سرویس: اخبار شهرضا ۱۰:۴۷ - چهارشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۳

رئیس شبکه دامپزشکی شهرضا مطرح کرد

واکسیناسیون ۴۳ هزار رأس گاو و گوساله علیه بیماری تب برفکی در شهرضا

رئیس شبکه دامپزشکی شهرضا گفت: در ۱۰ ماهه سال ۳۱۶۰۸ رأس گاو و گوساله و ۱۲۳۴۳ گوسفند و بز علیه بیماری تب برفکی در سطح شهرستان شهرضا واکسینه شدند.

حمیدرضا امیری در گفت‌وگو با خبرنگار شهرضانیوز با بیان اینکه پیشگیری از بروز بیماری‏‏ها همواره به عنوان بهترین و کم هزینه‌‌ترین راه ممکن برای مبارزه با بیماری‎‎های مشترک و دامی مطرح بوده است، اظهار داشت: واکسیناسیون در کنار رعایت سایر اصول بهداشتی و قرنطینه‏‏ای نقش مهمی در موفقیت پیشگیری از بروز و شیوع بیماری‏‏های مختلف دارد.
وی افزود: کاهش خسارات و تلفات بخش دام سنگین و کمتر کردن هزینه‌های دامداران از مهمترین اهداف اجرای طرح واکسیناسیون حیوانات است.
رئیس شبکه دامپزشکی شهرضا با اشاره به اینکه بیماری تب برفکی یکی از بیماری‌های واگیر در گاومیش، گاو و گوساله است که در صورت ابتلا دام‌ها باعث تلفات، کاهش تولید شیر و لاغری می‌شود تصریح کرد: موثرترین راه برای پیشگیری از این بیماری، مایه کوبی دام‌ها، رعایت ضوابط بهداشتی در سطح دامداری‌ها و اعمال محدویت در جابجایی و تردد دام است.
وی افزود: در ۱۰ ماهه سال ۳۱۶۰۸ رأس گاو و گوساله و ۱۲۳۴۳ گوسفند و بز علیه بیماری تب برفکی در سطح شهرستان شهرضا واکسینه شدند.
امیری با بیان اینکه واکسیناسیون دام برای پیشگیری از تلفات دامی انجام شد، تصریح کرد: پایش سرمی حیوانات، قرنطینه کردن حیوانات و واکسیناسیون مطلوب و با کیفیت از عوامل موفقیت در واکسیناسیون دام است.
وی با بیان اینکه بیماری تب مالت یکی از بیماری‌های شایع قابل انتقال از حیوان به انسان است، افزود: انسان از طریق مصرف لبنیات و فرآورده‌های خام دامی که از دام‌های مبتلا به بیماری بروسلوز تهیه شده، درگیر بیماری تب مالت می‌شود.
رئیس شبکه دامپزشکی شهرضا با بیان اینکه در ده ماهه سال ۶۲۳۷ رأس گاو و ۳۷۱۲ رأس گوساله علیه بیماری بروسلوز واکسیناسیون شدند، گفت: ۳۰۰رأس گوسفند و بز و ۱۴۳۹۹ رأس بره و بزغاله علیه بروسلوز گوسفندی واکسینه شدند.
وی با بیان اینکه بیماری شاربن که در انسان به آن سیاه‌زخم می‌گویند یک بیماری عفونی و واگیردار مشترک بین انسان و حیوانات است، اظهار داشت: ۷۵۶۸ رأس گاو و گوساله و ۴۸۴۸۵ رأس گوسفند و بز در ده ماهه سال ۹۳ در شهرضا علیه بیماری شاربن واکسیناسیون شدند.
امیری با بیان اینکه رویکرد دامپزشکی در حوزه سلامت جمعیت دامی و فرآورده های خام آن خلاصه می‌شود، گفت: امنیت غذایی از مهم‌ترین وجوه امنیت در دنیا محسوب می‌شود.

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.