سرویس: اجتماعی ۱۷:۰۹ - پنج شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۳

ماده مخدری که جیب سیاستمداران آمریکایی را پر پول‌تر می‌کند:

کوکائین محرک دختران و پسران برای روابط غیر اخلاقی + تصاویر۱۶+

بر مبنای آمارگیری و بررسی ملی استفاده خانگی مواد مخدر در آمریکا (ان‌اچ‌اس‌دی‌آ) درسال ۱۹۹۷ تعداد مصرف کنندگان کوکائین حدودا به یک میلیون و نیم می‌رسید.

اعتیاد به کوکائین باعث شده تا امروز جوانان آمریکایی به فساد و فحشا کشیده شوند و از این تجارت کثیف سیاستمدران آمریکایی پولدارتر شوند. معتادان به مصرف کوکائین حاضر به انجام هر کاری برای دستیابی به این ماده مخدر هستند. این معضل به تمام سطوح جامعه ار طبقه متمول گرفته تا فقرا و حتی طبقه متوسط نفوذ کرده است. عدم درک و آگاهی خانواده‌ها از نحوه تاثیر و ساختار اعتیاد به کوکائین باعث نوعی آشفتگی و سردرگمی در زندگی آنان شده است. 

2322681_959

**تاریخچه کوکائین 
 
کوکائین از برگ‌های بوته کاکائو که عمدتا در آمریکای جنوبی کشت می‌شود استخراج می‌شود. کوکائین برای قرن‌ها مورد استفاده سرخپوستان جهت مبارزه با گرسنگی و کار سخت بوده و حتی تاثیر آن در اواسط قرن هجدهم مورد تحسین و تمجید افرادی از جمله فروید قرار گرفت. 

تا سال ۱۹۰۶ میلادی این ماده محتوای اصلی کوکاکولا بوده و همچنین به عنوان داروی بیهوشی هم استفاده می‌شد. استفاده گسترده و اعتیاد به این ماده باعث شد تا اوایل قرن ۱۹ میلادی دولت‌ها علیه استفاده از این مواد به اقداماتی دست بزنند. 

در دهه ۷۰ و اوایل دهه ۸۰ میلادی کوکائین به عقیده بسیاری بی‌خطر اعلام شد، اما با زیاد شدن شواهد پزشکی در رابطه با تاثیر زیان آور کوکائین و معرفی و استفاده گسترده آن، دولت‌ها و مردم بار دیگر در رابطه با استفاده روزافزون این ماده اعلام خطر کردند. 
 
در حال حاضر اعتیاد به کوکائین یکی از جدی‌ترین مشکلات مربوط به مواد مخدر در دنیا و بخصوص در آمریکا است. 

2322685_934

**روش‌های مصرف کوکائین
 
استشمام: با این روش کوکائین به جذب شدن از طریق لایه‌های درونی بینی وارد بدن می‌شود. 
 
تزریق: مصرف کننده با مخلوط کردن پودر کوکائین با آب با استفاده از سرنگ مواد را درون رگ تزریق می‌کند. 

هیدروکلورید: کوکائین تبدیل به ماده‌ای سخت و کلوخی شده (Free basing) که قابل تدخین است.
 
کوکائین کراک
: از ترکیب هیدروکلورید کوکائین با آمونیاک و دوکربنات سودا (جوش شیرین) و چندین مواد دیگر به شکل ماده‌ای با تکه‌های سخت به دست می‌آید که آن را کراک می‌نامند، این ماده با استفاده از پیپ شیشه‌ای تدخین می‌شود.
 
**گسترش بیش از حد اعتیاد به کوکائین 
 
بر مبنای آمارگیری و بررسی ملی استفاده خانگی مواد مخدر در آمریکا (ان‌اچ‌اس‌دی‌آ) درسال ۱۹۹۷ تعداد مصرف کنندگان کوکائین حدودا به یک میلیون و نیم می‌رسید. از هر ده نفر مردم عادی یک نفر کوکائین را امتحان کرده بود و کل این جمعیت به بیشتر از ۲۲ میلیون نفر می‌رسید. کوکائین صنعت غیرقانونی کلمبیاست که میزان تجارت آن به بیش از ۳۵ میلیون دلار در سال می‌رسد. این مبلغ از صنعت اولیه تولیدی کلمبیا، قهوه، فراتر رفته است. 
 
