سرویس: اجتماعی ۱۲:۴۴ - چهارشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۳

الگوی مصرف آب ایران حتی در کشورهای پرآب هم نمونه ندارد

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: به طور متوسط هر ایرانی ۲.۵ برابر متوسط سرانه مصرف آب در جهان، آب مصرف می کند در حالی که خشکسالی، تغییر اقلیم و مصرف بی رویه کشور را در شرایط بحران دسترسی به منابع آبی قرار داده است.

 رحیم میدانی  اظهار داشت: در حالی که بخش اعظمی از پهنه گسترده ایران خشک و نیمه خشک است، بیش از یک دهه با خشکسالی دست و پنجه نرم می کنیم.

وی افزود: باید خیلی پیش از اینها به فکر چاره اندیشی می بودیم و با اصلاح الگوی مصرف، سرمایه گذاری در افزایش بهره وری و وضع قوانین قاطع پیشگیرانه، به گونه ای منابع آبی کشور را مدیریت می کردیم که به دوران بحرانی و تنش زای امروز نرسیم.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با اشاره به اینکه متأسفانه هنوز هم شرایط کم آب کشور از سوی مردم درک نشده است، گفت: اینکه هر سال تابستان گفته شود مردم در مصرف آب صرفه جویی کنند انگار به عادتی برای ما و مردم تبدیل شده بدون آنکه به واقعیت و ضرورتی که پشت این اطلاعیه ها و هشدارها وجود دارد توجه کنیم.

وی ادامه داد: وقتی به طور متوسط هر ایرانی ۲٫۵ برابر متوسط سرانه مصرف آب در جهان، آب مصرف می کند در حالی که خشکسالی، تغییر اقلیم و مصرف بی رویه کشور را در شرایط بحران دسترسی به منابع آبی قرار داده چه می توانیم بگوییم.

میدانی تصریح کرد: متاسفانه هنوز بخشی از مردم فکر می کنند اینها حرفهایی بی پایه است، باید بررسی کنیم چرا اطلاع رسانی ها در فرهنگ سازی مصرف آب ناکافی بوده یا نتوانسته موثر واقع شود.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا خاطرنشان کرد: با  اعمال راهکارهایی چون حفر چاههای جدید برای دسترسی بیشتر به منابع آب زیرزمینی، احداث خطوط واصل برای انتقال آب از یک حوزه به حوزه دیگر و کارهای اینچنینی می توان امروز و امسال و شاید یکی دو سال آینده را با وضعیت تنش زا و در مرز بحران سپری کرد اما باید یکجا مشکل از ریشه حل شود.

وی افزود: ریشه مشکل آب در کشور ما بیش از خشکسالی و تغییر اقلیم در الگوی مصرف است.

میدانی با بیان اینکه کشورهای پرآب جهان نیز اینگونه افراط‌گونه و بی پروا آب مصرف نمی کنند، گفت: الگوی مصرف آب ایران حتی در کشورهای پرآب هم نمونه ندارد.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با تأکید بر اینکه وقت آن شده نگاهمان به آب را تغییر دهیم، گفت: می توان با مدیریت مصرف، افزایش بهره وری و کاهش مصارف غیرضروری، کشور را به وضعیت نرمال در مدیریت منابع آبی موجود رساند اما این مسئله نیازمند عزم ملی جدی است و باید هم مردم خودشان را موظف به اصلاح رویه مصرف بدانند و هم مسئولان و سازمان ها در هر شاخه ای از فعالیت، با تمام امکانات پای کار بیایند تا به بهره وری در استفاده از آب تحقق ببخشیم.

منبع : تسنیم

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.