سرویس: حوادث ۱۰:۰۳ - چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۳

قطارهایی که از ریل خارج می‌شوند

پس از آنکه قطار تهران ـ مشهد از ریل خارج شد، تکرار این حادثه یک روز هم به طول نینجامید؛ دو قطار باری و مسافربری در بخش جنوبی راه آهن کشور از خط خارج شدند.

به گزارش شهرضانیوز، روز یکشنبه در حالی که سقوط مرگبار هواپیمای تهران‌ ـ طبس بسیاری از مردم را شوک‌زده کرده بود، ساعاتی نگذشته خبر رسید که خروج قطار تهران ـ مشهد از ریل با واژگونی سه واگن آن همراه شده است؛ رویدادی که هرچند به خیر گذشت، ‌به فاصله یک روز دو بار تکرار شد تا نگران کننده به نظر برسد. 

دیروز بعدازظهر دو سانحه در خطوط ریلی کشور رخ داد؛ دو سانحه در راه آهن محور تهران ـ بندر امام خمینی که یکی قطار باری را زمین‌گیر کرد و دیگری ظاهرا با واژگونی واگن‌هایی از یک قطار مسافربری همراه بود. 

سانحه نخست مربوط به یک قطار مسافری اهواز ـ مشهد بود که در بلاک ازنا در محدوده استان لرستان از خط بیرون رفت و دلیل خارج شدن دیزل مسافری از خط‌ ـ ‌بنا به برخی گزارش‌ها، واژگونی یکی از واگن‌های قطار ـ خرابی ریل و سوزن ایستگاه ازنا بوده و به دلیل جمع شدن ریل ایستگاه ازنا و خراب شدن سوزن، احتمالا تعویض خط تا امروز عصر به طول خواهد انجامید. 
 
سانحه بعدی مربوط به یک قطار باری بود که به گزارش برنا، در بلاک تنگ ۵ تنگ ۷ در ناحیه زاگرس در ‌تونل دچار سانحه شد. در این رویداد نیز به دلیل خارج شدن قطار و واگن‌های حامل بار از ریل در محل تونل، حدود دویست متر از مسیر خراب شده که به گفته کارکنان راه آهن باعث بسته شدن خط تا دست‌کم ۲۴ ساعت آینده خواهد شد. 

گفتنی است، واگن‌های این قطار باری پر از بار بوده و به احتمال زیاد تا پایان سه شنبه هم این محور باز نخواهد شد. این سانحه به سختی برطرف می‌شود و احتمالا تمام قطارهای مسافری در محور تهران اهواز و بالعکس به دلیل وجود تنها محور ریلی رابط، با دیرکرد زیاد و یا لغو رو به رو می‌شوند. 

در این باره باید گفت، گزارشی از تلفات جانی و خسارات‌‌ مالی منتشر نشده، اما اخبار رسیده حکایت از آن دارد که انسداد مسیر به توقف قطارهایی منجر شده که در این مسیر حرکت می‌کردند و اکنون خبر می‌رسد که توقف طولانی مدت این قطار‌ها هم سودی نداشته است. 

بر پایه گزارش‌های به دست آمده، این محور تا اطلاع ثانوی بسته اعلام شده و مسافرانی که در راه مانده بودند نیز از صبح امروز با ‌اتوبوس‌ به مقاصد خود منتقل شدند. 

یکی از مسافرانی که شب گذشته را تا صبح در ایستگاه مؤمن آباد گذرانده، در این باره می‌گوید: از صبح امروز با در نظر گرفتن اتوبوس‌های اسکانیا برای مسافرانی که راه طولانی‌تری در پیش داشتند و بهره بردن از اتوبوس‌های خط واحد برای مسیرهای نزدیک‌تر، انتقال مسافران انجام شد و آن گونه که گفته شد، شاید حتی‌ بازگشایی مسیر در ۲۴ ساعت آینده نیز ممکن نباشد.

منبع:خبرگزاری تابناک

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.