سرویس: سیاسی ۱۲:۳۰ - سه شنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۳

روحانی در دیدار رئیس‌جمهور آذربایجان:

نباید بگذاریم کشورهای دیگر خللی در روابط ایران و آذربایجان ایجاد کنند

رئیس‌جمهور گفت: امنیت و توسعه ایران و آذربایجان بهم پیوسته است و نباید بگذاریم کشورهایی که مخالف پیشرفت مناسبات دو کشور هستند خللی در این روابط ایجاد کنند.

به گزارش شهرضانیوز به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور روز دوشنبه در دیدار الهام علی‌اف رییس‌جمهوری آذربایجان، اراده جدی مقامات دو کشور برای توسعه همکاری‌ها را خاطرنشان کرد و گفت: ظرفیت‌های بسیار خوبی در حوزه انرژی، نفت و گاز، تجارت، محیط زیست و گردشگری وجود دارد که باید کمیسیون مشترک دو کشور در این زمینه‌ها فعال‌تر شوند.

روحانی با اشاره به اهمیت راه‌اندازی کریدور شمال – جنوب خاطرنشان کرد: ساخت راه آهن از مسیر قزوین به رشت و سپس آستارا سرعت گرفته و باید با مشارکت طرف آذربایجانی راه آهن دو کشور را که به نفع ملتهای دو کشور است به یکدیگر متصل کرد.

رییس جمهوری بر همکاری بیشتر بخش خصوصی دو کشور در بخش‌های مختلف تاکید کرد و خواستار تسهیل در زمینه صدور روادید برای حضور آسان تر تجار ایرانی در آذربایجان شد.

روحانی همچنین بر همکاری‌های بین‌المللی دو کشور در مسایل منطقه‌ای و جهانی تاکید کرد و گفت: تهران و باکو باید در مجامع بین المللی مواضع هماهنگی اتخاذ کنند.

رئیس‌جمهور با اشاره به روابط خوب دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان گفت: امنیت و توسعه ایران و آذربایجان بهم پیوسته است و نباید بگذاریم کشورهایی که مخالف پیشرفت مناسبات دوستانه دو کشور هستند خللی در این روابط ایجاد کنند.

الهام علی‌اف رییس‌جمهوری آذربایجان نیز در این دیدار که در محل رزیدانس کنسولگری ایران در آستراخان برگزار شد ، بر پیوستگی امنیت دو کشور ایران و آذربایجان تاکید کرد و گفت: دولت و ملت آذربایجان علاقه‌مند به گسترش همکاری‌ها با تهران در همه زمینه‌ها هستند.

وی با اشاره به ساخت راه آهنی که آذربایجان را به آبهای آزاد متصل می کند، گفت: این راه آهن آینده روشنی دارد و می تواند منافع دو کشور و همسایگان را تامین کند.

رییس جمهوری آذربایجان برخی از زمینه‌های همکاری میان دو کشور را یادآور شد و اظهار امیدواری کرد که در سفر آتی رییس‌جمهوری ایران در طرح‌های نفت و گاز، تجاری و گردشگری توافقات مطلوبی حاصل شود.

وی همچنین توانمندی و پیشرفت ایران در عرصه‌های مختلف نظیر دارو را ارزنده دانست و خواستار کمک شرکت‌های ایرانی در این زمینه‌ها به کشورش شد.

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.