سرویس: سیاسی ۱۹:۰۷ - دوشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۳

گام هایی که وزیر علوم را به استیضاح کشاند

سایت‌ها و رسانه‌های کشور با انتشار اسناد و مدارکی دلایل خود را برای استیضاح وزیر علوم مطرح کردند.

رضا فرجی دانا، وزیر علوم، فناوری و تحقیقات که از فرصت یک ماهه نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای تغییر در رویه این وزارتخانه و عملکردش استفاده نکرد و نتوانست رضایت استیضاح کنندگان را برآورده کند، روز چهارشنبه در خانه ملت استیضاح خواهد شد.

در این میان تعدادی از افراد از عملکرد فرجی دانا در این وزارتخانه حمایت کردند؛ این افراد که اغلب از نمایندگان مجلس ششم و از اعضای حزب منحله مشارکت بودند در روزهای اخیر با نوشتن یادداشت‌ها و انجام مصاحبه‌هایی با روزنامه‌های اصلاح طلب صریحاً حمایت خود را از این عضو کابینه نشان دادند و استیضاح کنندگان را به سیاسی کاری متهم کردند.

از سوی دیگر سایت‌ها و روزنامه‌های منتقد به عملکرد فرجی دانا دلیل حمایت از استیضاح را افت رشد علمی دانشگاه‌ها، تبدیل شدن فضای دانشگاه‌ها به باشگاه‌های سیاسی، به کارگیری عناصر فعال فتنه در بدنه وزاتخانه، بازگرداندن محکومان امنیتی به دانشگاه‌ها و … اعلام کردند.

 وقتی فرجی‌دانا تدلیس کرد
«تدلیس سیستماتیک فرجی دانا در رأی اعتماد مجلس» عنوان گزارش انتقادی خبرگزاری تسنیم در خصوص عملکرد وزیر علوم بود. تسنیم در این گزارش می‌نویسد: فرجی‌دانا در جلسه رای اعتماد و در گفت و گو با نمایندگان در کمیسیونهای تخصصی و همچنین در صحن علنی مجلس به آنها وعده داد بر خلاف آنکه از اعضای جبهه اصلاح طلبی به شمار آمده و همه او را از پیروان راه مصطفی معین می دانند سیاستهای اصلاحات برای جامعه دانشگاهی و به آشوب کشیدن و از بین بردن نظم و امنیت دانشگاهها را هیچ گاه اجرایی نخواهد کرد.

 عدم تمکین به وزارت اطلاعات
باشگاه خبرنگاران در این باره می‌نویسد: برخی از متقاضیان استیضاح وزیر علوم معتقدند که فرجی دانا نه تنها از فرصت یک ماهه مجلس در جهت رفع نگرانی نمایندگان بهره نگرفته است، بلکه با رفتار خود به نوعی به نمایندگان مردم دهن کجی کرده است.

فرجی دانا علاوه بر به کارگیری میلی منفرد و توفیقی که به دلیل فعالیت در فتنه ۸۸ از مجلس رای اعتماد نگرفته بودند، ۵ تن از افرادی که از سوی وزارت اطلاعات تایید صلاحیت نشده بودند را به عنوان معاون خود انتخاب کرد.

وقتی فرزندان معاونان وزیر بورسیه می‌شوند
همچنین شبکه اطلاع رسانی دانا در گزارشی بخش دیگری از اخبار خود در زمینه بورسیه تحصیلی تعدادی از نزدیکان مسئولان فعلی وزارت علوم را منتشر کرد.

در بخشی از این گزارش آمده است: تنها در یکی دیگر از موارد تخلف در این وزارتخانه سه روز پس از انتصاب مجتبی صدیقی به عنوان معاون وزیرعلوم و رییس سازمان امور دانشجویان از سوی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ، فرزند وی محمد بشیر صدیقی طی نامه شماره ۱۹/۱/۱۱۸۰۹۱ مورخه ۲۳/۹/۱۳۹۲  از سوی وزارت علوم جهت بورسیه به مدیر کل بورس و امور دانشجویان خارج معرفی شد.

جولان محکومان قضایی و امنیتی به دانشگاه‌ها

خبرگزاری نسیم نیز در گزارشی پرده از بازگشت محکومان قضایی و امنیتی به دانشگاه‌های کشور برداشت. نسیم در این راستا اطلاعات قریب به ۵۰ تن از شاخص ترین این افراد را جمع آوری و اسامی ده نفر از آنان به منظور تنویر افکار عمومی منتشر کرد.

بهره‌مندی نزدیکان ۲ وزیر کابینه از بورسیه تحصیلی
جهان نیوز فاش کرد که اسنادی در اختیار دارد که بر اساس آن تنها در دو مورد اعضای خانواده دو وزیر کابینه در لیست بورسیه قرار گرفته‌اند.

صادق کوشکی، استاد دانشگاه تهران در گفت و گو با تابناک در مورد موضوع بورسیه‌ها به عنوان یکی از دلایل استیضاح عنوان کرد: آیا آقای فرجی دانا بورسیه‌های غیرقانونی در دولت گذشته را کان لم یکن کردند؟ در حالی که این گونه نیست. نکته همین است که چرا وزارت علوم وقتی متوجه یک سوء جریان در رابطه با بورسیه‌ها شد، برخورد قانونی نکرده و چرا زخم را نگه داشته است.

اگر وزارت علوم متوجه می‌شود، تعدادی خلاف قانون پذیرش شدند، باید این پذیرش را ملغی می‌کرد. نه اینکه این موضوع را برای روز استیضاح نگه دارد. اگر وزارت خانه‌ای متوجه تخلف شود، باید تخلف را تا روز استیضاح نگه دارد؟! یعنی اگر آقای وزیر استیضاح نمی‌شد، نباید این خلاف آشکار می‌شد، چرا وزارت علوم از بورسیه‌ها گروکشی کرده است؟ آیا می‌توان عملکرد وزارت علوم را صادقانه انگاشت؟

مدافعی به نام  BBC
سایت رجانیوز با طرح این پرسش که : «فرجی دانا چه کرده که تلویزیون ملکه برای او رپرتاژ تبلیغاتی می‌رود؟» نوشت:‌ رسانه‌های طیف اصلاحات تلاش می‎کنند تا با فضاسازی تبلیغاتی به حمایت از فرجی دانا و تاثیرگذاری بر فضای نمایندگان مجلس بپردازند اما نکته جالب و البته عجیب در این میان، حمایت تلویزیون دولتی انگلیس از وزیر علوم است؛ تا جایی که سایت اینترنتی این شبکه چندی پیش در حمایت از کارنامه‌ی یکساله فرجی دانا به طور ویژه رپرتاژ تبلیغاتی می‌رود.

 به کارگیری افراد مساله دار
سید محمود نبویان،عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با سایت فرهنگ نیوز اذعان داشت: متأسفانه وزیر علوم اشخاصی را در سمت‌های مختلف منصوب می‌کند که بسیار مسئله دار هستند و نقش آن‌ها در فتنه ۸۸ غیرقابل انکار است.

منبع: فارس

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.