سرویس: اخبار شهرضا ۲۱:۱۶ - یکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۳

نگاهی بر عزاداری محرم در شهرضا

از زمان‌های گذشته منازلی در شهرضا قرار دارد که تا به امروز در ایام محرم روضه‌خوانی و عزاداری امام حسین(ع) در آن انجام می‌شود و هیئات مذهبی شهرستان با حضور در این منازل به عزاداری مشغول می‌شوند .

به گزارش شهرضانیوز، تاریخ گواهی می دهد مردم برعیله بنی امیه و در داخل کشور وسیع ایران آن روز که سه میلیون کیلومترمربع وسعت داشته مخالفت های خود را به هر عنوان دنبال می کردند نظیر ساختن مساجد و تکایا و وقف املاک مزروعی و باغات و کاروانسراها و مغازه ها و بازارها و سقاخانه ها و آسیاب و سنگ آب و آب قنوات و قنوات و در وقف نامه ها همه آمده که در فلان مدت روضه خوان ها برای اباعبدا… الحسین (ع) انجام شود و تمام این وقف نامه‌ها که در آنها ریشه وقف نموده مسئله روضه خوانی مطرح است .
در شهرضا منازلی زیادی وجود دارد که سال هاست در آن ها در دهه محرم و دیگر ایام سال روضه خوانی می‌شود، بعضی از این منازل از حدود ۵۰۰ سال است که در آن روضه خوانی می شود نظیر تکیه حاجی در سال های اخیر منزل مسکونی مرحوم حاج مرتضی نیرومند را خریداری و ضمیمه تکیه حاجی نموده‌اند،خود مرحوم نیرومند هم در زمان حیاتش در این مکان روضه می گرفت.
تکیه حاجی در زمان حیات مرحوم علیرضاخان کیان هم روضه می گرفت و در موعد ظهر تمامی دسته جات در تکیه جمع شده و برنامه سینه زنی و زنجیرزنی و سنگ زن همه برنامه خود را اجرا می کردند.
از تکایای معروف قدیمی شهر تکیه اقدمیه (مدرسه اقدمیه ) است که در قدیم بنا و به تکیه باقی مشهور بوده این تکیه از تکایای بسیار قدیمی است.
از تکایای قدیمی دیگر در شهرضا تکیه دوالی هاست که در حد شرقی شهرضا واقع شده و تا کنون نیز در آن روضه خوانی می‌شود.
تکیه قدیمی دیگر تکیه سنگ تراش هاست که در بازار قرار دارد و در دهه محرم در این تکیه روضه خوانی است.
دیگر تکیه سنگ زن شهرضا این تکیه در خیابان حکیم فرزانه واقع شده و باقی مانده مجموعه معروف به سلیمان خان حاکم عهد قاجاریه است که یک باب حمام و تکیه سنگ زن موجود و اکثر این مجموعه در خیابان حکیم فرزانه واقع شده است در این تکیه در ایام محرم روضه خوانی می شود و دسته سنگ زن از این محل راه اندازی می شود.
دیگر از مکان های روضه خوانی تکیه محله آقا است که این محل به اضافه تعدادی از آب های صحرای فضل آباد و املاک آن که در خیابان ولیعصرغربی قرار دارد، تقریباً در طول سال در تکیه محله آقا روضه خوانی است، امیر حمزه فرمانده سپاه شاه عباس صفوی مدتی که در شهرضا ماند و این املاک را بر سید شهدا برای روضه خوانی وقف نموده است.
دیگر از منازل قدیمی روضه خوانی منزل آقا محمد حسین قدسی است که در بازار بزرگ قرار دارد و دسته سینه زن از منزل این شخص در واقع حرکت می کنند و این منزل حدود ۴۰۰ سال است که در آن روضه خوانی می‌شود.
یکی دیگر از محل‌های روضه‌خوانی تکیه امام رضا واقع در در محله فضل آباد است که روضه خوانی آن به سرپرستی حاج غلامرضا و سید حاج حیدرعلی تقوی و فعلاً حاج عبدالرسول نقوی روضه انجام می‌شود.
تکیه منبرسنگی و منزل حاج محمد حسن ضیائی است که در خیابان شهید بهشتی قرار دارد و حدود ۴۰۰ سال است در این مکان روضه خوانی می شود و دیگر منزل حاج سید مهدی گلزاری واقع در خیابان شهید بهشتی است که متجاوز از ۱۲۰ سال است در آن روضه خوانی می شود.
منزل حاج عبدالرسول ناجی واقع در کوچه فقیه از یکصدسال بیشتر است که درآن روضه خوانی می‌شود منزل حاج میرزا محمدعلی حریری واقع در کوچه خان که در ایام محرم در آن روضه خوانی است به علاوه باید دانست که در تمامی اماکن مقدسه نظیر بیت العباس ، مسجد حضرت علی (ع)، مسجد امام حسین (ع) و بسیاری از منازل شخصی در شب های جمعه روضه خوانی می شود و این ارادتی است که جمع مردم شهرضا به چهارده معصوم دارند.
گذشته از آنچه نامبرده شد منازل و تکایای دیگری نیز مراسم روضه خوانی در آنها انجام می شود مانند تکیه توکل اول خیابان حکیم فرزانه و دیگر تکیه و جایگاه باشکوه دسته سقا که از دستجات قدیمی و با اهمیت شهرضاست .
منزل میرزا محمدعلی شاهی، منزل آقای چاووشی ، منزل مرحوم حاج جواد گلابی و منزل حاج عبدالعلی گلابی و منزل حاج خلیل حداد و منزل آقای شریفی در میدان طالقانی، مدرسه علمیه (تکیه اولیاء) امام حسین از دیگر مکان‌هایی است که در ایام محرم در آن روضه خوانی می شود .
منزل مرحوم سید مصطفی فاطمی در کوچه شرکت برق از مکان های بسیار قدیمی و سابقه روضه خوانی در آن به ۴۰۰ سال می رسد و منزل حاج سیف الله جاوری و روضه خوانی در محل تکیه انصارالحسین (ع) و روضه باشکوه منزل آقای محمد فرزانه در منزل شخصی در کوچه انصارالحسین و منزل آقای خلیل الله همت و منزل آقای حاج غلامرضا اباذری و روضه خوانی در منزل حاج عبدالرسول گیوه چی که فرزندان آن مرحوم به سرپرستی آقای شیخ حمید گیوه چی انجام می شود.
روضه خوانی در منزل حاج غلامحسین گلابی و فعلاً حاج رضا گلابی انجام روضه خوانی را بعهده دارند از دیگر مجالس روضه خوانی منزل آقایان حاج محمدرضا اعتدالی ، حاج بهرام تنهایی و حبیب الله سخایی و در طول سال اداره اوقاف از وقفیات که در دست دارد در بیت العباس به مدت یک ماه روضه می گیرد به علاوه عده ای در مسجد جامع از بابت وقفیات روضه می گیرند .
برگرفته از نوشته های مرحوم مسیح ا… جمالی

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.