سرویس: اجتماعی ۰۶:۳۰ - چهارشنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۳

مدیرعامل شرکت ملی گاز خبر داد

سال آینده قطعی گاز نداریم

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: از سال ۹۴ پیش‌بینی می‌شود با تدابیر اتخاذشده در زمینه تولید و تأمین، قطعی گاز در سراسر کشور نخواهیم داشت.

به گزارش شهرضانیوز، حمیدرضا عراقی ظهر دیروز در حاشیه گردهمایی خانواده بزرگ HSE صنعت گاز کشور که به‌مدت دو روز با حضور رؤسای شرکت گاز کشور و مدیران و کارشناسان HSE در سنندج برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: امسال ۶ میلیارد مترمکعب به ظرفیت نیروگاه گاز کشور اضافه شده و بنا داریم که در شش‌ماهه دوم سال‌ نیز این ذخایر گازی افزایش یابد.

وی گفت: به‌دلیل افزایش ظرفیت گاز تولیدی و پایدار کردن شبکه‌های توزیع گاز از سال آینده مشکل قطعی گاز در سطح کشور نخواهیم داشت.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران به فرهنگ بهینه سازی مصرف انرژی در کشور اشاره و تصریح کرد: به وزارت نفت اجازه داده شده ۱۰۰ میلیارد تومان از محل صرفه‌جویی انرژی به انجام پروژه‌ها اختصاص دهد اما این پروژه‌ها باید منتج به صرفه‌جویی شوند.

وی گفت: بخشی از این پروژه‌ها مربوط به بهینه سازی، تعدادی مربوط به حمل و نقل شهری و تعداد دیگر آن مربوط به گاز است و این طرح‌ها باید به تصویب شورای اقتصاد نیز برسند.

۳میلیون ایرانی از نعمت گاز بی‌بهره‌‌اند
عراقی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۳ میلیون نفر در سطح کشور از نعمت گاز بی‌بهره‌اند، افزود: برای گازرسانی کردن این مناطق و بهره‌مندی این تعداد، ۴٫۵ میلیارد دلار هزینه نیاز است تا بتوانیم به این خانوارها گازرسانی کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران اظهار کرد: پروژه‌های بهینه سازی مصرف انرژی به شورای اقتصاد رفته و کارهای مطالعاتی آن انجام شده و پیش‌بینی می‌شود در مدت یک ماه آینده مصوب شود.

وی در زمینه صادرات گاز به کشورهای دیگر گفت: شرکت ملی گاز ایران در حال حاضر با کشورهای ترکمنستان، ارمنستان، آذربایجان، ترکیه، عراق و پاکستان قرارداد صادرات گاز دارد.

آغاز صادرات گاز به عراق از اوایل سال آینده
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران خاطرنشان کرد: کشور عراق از اوایل سال آینده در فاز نخست از نعمت گاز ایران برخوردار خواهد شد؛ در حال حاضر روزانه ۷ میلیون مترمکعب گاز به کشور عراق صادر می‌شود که این رقم به ۲۵ میلیون متر مکعب افزایش خواهد یافت.

وی با اشاره به اینکه کشور ایران با داشتن ۳۴ تریلیون مترمکعب گاز از بزرگ‌ترین مخازن ذخیره گاز دنیا برخوردار است، اظهار کرد: روزانه ۳۰ میلیون مترمکعب گاز به کشور ترکیه نیز صادر می‌شود.

عراقی تصریح کرد: با دو برابری شدن ظرفیت ذخیره و تزریق گاز در چند سال آینده صادرات بیشتری به کشورهای مختلف انجام می‌شود تا ارزآوری و ارزش افزوده بیشتری حاصل شود.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، قیمت تمام‌شده گاز را از سیاست‌های دولت و مجلس عنوان کرد و گفت: چهار عامل مهم که در بهینه سازی مصرف انرژی مؤثر است شامل فرهنگ سازی، قیمت مناسب گاز، تکنولوژی و قوانین و مقررات است.

وی افزود: در حال حاضر ۵۰۰ میلیون مترمکعب گاز در کشور تولید و مصرف می‌شود که در چند سال آینده این رقم به یک میلیارد مترمکعب می‌رسد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.