بر مبنای تحقیقات بعدی این آمارگیری و با در نظر گرفتن افراد مصرف کننده‌ای که در این تحقیق شرکت نکرده‌اند ان اچ اس دی آ تعداد مصرف کنندگان کوکائین در آمریکا را حدودا ۳۰۶ میلیون نفر تخمین زده است. استفاده از کوکائین در سراسر جهان رو به افزایش است. 
 
**تاثیرات روانی اعتیاد به کوکائین و استفاده آن در پارتی‌ها و خانه‌های فساد 

2322697_834

تأثیر کوکائین بر روی بدن بسیار سریع، لذت بخش و کوتاه مدت است. کوکائین باعث سرخوشی مفرط اما کوتاه مدت شده و مصرف کننده احساس شادی و انرژی بیشتری می‌کند، نظیر کافئین، کوکائین باعث بیداری شده و گرسنگی را کاهش می‌دهد.  
 
تأثیرات روانی این ماده شامل احساس سلامتی، قدرت زیاد و توانایی کاذب بوده که گاهی با دلشوره و بیقراری همراه است. 
 
کوکائین دختران و پسران را  به حالت بی‌تعادلی می‌رساند و در بیشتر مواقع با ایجاد لذت و سلامتی آنان را به داشتن رابطه نامشروع تحریک می‌کند. 

2322718_867

البته بیشترین مصرف کنندگان کوکائین کسانی هستند که قصد دارند با انرژی کاذب از لذت نامشروع و زودگذر بیشترین بهره برداری را کنند. 
 
به تدریج که تأثیرات موقت این ماده از بدن محو می‌شود تمامی آن احساسات جای خود را به افسردگی شدید و خمودگی می‌دهد. این بی حوصلگی و سستی باعث می‌شود مصرف کنندگان روزهای متمادی در خواب به سر برند. 

بر طبق همین موضوع، مسئله کوکائین و مصرف آن  از مسولان، سیاستمداران و ثروتمندان پوشیده نیست و آنان با دخالت‌های غیر مستقیم و راه اندازی کنسرت‌ها در تمام ایالت‌های آمریکا برای پر کردن جیب‌های خود از اسکناس، جوانان را قربانی می‌کنند و به فساد می‌کشانند.

واقعا جای تامل دارد کسانی که حرف حقوق بشر را در تمام دنیا جار می‌زنند برای پولدارتر شدن خون جوانانی را می‌خورند که در جهل به سر می‌برند. گوشه‌ای دیگر از جنایت‌های دولت آمریکا علیه مردمش این است که پس از تخریب این افراد آنان را به حال خود رها کرده و این جوانان پرشور همچون تکه گوشتی مرده برای دریافت مواد در خانه‌های فساد حاضر و تن‌فروشی می‌کنند و یا در کوچه پس کوچه‌های شهر جان خود را از دست می‌دهند.

**حضور خون آشام‌ها در پشت پرده بی بند و باری آمریکا

یکی از روش‌های آمریکا برای درآوردن مخارج جنگ‌ها و تجهیزات نظامی استفاده از پول مردم به هر روش ممکن است، شاید یکی از بهترین راه‌ها برای دریافت پول از مردم این باشد تا آنان را به مواد مخدر معتاد کرده و با آزادی کامل در پارتی‌ها و کنسرت‌های موسیقی آنان را رها کنیم تا خودشان از روی میل و اشتیاق پول‌ها و درآمدشان را به دولت تقدیم کنند.

2323889_942 2323890_274 2323891_321

این موضوع درست است که باعث تخریب و فساد مردم و همچنین کشتار جمعی در بین مردم می‌شود ولی از طرفی جیب سیاستمداران را پر از اسکناس کرده و هزینه‌های لشکر کشی آنان را برای چپاول سایر کشورها فراهم می‌کند.

به راستی که جوانان با کشیدن مواد مخدر و خوردن مشروبات الکی در کیجی کامل به سر می‌برند و نخواهند فهمید دولتشان که خود را متولی حقوق بشر می‌داند در حقشان چه ظلم بزرگی می‌کند.

**کوکائین چه تاثیری بر روی بدن می‌گذارد

2322686_968

بسیاری از مردم به اشتباه باور دارند که استعمال کوکائین از طریق بینی اعتیادآور نبوده و ضرر آن از دیگر مواد مخدر کمتر است. معمول‌ترین تأثیرات جسمی استفاده از کوکائین عبارتند از: 
 
–    نوسان در فشار خون، ضربان قلب و میزان تنفس 
 
–    حالت تهوع و دل آشوبه 
 
–    استفراغ 
 
–    اضطراب 
 
–    بی‌خوابی 
 
–    از دست دادن اشتها که باعث سوء تغذیه و کاهش وزن می‌شود 
 
–    تورم و خون ریزی غشای مخاطی 
 
–    بیقراری و اضطراب 
 
–    آسیب به مجاری بینی 
 
–    صدمه به شش‌ها 
 
–    احتمال سکته قلبی، مغزی و تشنج 
 
عکس العمل آنی بدن به استفاده از کوکائین شامل افزایش فشار خون، تنفس نامرتب، افزایش دمای بدن و گشادی مردمک چشم‌ها می‌شود.
 
