سرویس: بین الملل ۱۰:۳۰ - شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۳

روسیه: بعد از تحریم‌های آمریکا، امروز جمهوری اسلامی را بیش از پیش درک می‌کنیم

معاون وزیر خارجه روسیه اذعان کرد روسیه که هدف تحریم‌های آمریکا قرار گرفته، امروز دوره سخت سال‌ها تحریم ایران را بهتر درک می‌کند.

به گزارش شهرضانیوز، سرگی ریابکوف معاون سرگی لاورو وزیر خارجه روسیه، با حضور در برنامه تلویزیونی سخن روز شبکه عربی روسیا الیوم در خصوص مسئله هسته‌ای ایران و مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ صحبت کرد و با انتقاد شدید از سیاست تحریمی آمریکا گفت که کشورش امروز بیش از پیش، دوره سخت سالها تحریم ایران را درک می‌کند و سیاست تحریم آمریکا را محکوم می‌کند. وی معتقد است که حتی اگر در مذاکرات با ایران درباره آنچه آمریکایی‌ها خطر موشکی ایران می‌نامند، به پیشرفتی برسند، آمریکا بهانه‌ای جدید برای توجیه استقرار سامانه سپر موشکی در غرب اروپا دست‌وپا خواهد کرد.

فرصت‌ها برای حل مسئله هسته‌ای ایران بیش از پیش است/ الان که تحریم شده‌ایم ایران را بیشتر درک می‌کنیم
ریابکوف در این مصاحبه در پاسخ به اینکه افق این مسئله چگونه دیده می‌شود و نظرتان درباره سخنان بدبینانه رهبر جمهوری اسلامی ایران و اینکه غرب حاضر نیست امتیازی به ایران بدهد چیست گفت: فکر میکنم که فرصت‌های این مشکل طولانی و دشوار، اکنون بیش از پیش است. باید بگویم که ما در مذاکراتی که در بهار و تابستان جاری برگزار شده، پیشرفتهایی کرده‌ایم. بزودی مذاکره را طبق توافق، در سبتامبر (شهریور) از سر می‌گیریم هرچند که زمان و مکانش هنوز نامعلوم است اما همه تلاش میکنند که روند مذاکره دنبال شود.

معاون وزیر خارجه روسیه این حقیقت را پنهان نکرد که «سیاست آمریکا و فشارها و تحریم‌هایی که هنوز اجرا می‌شود، رسیدن به نتیجه مطلوب را دشوار کرده است» و افزود: ما نارضایتی خود از سیاست تحریمی آمریکا با همه اشکالش را پنهان نمی‌کنیم. ما هم اکنون هدف تحریم‌های آمریکا قرار گرفته‌ایم. برای همین ما بیش از گذشته دوره سختی را که جمهوری اسلامی طی این سالها پشت سر گذشته درک می‌کنیم و اینکه چقدر برایش سخت است که در سایه این وضعیت به توافقاتی برسد.

وی در خصوص سخنان رهبری نیز گفت: نمی‌خواهم درباره سخنان رهبر انقلاب ایران اظهارنظری بکنم. ما با توجه کامل آنچه در این خصوص می‌گویند دنبال می‌کنیم و آن را سخنان مهمی حساب می‌کنیم و از همه زوایا آن را تحلیل می‌کنیم و شاهدیم که رهبران سیاسی و معنوی ایران به یافتن راهکارهای لازم پایبند هستند. اما یافتن راهکار اصلا راحت نیست اما روسیه در مقام یک کشور از اعضای گروه شش‌گانه (۱+۵) و کشوری که روابط حسن همجواری با ایران دارد، نهایت تلاش خود را می‌کند که به دستیابی به راهکاری که مرضی طرفهای مختلف باشد، کمک کند؛ راهکارهایی که حقوق ایران را نکاهد یا به منافعش صدمه نزند و در عین حال مرضیّ شش کشور هم باشد. این همان مسیری است که در مذاکرات پاییز امسال دنبال خواهیم کرد و امیدواریم که بتوانیم تا ۲۴ اکتبر به نتایج دلخواه برسیم.

بحرانهای خاورمیانه بر روند مذاکرات هسته‌ای با ایران موثر است

معاون وزیر خارجه روسیه در پاسخ سوالی دیگر مبنی بر اینکه بحران‌های منطقه چه تاثیری بر موضوع هسته‌ای ایران دارد، گفت: البته که بحرانی که همه خاورمیانه را گرفته، ریشه‌اش در افزایش تروریسم و گرایش‌های افراطکارانه است و حتما بر مسیر مذاکرات تاثیر دارد. ما اکنون شاهد نوعی کش‌وقوس در موضع بسیاری از کشورهای عربی درباره تحولات آینده هستیم… اما ما برای حصول نتایج مثبت تلاش می‌کنیم… ممکن نیست و نباید راه‌حل‌ها از خارج تحمیل شود. کشورهای منطقه و مردمشان باید خودشان راه خروج را از طریق گفت‌وگو و از طریق آشتی ملی پیدا کنند. هر اقدام تروریستی با هر توجیهی و انگیزه‌ای، ایدئولوژیک باشد یا دینی یا سیاسی، ما آن را قاطعانه رد می‌کنیم. تروریسم باید ریشه‌کن شود. اگر شرکای ایرانی ما توانستند با گروهم ۱+۵ به راهکاری برسند، ما اطمینان داریم که به ثبات منطقه کمک می‌کند… آنچه ما را نگران می‌کند، رویارویی شدید شیعه و سنی و مذاهب مختلف در بسیاری از کشورهای منطقه است. طبیعتا ایران هم در این منطقه است و ارتباطات زیادی با این کشورها دارد.. ما اطمینان داریم که رهبران ایران سیاست مسئولیت‌پذیرانه‌ای دارند.. و در نهایت کار جاری برای مسئله هسته‌ای ایران به آرام شدن اوضاع کشورهایی که شاهد منازعه هستند، کمک می‌کند.

