سرویس: دین و اندیشه ۱۲:۳۰ - پنج شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۳

دغدغه پیشکسوتان مداحی رواج سبک‌های سخیف و شعرهای بی محتواست

صادق آهنگران از ذاکران و مداحان کشور گفت: مداحان جوان نسبت به دغدغه های پیشکسوتان عرصه مداحی منفعل نباشند و از سبکهای سخیف و شعرهای بی محتوا بپرهیرند.

به گزارش شهرضانیوز، صادق آهنگران از پیرغلامان اهلبیت در جمع خبرنگاران درباره اهمیت دوازدهمین همایش بین المللی پیرغلامان حسینی که در اهواز در حال برگزاری است، گفت: این اجلاس تاثیر بسیار زیادی در تبیین صحیح قیام امام حسین، همچنین در جهت دهی به مداحی ها، اشعار و مناقب و مصیبت ها دارد.

وی در پاسخ به این سوال که ویژگی یک پیرغلام اهل بیت علیهم السلام چیست، اظهار داشت: پیرغلامان همانطور که از نامشان نیز پیداست باید آموخته ها و دانسته های خود را در اختیار مداحان جوان قرار دهند، نسل آینده جامعه ستایشگری و مداحی را تعلیم دهند. همچنین آداب عزاداری، شعر، مقتل خوانی و سایر تجربیات خود را به آنها منتقل کنند.

آهنگران به مداحان جوان توصیه کرد احترام به پیشکسوتان این عرصه را نگه دارند و دغدغه های آنان را جدی بگیرند و از شعرهای بی محتوا و سبک های سخیف پرهیز کنند.

این مداح اهل بیت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مداحان بیشتر از چه اشعاری بهره ببرند، گفت: اشعاری که بیانگر حقیقت نهضت امام حسین و پیامهای قیام عاشورا باشد نه اینکه هر چه دلشان خواست بخوانند. اشعار را از مقاتل امام حسین علیه السلام دریافت کنند و مظلومیت حضرت و پیام این نهضت بزرگ را بگویند چرا که اگر نهضت امام حسین نبود اکنون اسلامی هم وجود نداشت.

آهنگران تأکید کرد: مداحان ذاکران و شاعران اهل بیت باید نهضت امام حسین را از منابع متقن و مستدل برای مردم بیان کنند.

مداح جبهه های حق علیه باطل که قرار است امسال سبک مداحی او ثبت ملی شود، ادامه داد: همیشه خود را مدیون مرحوم حاج حبیب الله معلمی می دانم، ایشان به من یاد داد احترام پیشکسوتان را نگه دارم و همیشه جلوی مراجع زانو بزنم.

وی در پایان گفت: یکی از وظایف پیرغلامان ترویج و تبیین فرهنگ عاشورایی است، مرحوم امام خمینی تأکید داشتند ما ملت گریه سیاسی هستیم، یعنی این گریه‌ها باید در راستای تقویت نظام اسلامی جریان شیعه و اسلام باشد.

منبع: فارس نیوز

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.