سرویس: سیاسی ۰۹:۳۰ - جمعه ۱۱ مهر ۱۳۹۳

طرحی که طومار شوراهای شهر را به هم پیچید

رئیس شورای عالی استان‌ها گفت:تصویب طرح”شهردار انتصابی”در مجلس،طومار شوراهای شهر را در هم می‌پیچد و۱۲۰هزار عضو شوراهای شهرهای کشور بااین طرح مخالفند

به گزارش شهرضانیوز، مهدی چمران عصر دیروز در جمع خبرنگاران در سمنان، با انتقاد شدید از مطرح شدن طرح‌های این‌چنینی در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: این طرح عجیب و قریبی است که تهیه کردند و نمی‌دانم چگونه به فکر آن‌ها رسیده است.

وی افزود: بر اساس این طرح، به‌جای اینکه نمایندگان مردم در شوراها، شهرداران را انتخاب کنند؛ کمیته حل اختلاف انتصاب اقدام به این موضوع می‌کند.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران افزود: همان‌گونه که از نام این کمیته(حل اختلاف) برمی‌آید این کمیته، برای حل اختلاف است و نه انتخاب شهردار.

چمران با اشاره به اینکه شوراها کمیته انتخاب شهردار است تصریح کرد: قانون اساسی و مجلس خبرگان قانون اساسی نیز روی همین موضوع بحث کرده است که شورای شهرها شهردار را انتخاب کند.

وی با بیان اینکه شهرداری یک جایگاه تخصصی است خاطرنشان کرد: بر همین اساس انتخاب شهرداران در قوانین حتی به صورت مستقیم از سوی مردم نیز نیامده است تا مردم شهردار را انتخاب کنند.

رئیس شورای عالی استان‌ها افزود: در این صورت ممکن بود مردم یک چهره معروف ورزشی یا هنری یا نظایر آن را برای شهرداری انتخاب کنند که ممکن است بسیار محبوب باشد اما برای شهرداری، آن توانمندی لازم را نداشته باشد.

چمران با تأکید بر اینکه بر همین اساس باید افرادی متخصص، شهرداران را انتخاب کنند اظهار کرد: این افراد متخصص همان نمایندگان مردم در شوراهای اسلامی شهرها هستند؛ مانند مجلس خبرگان رهبری که همه متخصص هستند.

وی عنوان کرد: در این طرح آمده است که کمیته حل اختلاف که برای حل مشکلات و دعاوی اعضای شوراها تشکیل‌شده و کار آن‌ها قضاوت است و اختلاف بین اینها را حل کند بیایند شهردار را انتخاب کرده و شوراها به آن رأی دهند.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با انتقاد شدید از مطرح شدن این طرح در مجلس و تصویب یک فوریت آن تصریح کرد: همه ما ۱۲۰ هزار عضو شورای اسلامی شهرهای کشور اعلام می‌کنیم که با این طرح مخالفیم و به‌طور یقین با آن معترضیم و از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز می‌خواهیم که این را کنار بگذارند.

چمران خاطرنشان کرد: وقتی ما به‌عنوان ۱۲۰ هزار نماینده مردم به این طرح معترض باشیم به این معنی است که مردم کشور با آن مخالف هستند و باید به این نکته توجه شود.

وی با اشاره تصویب این طرح به این مهنی است که شوراها در کشور هیچ‌کاره هستند گفت: در صورت تصویب این طرح باید پرسید که اعضای شوراهای اسلامی شهرها باید برای چه چیزی به شورا بیایند؟

رئیس شورای عالی استان‌ها با تأکید بر اینکه اعضای شوراها بیکار نیستند که در انتخابات شرکت کرده و این‌همه هزینه کنند و بعد از عضویت در شوراها، “هیچ‌کاره” شوند تصریح کرد: این مهم یعنی طومار شوراها را به هم پیچیدن و این‌گونه اقدامات معنی ندارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.