سرویس: فرهنگی ۲۰:۰۰ - یکشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۳

بهار موسیقی سنتی در برنامه ویژه جشنواره موسیقی فجر

برنامه ویژه سی‌امین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر شب گذشته با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار وحدت برگزار شد.

به گزارش شهرضانیوز، برنامه ویژه سی‌امین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر شنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۳ با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، پیروز ارجمند مدیر دفتر موسیقی وزارت ارشاد، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و تعدادی از مدیران بلندپایه دولتی در تالار وحدت برگزار شد.

این برنامه با اجرای ارکستر فرهنگی شهر تهران به رهبری نادر مشایخی و با اجرای سرود ملی جمهوری اسلامی ایران آغاز شد. این ارکستر در ادامه قطعه «کجایید‌ای شهیدان خدایی» را به خوانندگی عبدالحسین مختاباد اجرا کرد.

بهاری که برای موسیقی سنتی آغاز شده جریانی تازه است
پیروز ارجمند مدیر دفتر موسیقی وزارت ارشاد به عنوان اولین سخنران مراسم، درباره سی‌امین جشنواره موسیقی فجر گفت: در این دوره از جشنواره شاهد پشتیبانی خوبی از سوی علی جنتی در مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بودیم. علی مرادخانی نیز به نوعی پدر بزرگ ما در عرصه موسیقی است حمایت‌های بسیاری از جشنواره داشتند.

مدیر کل دفتر موسیقی درباره راه اندازی ارکسترهای سمفونیک و ملی گفت: ارکستر سمفونیک تهران چندی است که به طور رسمی فعالیت‌های خود را شروع کرده و به امید خداوند اولین کنسرت خود را طی روزهای اخیر برگزار می‌کند که امیدواریم دیگر شاهد تعطیلی این مجموعه موسیقایی نباشیم. بهاری که برای موسیقی سنتی شروع شده، روز به روز در حال پربار‌تر و شیرین‌تر شدن است که شروع جشنواره موسیقی فجر می‌تواند آغاز خوبی برای یک جریان تازه باشد.

نامهربانی‌های اخیر اصلا شایسته موسیقی نیست
علی ترابی مدیر اجرایی سی‌امین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر هم در ادامه این مراسم با ارائه گزارشی از روند برگزاری جشنواره گفت: جشنواره موسیقی فجر یکی از قدیمی‌ترین جشنواره‌های دنیا و بزرگ‌ترین جشنواره در منطقه است و این موضوع به خودی خود سزاوار توجه بیشتر است و لازم است که در زمینه موسیقی، مهربانی و عنایت بیشتری صورت گیرد. هنرمندان دین خود را به این هنر والا ادا کرده‌اند و چقدر سخت است که در این مدت شاهد برخی از نامهربانی‌هایی باشند که اصلا شایسته موسیقی نیست.

موسیقی نواحی به روایت «سازینه»
گروه «سازینه» به سرپرستی پیمان بزرگ‌نیا با حضور هنرمندان پیشکسوت عرصه موسیقی نواحی، قطعاتی در قالب شادیانه‌های مختلف موسیقی اقوام ایرانی برای مخاطبان اجرا کردند.

محمد علیزاده خواننده موسیقی پاپ کشورمان نیز در این مراسم چهار قطعه از آثار منتخب خود را همراه با گروهش اجرا کرد.

پخش کلیپی با عنوان «پیامبر مهربانی» به آهنگسازی پیروز ارجمند، شعر حامد حسین‌خانی و خوانندگی علیرضا وکیلی‌منش، مجتبی قدبیگی و امیر دهقان به همراه اجرای چند قطعه موسیقایی توسط گروه موسیقی رستاک از بخش‌های دیگر برنامه ویژه سی‌امین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر بود.

آخوندی وزیر راه و شهرسازی، حسن ریاحی دبیر سی‌امین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر، مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی، ‌ افضلی مدیر موسسه توسعه هنرهای معاصر، بابک دربیکی مدیر روابط عمومی وزارت ارشاد، ارجمندی مدیرعامل صندوق حمایت از هنرمندان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران و محمدجواد حق‌شناس از جمله مهمانان ویژه این برنامه بودند.

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.