سرویس: سیاسی ۱۰:۳۸ - سه شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۳

ولایتی در جمع خبرنگاران:

پیشنهاد هسته‌ای جدید آمریکایی‌ها با خواسته ایران کاملا متفاوت است

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: حرفی که از سوی آمریکا مطرح شده است، حرف تازه‌ای نیست و مواضع جمهوری اسلامی کاملاً با آن متفاوت است.

به گزارش شهرضانیوز، علی‌اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در حاشیه دیدار با قائم‌مقام وزیر خارجه کویت در جمع خبرنگاران در خصوص ارزیابی خود از ظرفیت جنبش عدم‌تعهد در مبارزه با گروهک تروریستی داعش اظهار داشت: جنبش عدم‌تعهد بدون تردید با توجه به تعداد حدود ۱۲۰ کشوری که عضو آن هستند و در حال حاضر ایران ریاست دوره‌ای آن را به‌عهده دارد و همچنین مشورت بین کشورهای عضو عدم‌تعهد، ممکن است جلسه فوق‌العاده‌ای را برای مقابل با افراطی‌گری و مقابله با گروهک‌هایی که در زندگی مردم بی‌گناه کشورهای اسلامی و جهان سوم اختلال ایجاد کرده‌اند و مورد تعرض گروهک‌های تروریستی قرار می‌گیرند، تشکیل دهد.

وی ادامه داد: گفت‌وگو و تبادل نظر بین کشورهای عضو عدم‌تعهد که دوسوم کشورهای عضو سازمان ملل متحد را تشکیل می‌دهند، می‌تواند در جهت مقابله با افراطی‌گری مؤثر باشد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: ایران و کویت که هر دو از اعضای مؤثر جنبش عدم‌تعهد هستند، می‌توانند گفت‌وگوهایی را در زمینه مقابله با گروهک‌های تروریستی مانند داعش انجام دهند.

ولایتی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا سفر رئیس‌جمهور به نیویورک و درخواست ملاقات با وی می‌تواند فصل جدیدی در روابط ایران با سایر کشورها باشد، گفت: با توجه به موقعیت زمانی کنونی که حساس و مهم است، فرصتی برای کشورها به وجود آمده به‌مناسبت تشکیل اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کنند و علاوه بر اینکه دیدگاه‌های جهانی خود را برای رؤسا و نمایندگان سایر کشورها بیان می‌کنند، فرصتی است تا ملاقات‌های دوجانبه با رؤسای کشورها داشته باشند.

وی تأکید کرد: امیدواریم آقای روحانی دست پر از سفر نیویورک بازگردند و آنچه به دست می‌آورند در راستای مطالبات مقام معظم رهبری باشد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این پرسش که در برخی منابع گفته شده که ایران باید ۱۵۰۰ سانتریفیوژ خود را فعال و مابقی را غیرفعال کند، گفت: ما هم مانند شما این اخبار را شنیده‌ایم، ولی مواضع جمهوری اسلامی ایران مواضعی است که بارها توسط مقام معظم رهبری اعلام شده است و این مواضع جز این است که آمریکایی‌ها به‌دنبال آن هستند.

ولایتی افزود: مواضع ایران این است که بتواند از انرژی هسته‌ای به‌صورت صلح‌آمیز و در جهت مقاصد صنعتی استفاده کند و بتواند از این نیروی بسیار مهم که کمترین آلودگی را در محیط ایجاد می‌کند، تولید انرژی کرده استفاده کند.

وی ادامه داد: این حق همه کشورهایی است که معاهده ان‌پی‌تی را امضا کرده‌اند و حرفی که از سوی آمریکایی‌ها مطرح شده است، حرف تازه‌ای نیست و مواضع جمهوری اسلامی کاملاً با آن متفاوت است.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: ایران به‌هیچ‌وجه زیر بار این تحمیل‌هایی که خارج از قواعد بین‌المللی است و از سوی آمریکایی‌ها می‌خواهد به جمهوری اسلامی ایران تحمیل شود، نخواهد رفت.

ولایتی در پاسخ به این پرسش “از آقای روحانی در سفر به نیویورک چه انتظاری دارید؟” گفت: بدون تردید آقای روحانی مانند سفر قبلی که به نیویورک داشت، مواضع ملت ایران را مطرح می‌کند؛ امیدواریم وی سفر پرباری داشته باشد و از این سفر با دست پر برگردد.

وی در پایان گفت: رئیس‌جمهور مانند سفر قبل از مصالح جمهوری اسلامی ایران دفاع خواهد کرد و امیدواریم این سفر پربرکت باشد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.