سرویس: سیاسی ۱۷:۲۹ - جمعه ۲۷ تیر ۱۳۹۳

قالیباف در خطبه‌های پیش از نماز جمعه

غیرت دینیمان کجاست؟/ کارمان در شهرداری تمام نشده برخی کم لطفی نکنند

شهردار تهران گفت: جنایتی که امروز در غزه شاهد هستیم نشان می‌دهد که صهیونیست‌ها هیچ حرمتی برای انسانیت قائل نیستند.

محمدباقر قالیباف شهردار تهران در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه در خصوص ملزومات مدیریت جهادی اظهار داشت: ماه رمضان جشنواره بزرگ الهی برای رشد و تعالی انسانهاست و در این ماه خداوند فرصتی به همه انسانها عطا کرده تا در مسیر الهی گام بردارند.

وی افزود: به ماه رمضان می‌توان از بُعد فردی و اجتماعی نگاه کرد چرا که این ماه، ماه بندگان خدا بوده و بهترین فرصت برای خودشناسی و خودسازی انسان است؛ با بستن زبان و توجه قلبی به ماه رمضان می‌توان بهترین فرصت را برای خودسازی رقم زد.

شهردار تهران ادامه داد: اگر کمی دقت کنیم متوجه می‌شویم که ماه رمضان بعد اجتماعی نیز دارد که می‌توان مسئولیت‌پذیری و افزایش خدمت و توجه به هم‌نوع را در این ماه مشاهده کرد.

قالیباف ادامه داد: باید در بعد اجتماعی از نگاه فرهنگ رمضان به آن توجه کنیم چرا که شهید این ماه حضرت علی (ع) است که تبلور عینی عدالت و اخلاق در جامعه را می‌توان در شیوه زندگی حضرت علی (ع) مشاهده کرد و آن را در زندگی به کار بست.

وی با اشاره به اینکه شناخت ارزشهای رمضان باعث می‌شود به ۳ موضوع معرفت، عدالت و عطوفت در ابعاد فردی و اجتماعی توجه کنیم، گفت:‌ معرفت، شناخت و خودسازی را در جنبه فردی به همراه دارد و در بعد اجتماعی موجب توجه به هویت ملی می‌شود؛ طبیعی است که این معرفت و شناخت که همراه با فرهنگ قرآنی است مبدأ آگاهی در جامعه بوده و تأکید می‌کنم که توجه به کرامت انسانی در هر فرقه،‌دین و قبیله‌‌ای وظیفه همه ماست.

شهردار تهران افزود: جنایتی که امروز در غزه شاهد هستیم و صبح امروز نیز با حمله زمینی صهیونیست‌ها به غزه مواجه شدیم، نشان می‌دهد که آنها هیچ معرفت و حرمتی برای انسانیت قائل نیستند و بویی از انسانیت نبرده‌اند.باید در مقابل ظلم لگد مال شدن انسانیت انسان‌‌ها توسط آمریکا و صهیونیست‌ها بایستیم.

قالیباف در ادامه با بیان اینکه در بحث مربوط به جوانمردی باید بگویم که این امر باید بیش از بیش در ماه رمضان مدنظر قرار گیرد، گفت: ماه رمضان ماه عطوفت است که از امیرالمومنین(ع) می‌پرسند:”فتوت چیست؟” ایشان پاسخ می‌دهند حراست از دین و عزت نفس و برخرود با نرمش با مردم و پرداختن به حقوق مردم؛ درواقع هر فردی که به سراغ حضرت علی(ع) می‌رفت ایشان”نه” نمی‌گفتند؛ از ساعری که گرسنه بود تا فردی که به دبنال احقاق حق بود به در خانه حضرت علی(ع) می‌رفت و جواب می‌گرفت.

وی با اشاره به اینکه باید به تعامل و همکاری با مدیران و دولت توجه شود، اظهارداشت: فتوت به معنای انسانیت است و انسان‌دوستی است که امروز اتفاقی که در غزه و سوریه افتاده است به معنای این بوده که آنها هیچ نام و نشانی از فتوت و جوانمردی ندارند و زندگی‌شان پست است.

شهردار تهران بیان کرد: ماه رمضان، ماهشهادت امام علی(ع) تبلور عینی عدالت در این جهان است که در بعد عدالت(فردی)، باید ساده‌زیستی مدنظر قرار گیرد درحقیقت باید برای مسئولان و مدیران این امر واجب باشد؛ همچنین توجه به عام‌گرایی همه است به این شکل که هر چیزی که برای خود می‌پسندی برای دیگران بپسنیدی و آن‌ چیزی که برای ما حق است برای دیگران نیز حق باشد.

