سرویس: اجتماعی ۰۸:۴۵ - سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۳

ارسال به دوستان معاون سازمان محیط زیست اعلام کرد:

۲۰ شهر آلوده کشور؟

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان محیط زیست با بیان اینکه هم اکنون ۲۰ شهر کشور درگیر آلودگی هوا است .

به گزارش شهرضانیوز، سیدمحمد مجابی امروز در مراسم امضای تفاهم‌نامه اولین طرح پایلوت شهر سبز پایدار اظهار داشت: محیط زیست مبنای بسیاری بحث‌ها در توسعه پایدار است و باید توجه ویژه‌ای به این مقوله شود.

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان محیط زیست در ادامه با تاکید بر ضرورت پرداختن به توسعه پایدار در شهرها ادامه داد:‌ کیفیت زندگی در دنیای امروز حائز اهمیت است و اگر نتوانیم کیفیت زندگی مطلوب داشته باشیم بدون شک حق شهروندی را رعایت نکرده‌ایم.

وی با بیان اینکه سلامت در یک محیط زیست سالم امکانپذیر خواهد بود ادامه داد: به منظور تحقق این مهم در دنیای امروز تلاش‌های بسیاری صورت گرفته است.

مجابی با اشاره به اصل ۵۰ قانون اساسی ابراز  داشت:‌ در اصل پنجاهم قانون اساسی به توسعه پایدار توجه ویژه‌ای شده است که نشان از فرهنگ ایرانی-اسلامی دارد.

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان محیط زیست گفت: به دلایل زیاد از جمله عدم نگاه به توسعه پایدار بخشی‌نگری و عدم وجود مدیریت یکپارچه هم اکنون در حوزه محیط زیست با مشکلات متعددی روبرو هستیم.

وی یادآور شد: در برنامه دوم توسعه فقط اشاره‌ای به آلودگی هوا شده است و در برنامه‌های سوم و چهارم توسعه به ترتیب ۵ و ۷ شهر آلوده کشور توجه و اشاره شده است.

مجابی با بیان اینکه در شرایط حاضر بیش از ۲۰ شهر کشور درگیر پدیده آلودگی هوا و ریزگردها هستند گفت: ریزگردها و خشک شدن تالاب‌ها امروز در قالب آلودگی هوا خود را نشان داده‌اند.

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان محیط زیست با طرح سوالی مبنی بر اینکه آیا بحران دریاچه ارومیه قابل پیش‌بینی نبود ادامه داد:‌ پیشنهاد می‌کنیم آب و محیط زیست محور برنامه ششم توسعه قرار گیرد.

مجابی با اعلام اینکه در حال حاضر ۱۰۰ دشت کشور بیلان آب منفی دارند اضافه کرد:‌ بدون شک طی سال‌های آینده بحران آب به صورت جدی نمایان می‌شود که باید رویکرد توسعه پایدار شهری مورد توجه قرار گیرد.

وی الگوسازی برای شهر اسلامی را از جمله منویات مقام معظم رهبری بیان کرد و گفت:‌ متاسفانه اکثر شهرها به لحاظ محیط زیست دارای بحران‌های جدی هستند.

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان محیط زیست  بیان داشت:‌هم اکنون ۱۲۰۰ سد شناسنامه‌دار در کشور وجود دارد که در کنار آن میزان تخریب آب نیز فراوان است.

به گفته مجابی پرمصرف‌ترین شهروندان جهان در مصرف آب و انرژی در کشور ما هستند.

وی استانداردسازی را از مصادیق محیط زیست عنوان کرد و گفت:‌ لازم است مسئولان شورای شهر همدان آگاهی از وضعیت موجود محیط زیست این شهر را در دستور کار جدی خود قرار  دهند.

به گزارش فارس بر اساس ماده ۳ تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان محیط زیست و شورای شهر همدان همکاری در زمینه معرفی شهر همدان به عنوان شهر سبز پایدار کشور در قالب یک طرح پایلوت با پیروی از اصول پایدار و اشاعه نتایج حاصله از اجرای طرح مذکور به سایر شهرهای کشور در چارچوب همکاری قرار گرفت.

همکاری در راستای ایجاد دبیرخانه شهر سبز پایدار در شهرداری همدان با هدف پیگیری امور مرتبط همکاری در اجرای دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی تخصصی در کاربردی مشترک در تمامی زمینه‌های مرتبط با طرح، گسترش همکاری علمی و پژوهشی در زمینه تعریف شاخصه‌های شهر سبز پایدار و بررسی چگونه اجرا و پیاده‌سازی آن از دیگر چارچوب‌های همکاری این تفاهم‌نامه بود.

همکاری در خصوص چگونگی به حداقل رساندن اثرات سوء زیست محیطی ناشی از امور مرتبط با مدیریت شهری همکاری در ترویج و گسترش به کارگیری انرژی‌های تجدیدپذیر در اماکن عمومی شهر همدان همکاری در تعریف و اجرای پروژه بهره‌گیری از حمل و نقل سازگار با محیط زیست مانند خودروهای عمومی هیبریدی و قطارهای برقی سبک شهری و معرفی شهر همدان با عنوان یکی از شهرهای پایلوت شهر سبز پایدار به دبیرخانه مجمع شهر اسلامی را می‌توان از دیگر چارچوب‌های همکاری عنوان کرد.

– See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13930520000936#sthash.B4HXvlax.dpuf

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.