سرویس: سیاسی ۱۰:۳۱ - چهارشنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۲

ملت ایران با انرژی انتخابات دسیسه‌های دشمنان را نقش بر آب خواهد کرد

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ملت ایران با انرژی انتخابات، دسیسه‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی را نقش بر آب خواهد کرد. به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود در صحن علنی مجلس با اشاره به حوادث اخیر کشور بحرین اظهار داشت: باید حکام بحرین […]

13910915000417_PhotoAرئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ملت ایران با انرژی انتخابات، دسیسه‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی را نقش بر آب خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود در صحن علنی مجلس با اشاره به حوادث اخیر کشور بحرین اظهار داشت: باید حکام بحرین دست از ایستادگی در مقابل ملت خود بردارند و رفتار شنیع نظامیان آل خلیفه در تعرض به منزل آیت‌الله شیخ‌ عیسی‌ قاسم رهبر مسلمانان بحرین برای مسلمانان قابل تحمل نیست.

وی افزود: اینگونه اساعه ادب به حریم بزرگان دینی نه تنها هیمنه دروغین سلطنت را نشان نمی‌دهد، بلکه هراس سیاست‌مداران از بقای حکومت را علنی می‌کند.

رئیس قوه مقننه خاطرنشان کرد: اخیرا مسئولان عاجز و درمانده رژیم صهیونیستی به دست و پا افتاده‌اند تا کشورهای غربی را به تشدید تحریم‌ها قبل از انتخابات کنند.

لاریجانی ادامه داد: شاید با این توهم که بحث‌های انتخاباتی در ایران، ذهن رهبران کشور را از رفتارهای ماجراجویانه آنها منصرف کرده است، غافل از اینکه انتخابات در ایران با هر اختلاف سلیقه‌ای استحکام بیشتری در مبارزه با رژیم صهیونیستی ایجاد و توان جدیدی را برای پیگیری راه امام و شهدا به پیکر اجرایی کشور وارد خواهد کرد و به فضل الهی ملت ایران با انرژی انتخابات، دسایس آمریکا و رژیم صهیونیستی را نقش بر آب خواهد کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: طبعا انتظار مجلس شورای اسلامی از کاندیداهای ریاست جمهوری در این مقطع این است که اولا شرایط محیطی بین‌المللی کشور را در تبلیغات و رفتارهای سیاسی خود لحاظ کنند و ثانیا به نحوی در دوره تبلیغات ریاست جمهوری عمل کنند که همت و اراده همگانی با امیدواری به آینده در جهت صیانت از حقوق ملت فراهم شود.

لاریجانی در ادامه ضمن گرامیداشت سالروز فتح خرمشهر اظهار داشت: آزادسازی خرمشهر به واقع نماد استقامت، مجاهدت و سلحشوری ملت ایران است و از جهتی پرده از حقیقتی بر می‌دارد که ملت ایران در پناه معارف اهل بیت و اتکا به خداوند و تبعیت از ولایت فقیه صحنه مصاف دشمن را به قلمرو خواری آنها بدل کردند.

وی افزود: همان طور که امام جواد (ع) فرمودند چگونه تباه می‌شود آن کسی که خدای متعال سرپرست و عهده‌دار اوست، این حقیقت را ملت ایران در طول ۳۴ سال با وجود ماجراجویی‌های آمریکا لمس کردند.

رئیس مجلس ادامه داد: در ۱۵ شهریور سال ۵۹ کریستوفر معاون وزیر امورخارجه آمریکا در رأس هیئتی به اروپا رفت و با سران انگلیس، فرانسه، ایتالیا و آلمان مذاکره کرد و اعلام کردند که موضوع مذاکره ایران بوده است و دو هفته بعد یعنی ۳۱ شهریور ماه سال ۱۳۵۹ عراق به ایران حمله کرد که این مسئله نشان می‌دهد آمریکا پشت این مسئله است و بعدها خود نیز اقرار کردند که در تحریک و کمک به صدام اشتباه کردند.

لاریجانی ادامه داد: در ۹ ماه نخست جنگ که بنی‌ صدر فرماندهی کل قوا را بر عهده داشت، عملا توفیقی در جبهه‌ها نداشتیم، ۴ عملیات برای آزادسازی مناطق اشغال ‌شده صورت گرفت که همگی با شکست همراه بود و حضرت امام (ره) در تاریخ ۱۴ آبان ماه سال ۱۳۹۵ دستور شکست حصر آبادان را صادر کردند، اما این دستور روی زمین ماند.