قالیباف عنوان کرد: در بخش عدالت باید اجازه ندهیم که انسانیت و آزادگی انسان را در زیرسوال ببرند. امروز در دنیا کسانی هستند که انسانیت انسان را لگدمال کرده و آزادگی انسان را گرفته‌اند و باید بگویم در رأس آن امریکا است که باید در مقابل آنها ایستاد.

وی با اشاره به اینکه مایه انحراف جوامع نداشتن معرفت است،‌گفت: در حوادث سال ۸۸ که در تهران شاهد بودیم شعارهایی به گوش می‌رسید که می‌گفتند ” نه غزه نه لبنان” بنابراین آنها بر اساس نداشتن شناخت و معرفت، بدون شک ایادی دشمن بودند؛ وقتی فرهنگ قرآنی نباشد و به هویت و غیرت اسلامی توجه نشود این شعارها سرداده می‌شود که تکفیری‌ها و صهیونیست‌ها در جامعه اسلامی از جمله سوریه، عراق و فلسطین جنایاتی مرتکب می‌شوند و در این جنایات و ریخته شدن خون افراد سهیم هستند.

قالیباف افزود: در بحث مدیریت جهادی و عزم ملی باید بگویم که با تاکید بر موضوعات فرهنگی باید گام برداشته و همچنین در بحث معرفت و فتوت اگر می‌خواهیم گامی بدرایم لازمه اش داشتن فرهنگ است.

وی با بیان اینکه مسئولان نظام قبل از اینکه حرفی بزنند، ابتدا به آن عمل کنند، گفت: از مذهب هزینه نکنیم بلکه بر اساس مسئولیت که امانت الهی است کارهای کارآمد را انجام داده و دین خود را به جامعه ادا کنیم؛ مدیریت جهادی را باید در حیطه اجرایی به شکلی اعمال کنیم که به دنبال تحقق آرمان‌ها و ارزش‌ها در بعد مادی و معنوی باشد در حقیقت باید در همه حوزه‌ها به مسئولیت خود توجه کنیم.

شهردار تهران با اشاره به اینکه در ابعاد مختلف باید روحیه تلاش داشته و با خرد جمعی کاری را انجام دهیم،‌عنوان کرد: گره گشایی از کار مردم کرده و کار به زمین افتاده را برداریم و منابع را هدر ندهیم.

قالیباف با بیان اینکه ما در شهردای به دو بخش تاکید داریم که شامل پرداخت به امورات درون سازمان و دیگری مربوط به مدیریت جهادی است، گفت: بخش مربوط به درون سازمان شهرداری که بر آن مصمم هستیم مبارزه با فساد در درون شهرداری است که تلاش می‌کنیم در این راستا گام برداریم چرا که این امر توقع به حق مردم بوده و ما تاکنون در این خصوص گام‌های جدی برداشته‌ایم.

وی بیان کرد: بر اساس آمار دستگاه‌های نظارتی ما در مجموعه شهرداری مفاسدمان رشد نداشته است در واقع با مدیریت جهادی و با مبارزه با فساد گام‌های موثری برداشتیم که باید با این امور شیب قابل قبولی به سمت کاهش مفاسد شاهد باشیم که این امر وظیفه ماست.

شهردار تهران با تاکید بر اینکه همین جا قول می‌‌دهم صادقانه با فرهنگ دوران دفاع مقدس گام برداریم، افزود: توجه به معیشت کارکنان در شهرداری از برنامه‌ها ماست؛‌کارگران و کارمندان شهرداری شبانه روز تلاش می‌کنند در واقع این شهر لحظه‌ای بدون تلاش همکاران بنده اداره نخواهد شد.

قالیباف اظهار داشت: از سوی رسانه‌های غرب و با همراهی برخی رسانه‌ها در داخل کشور موضوع تفکیک جنسیتی در شهرداری مطرح شد که گفتند زن و مرد را در مجموعه شهرداری جدا می‌کنند، بنده متاسف شدم؛ ما غیرت دینی داریم و در مقابل نوامیس مردم مسئول هستیم.

وی ادامه داد: چند سال گذشته پارک‌هایی را ویژه بانوان ایجاد کردیم که برخی جوسازی کردند تفکیک جنسیتی را اعمال می‌کنند و بانوان را به برخی از مکان‌ها راه نمی‌دهند،‌این حرف قابل قبول نیست؛‌بانوان برای ما ارزشمند هستند و از تمام حقوق بهره‌مند هستند پس این حرف جایی ندارد.

