سرویس: اجتماعی ۱۴:۱۳ - پنج شنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۳

وزیر بهداشت:

موارد اسیدپاشی در اصفهان از اول سال ۹ مورد بود

وزیر بهداشت گفت: موارد اسیدپاشی در اصفهان از اول سال ۹ مورد بوده است که ۴ مورد آن اسیدپاشی به آقایان بوده است، اکثر آنها سرپایی درمان شدند.

به گزارش شهرضانیوز، سیدحسن هاشمی در حاشیه اجلاس روسای دانشگاههای علوم پزشکی در جمع خبرنگاران و در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره وضعیت افراد دچار اسیدپاشی افزود: یکی از این افراد که دچار اسیدپاشی در اصفهان شده است به تهران منتقل شده و در بیمارستان چمران بستری است.

وی گفت: این فرد از ناحیه چشم راست آسیب جدی دیده و این چشم خود را از دست داده است و چشم چپ او نیز ۵۰ درصد آسیب دیده است.او تحت درمان قرار گرفته البته درمان او طولانی است و باید عمل های متعددی برای او انجام شود.

وزیر بهداشت افزود: در چنین مواردی که فردی دچار سوختگی با اسید یا مواد شیمیایی مشابه می‌شود باید بلافاصله با آب فراوان محل آسیب را شست و شو داد و همین فرد هم اگر بلافاصله شلنگ آب را روی او می گرفتند و لباسهایش را در می آوردند این قدر دچار سوختگی و آسیب نمی شد.

هاشمی ادامه داد: در مورد بقیه افرادی که دچار آسیب با اسید در اصفهان شده اند، میزان آسیب کمتر است البته یک نفر دیگر نیز در اصفهان بستری است که من از رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خوا‌سته ام وضعیت او را پیگیری کند.

وی افزود: همه هزینه های درمان این قربانیان به عهده دولت است و این کمترین کاری است که دولت انجام می دهد. کاری اصلی این است که پیشگیری کنیم تا چینن رفتارهای خشونت آمیزی در کشور ما رخ ندهد.

وزیر بهداشت در پاسخ به پرسش دیگر درباره تعداد افراد دچار اسیدپاشی توضیح داد: گزارشی که به من داده‌اند این است که از اول سال تاکنون ۹ مورد اسیدپاشی در اصفهان بوده است که بیشتر آنها سرپایی درمان شدند و شدید نبوده است.

وی افزود: البته ممکن است مواردی دیگری هم باشد که اطلاع نداده باشند اما آ‌نچه مهم است این است که چین رفتارهای خشونت آمیزی به هیچ وجه زیبنده ملت ما نیست و همه انتظار دارند که مسئولان پیشگیری کنند تا چنین حوادثی تکرار نشود.

هاشمی گفت: باید قوانین پیشگیرانه در کشور با جدیت اجرا شود و حتماً وزیر کشور در این مورد به مردم توضیح خواهد داد.  اساساً قصاص که برای حیات و زندگی است برای چنین مواردی است و پیگیری شود دیگر شاهد چنین اعمالی نخواهیم بود.

وزیر بهداشت اضافه کرد: بر اساس آماری که من دارم ۴ نفر از افراد دچار اسیدپاشی آقا بودند و ۵ نفر خانم که در بیشتر آنها میزان سوختگی در حد ۲ یا ۳ درصد بوده و شدید نبوده است.

وی ادامه داد: متأسفانه چنین اقداماتی باعث ترس درجامعه می شود و این ترس برای همه است نباید اجازه داد چنین اتفاقاتی بیفتد که زیبنده ملت ما نیست.

وی گفت: ما یک مشکلی هم در بهداشت ودرمان کشور داریم و آن میزان بیماران روانی است. آمارهای نشان می دهد ۲ درصد افراد جامعه مستعد اسکیزوفرنی هستند و این تازه قله یک کوه یخ بزرگ است. ما برای درمان این افراد ۴۰ هزار تخت روانی در کشور کم داریم که امیدواریم مجلس اعتبار لازم برای ایجاد این تختها را هم تأمین کند.

هاشمی ادامه داد: البته مسئله بیماران را روانی را که گفتم الزاماً ربطی به عاملان اسیدپاشی ندارد و واقعاً هنوز نمی دانیم عاملان اسیدپاشی با چه انگیزه ای این کار را کرده اند و در این زمینه باید قوه قضاییه اعلام نظر کند ما هم کار تخصصی خودمان را برای درمان آنان انجام می دهیم.

وی گفت: متأسفانه خود من مریضهای مشابه این حوادث زیاد داشته‌ام و می دانم درمان آنها خیلی سخت است، باید اعمال مکرری برای درمان آنها انجام داد و خیلی وقتها نتایج ضعیف است. باید کاری کنیم که چنین حوادثی در کشور ما اصلاً رخ ندهد.

منبع: فارس نیوز

یک دیدگاه برای “موارد اسیدپاشی در اصفهان از اول سال ۹ مورد بود”

  1. علی گفت:

    حالا شلنگ آب از کجا وسط خیابان گیر بیاریم ؟

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.