وی بیان داشت: بعد از عزل بنی‌صدر وحدت در جبهه‌های جنگ صادر شد، ارتش و سپاه قرارگاه مشترک تشکیل دادند و روحیه بسیجی در اداره جنگ با ورود رزمندگان داوطلب اوج گرفت و در زمان کوتاهی حصر آبادان شکست و مقدمات فتح خرمشهر فراهم شد و ۳ خرداد پیروزی حیرت‌آور و فتح خرمشهر زلزله سیاسی در ارکان جبهه متحد غرب و ارتجاع عرب انداخت.

لاریجانی اضافه کرد: فتح خرمشهر همزمان با تحولات سیاسی در صحنه داخلی بود، بنی ‌صدر و لیبرال‌ها توسط مجلس استیضاح و عزل شدند و صحنه سیاسی داخلی به دست نیروهای مؤمن و حزب‌اللهی افتاد، هرچند منافقین در داخل دست به ترور زدند، ولی وحدت سیاسی و تبعیت از مقام ولایت امر هم‌ قائله منافقین را در داخل خاتمه داد و هم نصرت فراوان در جبهه‌ها را به همراه داشت.

وی افزود: نتیجه این مجاهدت‌ها و همت‌های بلند شهدای دفاع مقدس حرکت بیداری اسلامی در دنیای اسلام شده که پدیده‌ای نو و نویدبخش در عصر حاضر است که این حرکت، حرکتی پیش‌رونده است.

لاریجانی با تبریک فرا رسیدن سالروز میلاد حضرت علی(ع) گفت: حضرت علی شخصیتی بود که در دامان پیامبر عظیم‌الشان پرورش یافت و در همه حال در خدمت نبی مکرم اسلام بود. او در پیشگاه الهی در جایگاهی قرار داشت که آیه ولایت در شأن آن حضرت نازل شد و ۶۶ نفر از مفسران و فقهای بزرگ اهل سنت این آیه را در شأن امام علی(ع) دانسته‌اند.

وی ادامه داد: احمدبن حنبل می‌گوید فضائلی که درباره حضرت علی(ع) وارد شده است، درباره هیچ کس نقل نشده و برخی از آن نکات والا را ذکر کرده است که رسول خدا درباره امام علی(ع) فرمود ای علی نسبت تو به من نسبت هارون به موسی است. مگر در نبوت که پس از من پیامبری نیست و باز فرمود به علی ناسزا نگویید که او شیفته و بیقرار ذات الهی است و همچنین رسول خدا فرمود پروردگار عالمیان در باب علی(ع) تعهدی کرده است و فرموده است، علی(ع) پرچم‌دار هدایت و کانون نور ایمان و پیشوای اولیاءالله است و نور برای هر کسی که مرا اطاعت کند است و نیز فرمود، علی امیر مردم با ایمان، پیشوای متقین، رهبر کمال‌یافتگان است و کسی که او را تصدیق کرد رستگار شد و کسی که او را تکذیب کرد رسوا و ساقط شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: سخن گفتن از امام بر حق مسلمانان به دلیل شخصیت همه‌جانبه و متعالی او بسیار دشوار است و به درستی میخائیل نعیمه نویسنده مسیحی معاصر لبنانی گفته است، علی تنها در میدان جنگ قهرمان نبود. در همه جا قهرمان بود. در صفای دل، پاکی وجدان، جذابیت سحرآمیز بیان، انسانیت واقعی، حرارت ایمان، آرامش شکوهمند، یاری مظلومان، تسلیم حق بودن در هر نقطه و  هر جا که رخ نماید. او در همه این میدان‌ها قهرمان بود.

لاریجانی اظهار داشت: امام علی(ع) تقوا و زهد و شب و روز مردان خدا را اینگونه توصیف می‌کند. بندگان خدا بدانید که تقوا حصار و باروئی بلند و غیرقابل تسلط است و بی‌تقوایی و هرزگی حصار و باروئی پست است که مانع و حافظ ساکنان خود نیست و آن کس را که به او پناه ببرد، حفظ نمی‌کند و در جای دیگر در این باره می‌فرماید، خواب خویش را به وسیله تقوا به بیداری تبدیل کنید و وقت خود را با آن به پایان ببرید و احساس آن را در دل خود زنده کنید و گناهان خود را با آن بشویید همانا تقوا را صیانت کنید و خود را در صیانت تقوا قرار دهید.

رئیس قوه مقننه اضافه کرد: امام علی(ع) می‌فرماید زهد در دو جمله قرآن خلاصه شده است. بر آن چه از مادیات دنیا از شما فوت می‌شود متاسف نشوید و بر آنچه به دست می‌آورید، شاد نشوید.هر کس بر گذشته اندوه نخورد و برای آینده شادمان نشود بر هر دو جانب زهد دست یافته است.

