سرویس: اخبار شهرضا ۱۲:۵۶ - سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۳

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرضا:

برداشت کتیرا در شهرستان شهرضا آغاز شد

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرضاگفت: برداشت کتیرا از رویشگاه های طبیعی این گیاه در شهرستان شهرضا آغاز شد.

به گزارش شهرضانیوز، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرضا گفت: برداشت کتیرا از حدود ۳ هزارو ۸۰۰ هکتار از رویشگاه های طبیعی در مراتع دره شاه حسن و پنجگان در منطقه روستای کهرویه و آق چشمه و جرکان در منطقه روستای هونجان آغاز شد.

نیکرو با اشاره به اینکه میانگین برداشت کتیرا در هر هکتار، بین ۷ تا ۱۰ کیلوگرم است افزود: پیش بینی می شود امسال، حدود ۲۰ تن کتیرا از نوع خرمنی و مفتولی درشهرستان شهرضا برداشت شود.

وی با بیان به اینکه برداشت کتیرا از ۱۵ تیرماه در این شهرستان شروع شده است افزود: برداشت این محصول در شهرضا باعث اشتغال ۷۰ نفر از اهالی این شهرستان شده است.

نیکرو با اشاره به اینکه برداشت کتیرا علاوه بر استفاده های داخلی به خارج از کشور نیز صادر می شود اضافه کرد: مهم‌ترین تامین کنندگان کتیرا در جهان کشورهای ایران، ترکیه و سوریه هستند و ارتفاعات البرز و زاگرس از مهم‌ترین رویشگاه‌های گون‌های مولد کتیرا در ایران است و این محصول در صنایع دارویی، غذایی و نظامی کاربرد دارد.
گفتنی است کتیرا، محصول اصلی گیاه خودرو و چندساله گون و عبارت از ترشحات صمغی خشک شده حاصل از این گیاه می باشد که به دلیل مصارف دارویی و صنعتی، از نظر اقتصادی دارای اهمیت زیادی است و از گونه گون پنبه‌ای، کتیرای سفید یا مفتول و از گونه زرد کتیرای خرمتی استحصال می‌شود.

برداشت-کتیرا-شهرضا برداشت-کتیرا-شهرضا-1 برداشت-کتیرا-شهرضا-2 برداشت-کتیرا-شهرضا-3

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.