تحریم سلاح جدید آمریکاست/تحریم‌های آمریکا روسیه را نمی‌ترساند

ریابکوف در پاسخ به این سوال که اختلافات روسیه و آمریکا درباره مسئله هسته‌ای ایران مخفی نیست، و آمریکا اخیر روسیه را به تحریم جدید تحریم کرد گفت: ما -ابتدا بگویم که- قاطعانه این تحریم‌ها و هر تلاشی برای تحریم را یا تهدید به تحریم را که ابزاری برای اهداف سیاسی است محکوم می‌کنیم. ما در روابط با ایران اقدام به کار خلاف قانون نمی‌کنیم. همینطور طرف ایرانی… بنابراین ادعاهای آمریکا مردود است.. تحریم سلاح جدیدی در دست آمریکا شده است که بیش از پیش هجومی‌تر می‌شود که آن را با تأنی به کار نمی‌برد بلکه برای اهداف تنگ‌نظرانه و خودخواهانه و مغرضانه در کشورهای مختلف استفاده می‌کند. طبیعی است که پاسخ به این نوع [سیاست] سخت خواهد بود و… تدابیر مشابهی برایش در نظر گرفته می‌شود. شیوه‌های غیرهمسانی هم در حرکت‌های پاتکی وجود دارد که باید تاکید کنم این گزینه ما نیست.

وی افزود: ما نمی‌خواهیم وارد گرداب تحریم‌های فزاینده شویم. ما راهکار هر مشکل در روابط کشورها و روابط بین‌الملل را در هر درجه‌ای از دشواری باشد، فقط در گفت‌وگو می‌بینیم و از طریق توازن منافع. اما تاسف برانگیز، این است که همکاران آمریکایی این همگرایی را رد می‌کنند… تحریم‌های آمریکا ما را نمی‌ترساند. این چیزی است که سران روسیه بارها تکرار کرده‌اند.

حتی اگر در مذاکرات با ایران درباره موشک‌ها هم به توافقی برسیم آمریکا بهانه‌ دیگری برای توجیه سپر موشکی می‌آورد

ریابکوف در پاسخ به سوال آخر درباره اینکه حل و فصل مسئله هسته‌ای ایران چگونه بر مسئله گفت‌وگوی شرکای غربی درباره استقرار سامانه سپر موشکی [آمریکا] در [غرب] اروپا تاثیر می‌گذارد، گفت: این مسئله را از مدتها پیش در تماسها با همکاران اروپایی بررسی کرده‌ایم و همه به یاد داریم یکی از توجیهات این مسئله –آنطور که ادعا می کردند- طبق گفته مسئولان آمریکایی، تهدید موشکی فزاینده ایران بود. تمایل دارم تاکید کنم که وقتی تلاش میکنیم راهکاری برای مسئله هسته‌ای ایران بر اساس مذاکره پیدا کنیم و تلاش ما این است که بُعد مسالمت‌آمیز برنامه هسته‌ای ایران را مورد اطمینان خود قرار دهیم، آنگاه طرح امکان ظهور تهدید موشکی ایران برای ما مسخره است. بنابراین می‌بینیم که بسیاری از طرح‌های آمریکا در این خصوص بر اساس بهانه‌هایی با پایه‌هایی کاملا شکننده است. اما در خصوص برنامه موشکی ایران، تاکید می‌کنم که ایران در این حوزه، کاری نمی‌کند که مخالف قانون و توافقنامه‌ها یا تصمیم‌های هیئت‌های ناظر بر سیستم‌های صادراتی باشد چرا که ایران قدرت دفاعی خود را تحکیم می‌کند و از همین رو طبیعی است که تفسیر کنیم که استقرار سامانه دفاع موشکی (آمریکا) در نبود تهدید موشکی ایران، دنبال اهدافی دیگر است و این اهداف قبل از هر چیزی، تلاش برای تضعیف توان ملی بازدارندگی روسیه است. ریشه مشکل در اینجاست… وحتی اگر با ایران در مذاکرات به پیشرفت هم برسیم، آمریکا برای استقرار سامانه سپر موشکی دنبال بهانه‌های جدیدی خواهد گشت و این امر نگران‌کننده است.

منبع:فارس نیوز

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.