شهردار تهران با اشاره به اینکه پنج پارک بزرگ بانوان احداث کرده‌ایم که با استقبال مواجه شد و حتی رسانه‌های خارجی خفه خون گرفتند، افزود: زنان ما عفیف بوده و حجاب دارند و ما برای آنها حرمت قائل هستیم.

قالیباف گفت: در شهر تهران،‌پارک شهربانوان را برای خانواده‌ها احداث کردیم بنابراین برای خانواده‌ها نیز احترام خاص قائلیم که باید بگویم در مقایسه با دیگر دستگاه‌ها، ۱۰ درصد مدیران شهرداری را بانوان تشکیل می‌أهند و حجاب بانوان در شهرداری جزء بهترین‌ها بوده و این سازمان در حیا و عفاف برتر است که این صلابت بانوان را نشان می‌دهد.

وی بیان کرد: اعلام شد در شهرداری تهران،‌اتاق بانوان از مردان مجزاست، باید بگویم این غیرت همه مردان ماست و خواسته بانوان بوده که هویت آنها حفظ شود؛‌وقتی می‌شود دو اتاق کنار هم به صورت مجزا در مجموعه کار کنند چرا این اتفاق رخ ندهد؟.

شهردار تهران عنوان کرد: یک زن در ساعات اداری حدودا ۷ تا ۸ ساعت با مردان نامحرم معاشرت دارد که گاه این ساعات ارتباط با نامحرم بیشتر از ارتباط با خانواده می‌شود که این موضوع به کانون خانواده لطمه می‌زند و آن را تحت تاثیر منفی قرار می‌دهد؛ غیرت ما کجاست؟ حالا هر چقدر بی بی سی می‌خواهد حرف بزند.

قالیباف با اشاره به اینکه بیشترین استخدام در شهرداری مربوط به بانوان است،‌اظهار داشت:‌چندین معاون و اداره کل از بانوان داریم که باید بگویم ۱۰ درصد استخدام ما در شهرداری مربوط به بانوان است و حتی اداره کل بانوان نیز داریم.

وی افزود: توجه به مسائل عمرانی در چند سال گذشته زیاد بوده و شاهد احداث بزرگراه‌‌ها بودیم که امروز با همان شتاب گذشته کارهای عمرانی ادامه دارد ولی شتاب عملیات عمرانی،‌زیر زمین بوده و کمتر مشهود است.

شهردار تهران ادامه داد:‌برخی افراد مطرح کردند چون انتخابات تمام شد کار ما در شهرداری تمام شد و اقدامی انجام نمی‌دهیم که باید بگویم این صحبت‌ها کم لطفی بوده و از آنها می‌خواهم که تهمت نزنند.

وی درخصوص احداث مترو بیان کرد: مهمترین بحث در راستای مترو این است که مترو را به ۲۲۰ کیلومتر در شهر تهران خواهیم رساند که در طول چهار سال ۱۰۰ کیلومتر مترو احداث خواهیم کرد و به صورت شبانه روزی در این زمینه تلاش می‌کنیم به طور مثال خط ۳ از جاده ساوه تا شهید محلاتی و خط ۶ از دولت آباد تا جنت آباد و خط ۷ طی چهارسال آینده باید احداث شوند که خط ۳ را تا پایان سال راه اندازی خواهیم کرد در واقع این اقدامات زیرزمینی است.

قالیباف با اشاره به اینکه در مسائل فرهنگی و اجتماعی با نخبگان، علما و اساتید دانشگاه و با مردم به خصوص مادران و خانواده‌ها اقداماتی انجام خواهیم داد که مانند هر سال شهر تهران فضای سبز و کالبدی مناسب داشته باشد، گفت: در واقع در ۴ سال آینده در این زمینه شاهد وضعیت خوبی خواهیم بود که با روحیه جهادی در تهران که مرکز سیاست جهان تشییع است،‌هر فردی وارد این شهر شد، تهران را شهری دین دار، اخلاق مدار،‌آرام مشاهده کرده که همه در آن مهربان زندگی می‌کنند.

شهردار تهران ادامه داد: باید به سبک زندگی، هویت دینی و انقلابی و محلی توجه کنیم که بیشترین وقت خود را متمرکز به این موضوع کرده‌ایم و امیدواریم خدمات صادقانه و بی منت با ادامه دادن به راه امام و شهدا پیش بگیریم.

منبع: دانا

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.