سرویس: دین و اندیشه ۱۲:۱۷ - پنج شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۳

ضعف در ایمان و دنیا طلبی، توحید انسان را ‌دچار مشکل می‌کند

آیت‌الله مصباح یزدی گفت: در حالی که خداوند تنها به برخی از دنیاطلبان، نعمت های دنیوی را عطا می‌کند، از سوی دیگر ضعف در ایمان به آخرت سبب می‌شود که توحید انسان هم به مشکل بر خورد.

آیت‌الله محمد تقی مصباح یزدی، که در سومین روز ماه رمضان و در جلسه درس اخلاق ویژه ماه رمضان دفتر مقام معظم رهبری در قم سخن می گفت، با اشاره به تاثیر اعتقاد به آخرت اظهار کرد: اعتقاد داشتن به آخرت مهم ترین تاثیر را در رفتار انسان دارد و باعث دوری انسان از گناه می شود، در قرآن آمده است که کسانی که در دنیا گناهکار بودند، عذاب سنگینی خواهند داشت، چون هنگامی که لذتی برای آنها پیش آمد، آخرت را فراموش کردند و هر گناهی را انجام دادند.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم افزود: در اسلام، نظام ارزش گذاری اعمال بر اساس عقاید اسلامی هستند، ما در اسلام ارزش اعمال را تنها براساس اثر آنها در دنیا نمی بینیم، بلکه برای ارزش گذاری اعمال، آثار آنها را در آخرت هم بررسی می کنیم.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره)، اعتقاد به آخرت را از مهمترین اعتقادات در مفاهیم اسلامی دانست و تصریح کرد: کسانی که به جهان آخرت اعتقاد دارند و این اعتقاد در آنها قوی است، این اعتقاد در اعمالشان اثر بسیاری می گذارد و آنها از گناه دوری می  کنند، اما کسانی که به گناه آلوده شدند، اعتقاد به روز قیامت در آنها کمرنگ شده است.

آیت الله مصباح یزدی با اشاره به مذمت دنیاخواهی در معارف اسلامی گفت: اگر در اسلام دنیاخواهی مذمت شده است، به این دلیل است که دنیاخواهی سبب می شود که انسان برای آخرت کاری انجام ندهد و در روز قیامت به دنیاخواهان گفته می شود که شما خوشی هایتان را در دنیا تجربه کردید، در آخرت نباید انتظار خوشی داشته باشید.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم، به یاد مرگ بودن را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: انبیاء و برخی از شاگردان آنها همیشه به یاد آخرت بودند، اما بیشتر مردم گاهی به فکر دنیا هستند و گاهی به فکر آخرت هستند، این در حالی است که در روایات آمده است که زیرک ترین مردم آنهایی هستند که همیشه به یاد مرگ می باشند.

رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) تاکید کرد: برخی از کسانی که آخرت را فراموش می کنند، به دنبال این هستند که دنیا را بدست بیاوردند، در حالی که خداوند تنها به برخی از دنیاطلبان، نعمت های دنیوی را عطا می کند، از سوی دیگر ضعف در ایمان به آخرت سبب می شود که توحید انسان هم به مشکل بر خورد.

منبع : تسنیم

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.