سرویس: اخبار شهرضا ۱۰:۲۶ - شنبه ۰۸ آذر ۱۳۹۳

سرپرست بهداشت شهرضا:

۸۸ نفر بیمار دیالیزی در شهرضا زندگی می‌کنند

سرپرست مرکز بهداشت شهرضا گفت: ۸۸ نفر بیمار دیالیزی در شهرضا وجود دارد که روزانه دیالیز می‌شوند.

سید حجت‌الله موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار شهرضانیوز اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین بیماری‌های کلیوی، نارسایی کلیه است.
وی افزود: این بیماری اغلب بی‌سروصدا بروز کرده و به آرامی پیشرفت می‌کند و زمانی بیمار دچار علائم آن می‌شود که دیگر کار از کار گذشته و عملکرد کلیه‌ها تا حد زیادی مختل شده است.
سرپرست مرکز بهداشت شهرضا گفت: اگر کلیه دچار آسیبی شود که به مرور زمان کارایی خود را از دست بدهد، فرد به بیماری مزمن کلیه مبتلا شده است.
وی افزود: زمانی که حداقل به مدت سه ماه کلیه دچار علائمی غیر طبیعی مثل دفع پروتئین در ادرار شده باشد که نشان دهنده تخریب در بافت کلیه است و یا وقتی دچار افت در عملکرد خود یعنی دفع آب و مواد زائد باشد به این حالت بیماری مزمن کلیه گفته می‌شود.
موسوی با بیان اینکه دیابت و پرفشاری خون دو دلیل اصلی بیماری مزمن کلیه است، بیان کرد: در دیابت به دلیل افزایش قند خون، صدماتی به اندام‌های بدن مانند کلیه‌ها، قلب، رگ‌های خونی و اعصاب و چشم‌ها وارد می شود که درصورت عدم کنترل بیماری و یا کنترل ضعیف آن، دیابت و پرفشاری خون می‌تواند باعث حملات قلبی و بیماری مزمن کلیه شود.
وی افزود: افرادی که نارسایی کلیه مزمن دارند، باید از رژیم غذایی خاصی پیروی کنند، مصرف نمک در این شرایط باید محدود شود و غذاهای کم‌پروتئین و کم‌چرب مورد استفاده قرار گیرد.
سرپرست مرکز بهداشت شهرضا گفت: در سال گذشته ساختمان بخش همودیالیز بیمارستان حضرت امیرالمومنین(ع) در مساحتی معادل ۶۷۰ مترمربع زیربنا در دو طبقه و با هزینه ۵میلیارد ریال، به همت خانم جنت رفاهی، ساخته شده است.
وی خاطرنشان کرد: بخش دیالیز این بیمارستان با ۲۱ تختخواب و ۱۰ دستگاه جدید دیالیز با هزینه‌ای بالغ بر ۱۰ میلیارد ریال با مشارکت جمعی از خیران عرصه سلامت تجهیز و آماده شده است.
موسوی تصریح کرد: ۸۸ نفر بیمار دیالیزی در شهرضا وجود دارد که فشار خون و دیابت پیش زمینه‌های بیماری کلیه هستند.
وی افزود: افراد باید بعد از ۳۰ سالگی فشارخون، قندخود و چربی خون خود را کنترل کنند و اگر این موارد کنترل نشود به نارسایی کلیه دچار می‌شوند.
سرپرست مرکز بهداشت شهرضا با بیان اینکه هزینه دیالیز یک نفر روزانه ۱۸۰ هزار تومان است بیان کرد: متأسفانه اگر تمام بودجه‌های کشور را صرف ساختن امکانات درمانی کنیم کم است، تنها راه این است که جمعیت بالای ۳۰ سال از نظر بیماری‌های غیرواگیر غربالگری کنیم.
وی افزود: ادارات و سازمان‌ها شهرستان در اجرای برنامه های آموزشی در زمینه پیشگیری و کنترل بیماری مزمن کلیه برای گروه های مختلف هدف همکاری کنند.
موسوی گفت: مدیران و رؤسای سازمان ها و ادارات در راستای برنامه ریزی جهت کاهش عوامل خطر بیماریهای غیرواگیر(بیماری مزمن کلیه)در محیط کار توجه ویژه داشته باشند،
وی با اشاره به راهکارهای پیشگیری و کنترل فشارخون بالا و کنترل وزن اظهار کرد: مصرف میوه و سبزیجات تازه، محدود نمودن مصرف غذاهای آماده، کاهش مصرف تنقلات شور و مغزجات بو داده با نمک مصرف ماهی، کاهش مصرف نمک، مصرف شیر و لبنیات کم چرب، عدم مصرف چربی‌های اشباع، ترک سیگار، فعالیت های ورزشی، کاهش استرس و اضطراب و اندازه گیری مرتب فشارخون از جمله راهکارهای پیشگیری وکنترل فشارخون است.
سرپرست مرکز بهداشت شهرضا گفت: همودیالیز و پیوند کلیه انواع درمان جایگزینی کلیه در ایران هستند.

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.