سرویس: سیاسی ۱۶:۰۰ - پنج شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۳

رحمانی‌فضلی در دیدار وزیر کشور تاجیکستان مطرح کرد

تشکیل کارگروه مشترک مرزی بین ایران و تاجیکستان

وزیر کشور گفت: ایران به تنهایی آمادگی دارد تا بحث معیشت افغانستان را در جهت تغییر کشت خشخاش انجام دهد، به شرطی که سازمان ملل و اروپا همکاری‌ داشته باشند.

به گزارش شهرضانیوز، عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور صبح امروز پنجشنبه در دیدار با سرلشکر رحیم‌زاده وزیر کشور جمهوری تاجیکستان با بیان اینکه در سفر رئیس‌جمهور به تاجیکستان تفاهم‌نامه‌هایی بین دو طرف امضا شده بود و امروز این تفاهم‌نامه‌ها را پیگیری خواهیم کرد، گفت: در حوزه ثبت احوال، همکاری‌های اقتصادی و تجاری نیز ما به دنبال تامین منافع دو کشور خواهیم بود.

وی افزود: در بحث همکاری‌های اقتصادی و تجاری تلاش داریم که استان‌های نزدیک به تاجیکستان از جمله گلستان و گیلان و یا سایر استان‌هایی که ظرفیت‌های تجهیزاتی و فنی دارند همکاری‌های لازم را داشته باشند و امیدواریم با فعال کردن این ظرفیت‌ها سطح تجارت و معاملات بین دو کشور را افزایش دهیم.

وزیر کشور با بیان اینکه ما در بحث مبارزه با موادمخدر همکاری‌های منطقه‌ای بین دو کشور داریم و ۳ روز قبل در ایران یک نشستی در رابطه با مبارزه با موادمخدر با حضور ۱۱ کشور منطقه برگزار شد، اظهار داشت: ما برگزاری نشست‌های سه‌جانبه و چند جانبه را در منطقه پیگیری می‌کنیم و تلاش می‌کنیم به صورت اصولی با قاچاق موادمخدر مبارزه کنیم.

رحمانی‌فضلی با بیان اینکه ایران به تنهایی آمادگی دارد تا بحث معیشت افغانستان را در جهت  تغییر کشت خشخاش انجام دهد، اظهار داشت: ما پیشنهادهای خود را در این زمینه مطرح کرده‌ایم و بر اجرای آن مصر هستیم، به شرطی که سازمان ملل و اروپا همکاری‌های جدی و لازم با ایران را داشته باشند.

وی از برگزاری نشست‌های دوجانبه بین ایران و تاجیکستان، سه جانبه با ایران، افغانستان و تاجیکستان و ۴ جانبه با حضور ایران، افغانستان، تاجیکستان و پاکستان با موضوع مبارزه با موادمخدر در آینده خبر داد.

وزیر کشور از تشکیل کارگروه مرزی با حضور معاونان وزرای کشور ایران و تاجیکستان خبر داد و گفت: بر این مبنا ما بحث همکاری‌های امنیتی مرزها را دنبال خواهیم کرد و امیدوار هستیم به یک نقطه قابل قبولی در این راستا برسیم.

به گزارش تسنیم، سرلشکر رحیم‌زاده وزیر کشور تاجیکستان نیز با اشاره به تهدید گروهک‌های تروریستی در منطقه، گفت: تندروهای صورت گرفته در منطقه تنها مختص به ایران و تاجیکستان و کشورهای همسایه نیست، بلکه تمام دنیا را تهدید می‌کند و ما دوست داریم از تجربیات وزارت کشور ایران به رهبری آقای رحمانی‌فضلی استفاده کنیم و دانشکده‌هایی در جهت افزایش همکاری‌ها داشته باشیم.

وی افزود: باید در بحث مبارزه با موادمخدر و یا صدور آن از سوی افغانستان نیروهای دو طرف همکاری‌های لازم را داشته باشند.

وزیر کشور تاجیکستان اظهار امیدواری کرد که در آینده نزدیک همکاری‌های بین دو کشور ایران و تاجیکستان در خصوص تامین مسائل امنیتی مرزها به وجود آید.

رحیم‌زاده خاطرنشان کرد: ما بحث تامین امنیت مرزها را دنبال می‌کنیم و حساس هستیم و تلاش خواهیم کرد با همکاری‌های یکدیگر با تندروها و افراطی‌گری‌هایی که صورت می‌گیرد برخورد کنیم.

منبع: تسنیم

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.