سرویس: تولیدی ۰۹:۳۱ - یکشنبه ۰۲ شهریور ۱۳۹۳

با اعتباری بالغ بر ۳۵ میلیارد ریال

افتتاح ۲۸ پروژه جهاد کشاورزی شهرضا در هفته دولت

مدیر جهاد کشاورزی شهرضا گفت: ۲۸ پروژه در هفته دولت با اعتباری بالغ بر ۳۵ میلیارد ریال به بهره‌برداری می‌رسد.

عبدالرضا تاکی در گفت‌وگو با خبرنگار شهرضانیوز با اشاره به خشکسالی‌های چند ساله اخیر در شهرستان اظهار کرد: آبرسانی سیار باغات با مشارکت ادارات و نهادها در شهرضا آغاز شد. وی بیان کرد: در پی خشکسالی عارضی و سال‌های گذشته آب‌دهی بعضی از قنوات و چاه‌ها به شدت کاهش و برخی نیز به طور کامل قطع شده که به دنبال آن زیر کشت آن در معرض خشک شدن قرار گرفته است. مدیر اداره جهاد کشاورزی شهرضا افزود: در همین راستا با کمک فرمانداری و بخشداری مرکزی و همراهی برخی نهاد از جمله ارتش، سپاه و اداره آبفار آبرسانی به باغات آسیب دیده در دهستان کهرویه در محور سمیرم به شهرضا و دهستان اسفرجان آغاز شد. وی خاطرنشان کرد: تاکنون به تعداد زیادی از باغ‌های نیاز مند آبرسانی شده و هیچ مبلغ اعتباری جهت تأمین هزینه‌های آبرسانی تأمین نشده است که امیداوریم مسئولان استانی با عنایت ویژه نسبت به تأمین اعتبار لازم اقدام کنند. تاکی افزود: اقدام به موقع موجب حیات و تجدید حیات درختان شده و کوتاهی و عدم اقدام به موقع می تواند حاصل زحمات چندین ساله و منبع تأمین معاش عده ای را به مخاطره اندازد.

معرفی ۵۶۰ نفر از متقاضیان مشاغل دامپروری به بانک های عامل وی تصریح کرد: دامداری و دامپروری یکی از عمده مشاغل این شهرستان شهرضا است که نه تنها در تأمین مواد لبنی و پروتئینی نقش بسزایی دارد بلکه سهم عمده‌ای در اشتغال‌زایی و کسب درآمد برای بهره برداران به ویژه‌ای روستائیان دارد. مدیر جهاد کشاورزی شهرضا افزود: در سال های اخیر پرداخت تسهیلات دولتی توانسته نسبت به تقویت اینگونه مشاغل شود و تا حدی در مهار پدیده مهاجرت روستائیان کم درآمد به شهر جلوگیری کند. وی گفت: پرداخت تسهیلات بر تأمین درآمد خانوار در روستاها به منظور تقویت و استمرار روش‌های حمایتی کارآمد بوده است. تاکی بیان کرد: امسال بیش از ۵۶۰ نفر از متقاضیان مشاغل دامپروری در شهر و روستا برای اخذ تسهیلات به بانک‌های عامل در شهرستان معرفی شده‌اند که بیشترین حمایت از سوی بانک کشاورزی بوده است.

پرورش اسب در شهرضا وی خاطرنشان کرد:. صنعت پرورش اسب نه تنها به عنوان یک شغل درآمد زا مطرح بوده بلکه اسب سواری به عنوان یک ورزش مفرح و جذاب برای جوانان می تواند نقش مهمی در پر کردن ایام فراغت آنان داشته باشد. مدیر جهادکشاورزی شهرضا گفت: باشگاه‌های اسب سواری کانونی برای جذب بسیاری از جوانان و نوجوانان بوده است. وی افزود: در شهرستان شهرضا سه واحد پرورش اسب وجود دارد که با نگهداری و پرورش اسب‌های اصیل از نژادهای مرغوب و در کنار آن ایجاد امکانات تفریحی ، محل مناسبی برای جذب جوانان و علاقه‌مندان به رشته سوارکاری است.