وی افزود: امام کلید تکوین واقعیت شخصیت افراد را در عبادت آزادگان و شب‌زنده‌داری توصیف کرده‌اند و فرمودند: همانا گروهی خداوند را به اندازه پاداش می‌پرستند که این عبادت تجارت‌پیشگان است و گروهی او را از ترس می‌پرستند که این عبادت برده‌صفتان است و گروهی او را برای آنکه از او سپاسگزاری کرده باشند می‌پرستند که این عبادت آزادگان است و در جای دیگر می‌فرماید، اما شب و روز مردان خدا در مکتب علوی چنان است که اگر در سبک زندگی انسان‌ها تجلی یابد بهشت را در دنیا یافته‌‌اند. امام علی(ع) فرمود، شب‌ها پاهای خود را برای عبادت جفت می‌کنم، آیات قرآن را با آرامی شمرده‌شمرده تلاوت می‌کنم. با زمزمه آن آیات و دقت در معنی آن دمی عارفانه در دل خود ایجاد می‌کنند و دوای دردهای خویش را به این وسیله ظاهر می‌سازند هرچه از زبان قرآن می‌شنوند مثل این است که به چشم می‌بینند. همین‌هایی که چنین شب‌زنده‌داری می‌کنند و تا این حد روحشان به دنیای دیگر پیوسته است روزها مردانی هستند اجتماعی، بردبار، دانا،نیک و پارسا.

لاریجانی اظهار داشت: عالی‌ترین حکمت‌‌های عملی را می‌توان از نهج‌البلاغه امام و سیره ایشان در اداره بهینه حکومت چه در زمان رسول گرامی اسلام چه در همه غزوات امام حضور داشتند و چه در حادثه غدیر و نیز در سال‌های پس از رحلت پیامبر و چه در دوره حکومت کوتاه ایشان. علی در دوران خلافتش سه دسته را از خود طرد کرد، اصحاب جمل و ناکثین که از لحاظ روحیه پول‌پرستان و صاحبان مطامع و طرفداران تبعیض بودند و سخنان امام علی را درباره عدالت و مساوات تحمل نمی‌کردند.

گروه دیگر قاسطین و اصحاب صفین‌اند که روح سیاست و تقلب و نفاق داشتند و گروه سوم مارقین و اصحاب نهروان و خوارج هستند که روحشان روح عصبیت‌های ناروا و خشک‌مقدسی‌ها و جهالت‌های خطرناک بود. علی نسبت به همه اینها دافعه‌ای نیرومند و حالتی آشتی‌ناپذیر داشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: امام درباره حقوق مردم و حکومت می‌فرماید بزرگترین این حقوق متقابل حق حکومت بر مردم و حق مردم بر حکومت است. فریضه الهی است که برای همه و همه حقوقی مقرر کرده، این حقوق را مایه انتظام روابط مردم و عزت دین آنان قرار داده است. مردم هرگز روی صلاح و شایستگی نخواهند دید مگر حکومتشان صالح باشد و حکومت‌‌ها هرگز به صلاح نخواهند آمد مگر توده مردم استوار و با استقامت شوند. هرگاه توده ملت به حقوق حکومت وفادار باشند و حکومت حقوق مردم را ادا کند آن وقت است که حق در اجتماع محترم و حاکم خواهد شد. آن وقت است که ارکان دین به پا خواهد خواست و آن وقت است که نشانه‌ها و علائم عدل بدون هیچگونه انحرافی ظاهر خواهد شد و آن وقت است که سنت‌ها در مجرای خود قرار خواهد گرفت و محیط و زمانه محبوب و دوست‌داشتنی می‌شود و دشمن از طمع بستن به چنین اجتماع محکم و استواری مأیوس خواهد شد.

لاریجانی اظهار داشت: امام علی(ع) در جای دیگر می‌فرمایند مبادا بپنداری که حکومتی که به تو سپرده شده است یک شکار است که به چنگت افتاده، خیر امانتی است که بر گردنت گذاشته شده است و مافوق تو از تو رعایت و نگاهبانی و حفظ حقوق مردم را می‌خواهد. تو را نرسد که به استبداد و دل‌خواه در میان مردم رفتار کنی و خطاب به مالک اشتر فرمود، در قلب خود استشعار مهربانی و محبت و لطف به مردم را بیدار کن. مبادا مانند یک درنده که دریدن و خوردن را فرصت می‌شمارد رفتار کنی که مردم یا مسلمانند و برادر دینی تو و یا غیرمسلمانند و انسانی مانند تو.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.