه سیاسی که حضرت آقا فرموده بودند را شما شکل دادید در حالی که دشمنان شما با تحریم به دنبال این بودند که شرکت در انتخابات محدود شود و می‌گفتند که حداقل ۲۵ درصد پای صندوق‌های رأی می‌آیند اما با حرکت شما مات شدند و این حرکت دنیا را مبهوت کرد.

وی افزود: حضور بیش از ۷۲ درصدی علی رغم آن تهاجم سنگین، نتیجه لطف خدا و بصیرت شما مردم بود.

آیت‌الله خاتمی با اشاره به حضور مردم در کشورهای مختلف در پای صندوق‌های رای گفت: در رصد بیش از ۳۰ انتخابات مختلف متوجه شدم در سال ۲۰۱۰ حضور در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ۵۷ درصد بود در سال ۲۰۱۲، در انتخابات ریاست جمهوری روسیه ۶۵ درصد آمدند. در اتریش در سال ۲۰۱۰، ۵۳ درصد آمدند در کرواسی در سال ۲۰۱۰، ۵۰ درصد آمدند و در مکزیک ۵۳ درصد و در پرتقال ۴۶ درصد و در اوکراین نیز ۶۹ درصد در انتخابات شرکت کردند.

وی افزود: برخی از کشورها نیز به خاطر شرایط خاص، رقم شرکت‌کنندگان بیش از ۷۰ درصد بود که البته آن هم به خاطر شرایط خاص آن منطقه بود.

آیت‌الله خاتمی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: در این انتخابات منتخب مردم بیش از ۵۰ درصد رأی آورد یعنی شامل ۵۰ به علاوه ۳۰۰ هزار رأی بود و نظام کاملاً امانتدرانه اعلام کرد که برنده انتخابات جناب دکتر حسن روحانی است.

وی افزود: هیچکس نتوانست از این مسئله ایراد بگیرد و عین این روند در انتخابات دهم نیز صورت گرفت با این تفاوت که در انتخابات سال ۸۸ ناکامان انتخابات، با ۱۱ میلیون تفاوت رأی شعار دروغین تقلب را سر دادند اما در اینجا نظام ۳۰۰ هزار رأی تفاوت را حساب کرد.

خطیب امروز نماز جمعه تهران افزود: در انتخابات سال ۸۸ آنها که مورد اقبال مردم قرار نگرفتند، داشتند کشور را به آتش می‌کشیدند و اگر می‌توانستند این کار را می کردند اما در انتخابات سال ۹۲ همه به دکتر حسن روحانی تبریک گفتند.

آیت‌الله خاتمی در ادامه سخنان خود با اشاره به شعار روحانی در مورد اعتدال، عقلانیت و خردمندی گفت: بحث اعتدال و کار جمعی که آقای روحانی مطرح کردند شعار بسیار صحیحی بوده و ریشه اعتقادی دارد. بحث اعتدال حتی در باب محبت اهل بیت نیز وجود دارد و گفته شده است همانگونه که کسی به اهل بیت فحش بدهد، نجس است غُلات نیز نجس هستند.

وی افزود: تمام اخلاق اسلامی اعتدال است همانگونه که در مورد شجاعت نیز گفته شده است شجاعت مرز بین تهور، بی‌باکی و دیوانگی با ترس است و این شعار، شعار درستی است.

خطیب امروز نماز جمعه تهران ادامه داد: انتظار این است که رئیس جمهور محترم این شعار را مورد تبیین قرار دهند تا مورد سواستفاده بعضی‌ها قرار نگیرد.

آیت‌الله خاتمی در ادامه با اشاره به اینکه اعتدال را می‌توان در مواضع سیاسی مقام معظم رهبری آیت‌الله خامنه‌ای دید، گفت: در انتخابات سال ۸۸ نیز موضع مقام معظم رهبری مقابله با فتنه بود و شما مردم هم معتدل بودید که پیروی کردید و حماسه ارزشمند نهم دی سال ۸۸ را آفریدید در آن عرصه کسانی که فتنه‌گری کردند، تندروی افراطی بودند و آنها هم که در آن عرصه سکوت کردند، کندرو بودند.

وی در ادامه افزود: اعتدال در عرصه سیاسی همراهی با مواضع مقام معظم رهبری بود.

خطیب امروز نماز جمعه تهران همچنین با اشاره به اینکه موضع ما چه در قبال این دولت و چه در قبال دولت‌های آینده حمایت ناصحانه است، گفت: اگر موضع دولت و عملکرد آن خوب بود از آن حمایت می‌کنیم و اگر اتفاقی افتاد موضع ما نصحیت دلسوزانه و اجرای امر به معروف و نهی از منکر است.

آیت‌الله خاتمی در ادامه با اشاره به وقایع مصر گفت: مصر خواستگاه بیداری اسلامی و مردم مصر مسلمان و دلداده اسلام هستند و در طول این یکسال نیز در انتخابات‌های گوناگون شرکت کردند تا به نمایندگان مسلمان رأی بدهند اما متأسفانه آنها که از این بیداری اسلامی بیرون آمدند آنچنان بد عمل کردند که بار دیگر کودتا شد و کودتاچیان حاکم شدند.

وی افزود:‌ آنها به جای اینکه جهان اسلام را به وحدت دعوت کنند از تکفیری‌های آدم‌کش حمایت کردند آنها حتی در عرصه سیاسی نیز با رژیم صهیونیستی گونه‌ای رفتار کردند که با شعارهای قبلی خودشان متناقض بود. قرارداد کمپ ‌دیوید را تأیید کردند و ایران‌هراسی و شیعه‌هراسی راه انداختند.

خطیب امروز نماز جمعه تهران افزود:‌ نتیجه این عملکرد حضور دهها میلیون نفر در خیابان‌ها و کودتای دوباره بود اینها پس از ۸۰ سال کار تشکیلاتی نه به درد دنیای مردم خوردند و نه به درد آخرت.

آیت‌الله خاتمی ادامه داد: انتظار ما از مردم مصر که دلداده بیداری اسلامی هستند این است که اجازه ندهند بار دیگر مصر تبدیل به حیات خلوت رژیم صهیونیستی شود.

وی در ادامه با شاره به کشته شدن علامه شحاته عالم مصری توسط تکفیری‌ها در نیمه شعبان گفت: در این جنایت حدود هزار نفر به مجلس جشن این عالم جلیل‌القدر حمله می‌کنند و وی را به شهادت می‌رسانند.

خطیب امروز نماز جمعه تهران افزود: اینها منتسب به وهابیت هستند و وهابیت نیز ساخته انگلیسی‌ها است. آنها در گذشته هم به کربلا حمله کردند و با لشکر ۱۲ هزار نفری خود بنابر کمترین آمار در یک روز ۳ هزار نفر را کشتند و جوی خون به راه انداختند. در سوریه دختر جوان را به تخت می‌بینند و در جلوی چشمانش پدر و مادر وی را می‌کشند.

آیت‌الله خاتمی با اشاره به بیانیه‌های علما علیه وهابیت، گفت: انتظار این است که علاوه بر مبارزه با معلول، با علت نیز مبارزه کنید و به صراحت بگویید که وهابیت ربطی به اسلام ندارد.

وی با اشاره به مبارزات اهل سنت علیه وهابیت خاطرنشان کرد: اهل سنت بیش از ۳۰ کتاب علیه وهابیت منتشر کرده است و شیعیان نیز ۱۷ کتاب علیه وهابیت نوشتند امیدواریم این مبارزه با دشمنان اسلام مثمرثمر باشد.

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.