برگزاری کلاس آموزش مدد کاران ترویجی تاکی گفت: به همت اداره ترویج کشاورزی جهاد کشاورزی شهرضا یک دوره آموزش بازآموزی اصول و روش‌های مددکار ترویجی و برخی یافته های جدید برگزار شد. وی خواهان سازماندهی این گروه‌های آموزش محلی و برنامه ریزی بهتر برای بکار گرفتن تجارب ارزشمند کشاورزان و دامپروران و تبادل اطلاعات و افزایش دانش روستائیان و عشایر شد و افزود: باید اعتباراتی بیشتر برای حمایت از این تشکل خودجوش و کا رآمد تخصیص داده شود. مدیر جهاد کشاورزی شهرضا اظهار کرد: این گروه توانسته اند با بضاعت مالی کم ولی با جدیت و تلاش خودجوش و با علاقه مندی حلقه اتصال مدیریت با بهره برداران کشاورزی در روستاها باشند و نقش مؤثری در انتقال آخرین یافته های علمی و تحقیقاتی با کشاورزان داشته باشند.

بخش کشاورزی به حمایت بیشتری نیازمند است وی با برشمردن بخش‌های فعال اجتماعی و نیاز همه مردم به مواد غذایی و تولیدات کشاورزی ضرورت توجه جدی مسئولان به این بخش حیاتی برای اجتماع را خواستار شد و افزود: اگر بخواهیم به مرز خودکفایی برسیم و در برابر تحریم ها خوب ایستادگی کنیم باید تولید داخلی مورد حمایت بیشتری قرار گیرد. تاکی خاطرنشان کرد: در بخش کشاورزی به اعتبارات بیشتر و با بلند مدت و کم بهره نیاز است که این مهم باید مورد نظر و مساعدت مسئولان کشوری و استانی و شهرستانی قرار داده شود و به کشاورزی به عنوان یک بخش حیاتی و اشتغال زا و درآمدی توجه شود.

برنامه ریزی برای خرید تضمینی میوه در شهرضا ضروری است وی بیان کرد: شهرستان شهرضا به دلیل استقرار در منطقه جنوبی استان و همجواری با برخی استان‌ها و شهرستان و تنوع آب و هوایی و اقلیم مناسب برای تولیدات کشاورزی و دامپروری از جایگاه مهمی برخوردار است. مدیر جهاد کشاورزی شهرضا افزود: تولیدات انبوهی در این شهرستان در بخش کشاورزی و دام و آبزیان وجود دارد که نیازمند حمایت بیشتر دولت از تولیدات است. وی با بیان اینکه خرید تضمینی محصولات عمده شهرستان از جمله انار و سیب درختی باید در دستور کار مسئولان باشد، گفت: لازم است برای حمایت از تولید و کوتاه کردن دست واسطه ها دولت برای تصویب قانون خرید محصولات سر درختی اقدام و با تصویب لایحه‌ای در مجلس و با کمک دولت مردان شاهد خرید تضمینی محصول انار در شهرضا باشیم. تاکی با تشکر از حمایت دولت و مجلس از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی خواست تا بیش از این به بخش کشاورزی توجه نمایند. وی تصریح کرد: بایددر سال زراعی امسال جهت خرید تضمینی محصول انار و سیب برنامه ریزی لازم انجام گرفته تا شاهد افت بازار فروش محصولات باغداران در منطقه و دلال بازی نباشیم.

۲۸ پروژه با اعتباری بالغ بر ۳۵ میلیارد ریال در شهرضا افتتاح می‌شود مدیر جهاد کشاورزی شهرضا با بیان اینکه بخش کشاورزی یکی از بخش‌های مهم و تاثیرگذار اقتصاد کشور است، اظهار کرد: بخش کشاورزی تأمین‌کننده مواد غذایی و نیاز مردم بوده و باید بیش از سایر بخش‌ها از لحاظ اهمیت مورد توجه قرار گیرد. وی افزود: هر ساله در هفته جهاد کشاورزی طرح هایی به بهره برداری می رسد که امسال در همین ایام ۲۸ پروژه عمرانی با اعتباری بیش از ۳۵ میلیارد ریال افتتاح می شود. تاکی گفت: در کل استان اصفهان ۱۷۸ پروژه به بهره‌برداری می‌رسد که شهرستان شهرضا با ۲۸ پروژه رتبه نخست را در استان دارد و پروژه‌های قابل افتتاح از نوع طرح‌های آبی و خاکی و بازسازی و مرمت قنوات هستند. وی تصریح کرد: در هفته دولت از کارکنان نمونه و بازنشسته جهادکشاورزی شهرضا تجلیل می‌شود و از خانواده شهدای جهادگر و ایثارگر بازدید و سرکشی به عمل می‌آید. مدیر جهاد کشاورزی شهرضا گفت: با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته پروژه‌های حوزه جهاد کشاورزی در مناطق شهری و روستایی با حضور مسئولان ادارات و سازمان‌های دولتی در ایام هفته دولت به بهره‌برداری می‌رسد.

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.