سرویس: اخبار شهرضا ۱۲:۳۸ - دوشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۳

مدیر جهاد کشاورزی شهرضا مطرح کرد

انار ملس و یاقوت شهرضا در رده بهترین ارقام انار ایران

تولید انار در شهرستان شهرضا سابقه دیرینه دارد و بعضی ارقام تولیدی آن مثل ملس شهرضا و یاقوت شهرضا در رده بهترین ارقام ایران در کلکسیون مرکز تحقیقات استان یزد به ثبت رسیده است.

انار، این محصول بی نظیر که از آن به عنوان میوه بهشتی یاد می شود یکی از بهترین میوه های باغبانی است که به غیر از جنبه های خوراکی و فواید تغذیه ای آن از دیدگاه دارویی و اثرات درمانی نیز حائز اهمیت است.
این میوه خوش طعم در مبارزه با تصلب شرائین ، آماس سرطان و همچنین در کند کردن واکنش های پیرشدن سلول ها موثر می باشد.
انار در طب اسلامی از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و همواره مورد تاکید ائمه(ع) قرار داشته است.
امام رضا(ع) نیز همانند اجداد بزرگوار خویش همیشه بر خوردن انار تاکید می کردند ایشان در حدیثی فرمودند: انار شیرین و ترش بمک چرا که انسان را نیرو می دهد و خون را زنده می سازد.
در زمینه تولید انار در شهرستان شهرضا سراغ عبدالرضا تاکی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شهرضا رفته ایم و در خصوص تولید انار در این شهرستان بیشتر آشنا می شویم.

* انار در چه کشورهایی تولید می شود و ایران در تولید انار جایگاه چندم را به خود اختصاص داده است؟
کشورهای تولید کننده انار در دنیا شامل ایران، هندوستان، ترکیه، اسپانیا، چین، آمریکا، مصر، فلسطین اشغالی و افغانستان می باشد که مجموعا ۱۷۰ هزار هکتار سطح زیر کشت با تولید ۷/۱ میلیون تن می باشد و در این میان ایران با سطح کشت ۸۵ هزار هکتار و تولید سالانه حدود ۸۸۰ هزار تن مقام اول را در دنیا دارد.

* در استان اصفهان چند هکتار باغ انار وجود دارد و سهم شهرستان شهرضا چقدر است؟
در استان اصفهان ۱۰ هزار و ۱۴۰ هکتار باغ انار وجود دارد که حدود ۱۶ درصد آن یعنی ۱۶۰۰ هکتار متعلق به شهرستان شهرضا است که از این میزان ۱۳۰۰ هکتار آن بارور و مابقی آن جدید الاحداث بوده و با تولید بیش از ۱۰ هزار تن انار مقام سوم استان را به خود اختصاص داده است.

* چند گونه انار در ایران و شهرستان شهرضا کشت می شود لطفا توضیح دهید؟
از نظر ارقام مورد کشت در کشور ما حدود ۵۰۰ رقم انار در مرکز تحقیقات انار در یزد به ثبت رسیده است که از جمله مهمترین ارقام صادراتی می توان به ملس ساوه، رباب نیریز، شیشه کپ فردوس، نادری بادرود، ملس یزدی، قجاق قم، اردستانی ولات، بریجستانی گناباد و خزر برد اسکن اشاره کرد و در شهرستان شهرضا بیشترین ارقام کشت شده شامل ملس شهرضا، یاقوت شهرضا، مخمل شهرضا، دانه سیاه شهرضا، رباب نیریز، ملس ساه، شیشه کپ فردوس و نادری نطنز می باشد.

* کدام یک از ارقام انار شهرضا در مرکز تحقیقات انار به ثبت رسیده است؟
تولید انار در شهرستان شهرضا سابقه دیرینه دارد و بعضی ارقام تولیدی آن مثل ملس شهرضا و یاقوت شهرضا در رده بهترین ارقام ایران در کلکسیون مرکز تحقیقات استان یزد به ثبت رسیده است.

* میزان تولید انار در سال از باغات شهرستان شهرضا چقدر است؟
در حال حاضر این شهرستان با دارا بودن ۱۶۰۰ هکتار باغ انار که بیش از ۵۰۰ هکتار آن با واریته های مرغوب طبق روش های نوین و استاندارد و مجهز به سیستم های آبیاری تحت فشار اجرا شده، سالانه بالغ بر ۲۰ هزار تن انار تولید می کند که درصد بالایی از آن به صورت تازه خوری در داخل کشور و مقداری از آن نیز به صورت میوه تازه و کنسانتره به کشورهای حوزه خلیج فارس و آسیای میانه صادر می گردد.

* میزان برداشت انار در هر هکتار در شهرستان شهرضا چقدر است؟
اگر چه میانگین عملکرد این محصول در کشور ۱۰ الی ۱۲ تن در هکتار می باشد ولی در شهرستان به طور متوسط ۱۵ تن محصول در هر هکتار برداشت می شود که این مرهون تلاش مستمر و بی وقفه کارشناسان در راستای ارائه آموزش های لازم به کشاورزان و رعایت کلیه اصول فنی و روش های به زراعی، اصلاح و نوسازی باغات درجه ۲ و ۳ و مبارزه تلفیقی با کرم گلوگاه می باشد.

* پیش بینی می کنید در سال جاری چه میزان انار در این شهرستان برداشت شود؟
در سال جاری به علت افت شدید دما در فصل زمستان حدود ۵۰۰ هکتار از باغات مثمر در جنوب شهرضا در اثر خسارت سرمازدگی از بین رفت و در بقیه باغات به علت خشک شدن سرشاخه ها از میزان تولید سال جاری به شدت کاسته و پیش بینی می شود حدود ۱۱ هزار تن محصول امسال برداشت گردد.

* در خصوص آفت کرم گلوگاه و روش های مبارزه با آن نیز توضیح دهید؟
از مهمترین آفات این محصول کرم گلوگاه می باشد که گاهاً در برخی مناطق تا حد ۵۰ درصد خسارت ایجاد نموده است و با توجه به این که این آفت با روش های شیمیایی قابل کنترل نمی باشد از ۳ سال قبل طرح مبارزه بیولوژیک بر علیه این آفت در برخی از باغات شهرستان شروع و سال به سال توسعه یافته و در حال حاضر حدود ۵۰۰ هکتار باغات در قالب این طرح نظارت می شود که این امر علاوه بر تولید محصول سالم و عاری از سموم می تواند کمک زیادی در کنترل آفت کرم گلوگاه داشته باشد.

* مهمترین مشکلات باغداران انار در چه زمینه هایی است؟
از مهمترین مشکلات فراروی باغداران انار در حال حاضر مشکل افزایش هزینه های تولید اعم از کود، سم، هزینه برق، هزینه های کارگری و از طرفی عدم وجود قیمت تضمینی جهت فروش می باشد که باعث شده دلالان و واسطه گران محصول را به قیمت کم خریداری و با قیمت های بالایی به فروش برسانندو از مشکلات دیگر نبودکارخانجات صنایع تبدیلی و جانبی در شهرستان می باشد.

* آیا انار شهرضا در کشور رتبه ای را کسب کرده است؟
انار شهرضا از لحاظ تازه خوری بسیار مرغوب و در جشنواره انار سال ۱۳۸۷ در تهران رتبه ی اول کشوری را احراز نموده است.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.