با مسدود شدن سرخرگ‌های تاجی فشار خون بالا رفته و انتقال خون به قلب تقلیل می‌یابد. 
 
این امر می‌تواند تا یک ساعت پس از استفاده از مواد باعث حمله قلبی و یا تشنج گردد. مصرف کنندگان دائمی و مبتلایان به بیماری فشار خون بالا، بیماری صرع و نارسایی قلبی مشخصا در معرض خطر بیشتری قرار دارند. 
 
تحقیقات نشان داده است که حتی افرادی که سابقه مشکلات و ناراحتی‌های قلبی نداشته‌اند با استفاده از کوکائین در معرض احتمال بروز این مشکلات قرار می‌گیرند. 
 
استفاده مفرط این ماده باعث حساس شدن مغز بر روی تأثیرات این ماده شده در نتیجه میزان بسیار کمی از آن می‌تواند موجب ایست قلبی شود. افرادی که کوکائین را تزریق می‌کنند در معرض بالاتری از خطر ابتلا به بیماری ایدز و هپاتیت هستند چراکه استفاده از سرنگ مشترک موجب انتقال این بیماری‌ها می‌شود. استفاده از کوکائین می‌تواند گاهی باعث آلرژی و حساسیت به خود ماده و یا ترکیبات آن شود. 
 
**تأثیرات کوتاه مدت کوکائین 

2322682_173

تأثیرات کوکائین بر بدن معمولا پس از یکبار استفاده نمایان شده و معمولا در طی چند دقیقه و گاهی چند ساعت محو می‌شود. مصرف کوکائین به مقدار کم (مثلا” ۱۰۰ میلی گرم) معمولا باعث احساس نشاط و سرخوشی، انرژی کاذب، پرحرفی، هوشیاری ذهنی مخصوصا به بینایی، شنوایی و لامسه می‌شود همین موضوع باعث شده تا در خانه‌های فساد آمریکا و سایر کشور‌ها و همچنین استادیوم‌های موسیقی این ماده مخدر برای لذت‌های جنسی و بالابردن زمان رقص  کابرد زیادی داشته باشد. 
 
 این احتمال وجود دارد که به طور موقت تمایل به غذا و خواب هم کاهش یابد. بعضی از مصرف کنندگان معتقدند که استفاده از این ماده به آنان توانایی بیشتری برای انجام یک سری فعالیت‌های جسمی و حل تکالیف عقلی می‌دهد در حالیکه عده‌ای دیگر خلاف این موضوع را اعتقاد دارند. 
 
مدت زمان تأثیر کوکائین بر احساس سرخوشی فوری، بستگی به نوع استفاده از این مواد دارد. هرچه جذب این ماده سریعتر اتفاق افتد احساس سرخوشی شدیدتر خواهد بود. به همین نسبت سرعت جذب این ماده باعث کاهش زمان نشئگی می‌شود. 
 
هجوم نشئگی با استفاده مواد از طریق استشمام کندتر صورت می‌شود و ممکن است بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول بکشد در حالیکه تدخین ماده ممکن است مدت زمان این حالت را به ۵ تا ۱۰ دقیقه برساند. 
 
با اینکه استفاده از این مواد به مقدار زیاد (مثلا” چند صد میلی گرم یا بیشتر) باعث تشدید حالت نشئگی شده اما ممکن است منجر به رفتارهای غیرعادی، نامنظم، آشفته و حتی خشونت فرد شود. این افراد ممکن است رعشه، گرفتگی عضلات، مالیخولیا و دوران سر را هم تجربه کنند. 
 
عده‌ای از مصرف کنندگان کوکائین از حالات بیقراری، اضطراب و تندخویی صحبت می‌کنند. در مواردی بسیار نادر، اولین استفاده از کوکائین یا مدت کوتاهی پس از استفاده منجر به مرگ ناگهانی فرد مصرف کننده می شود. مرگ‌های ناشی از استفاده از کوکائین معمولا به علت ایست قلبی پیرو توقف دستگاه تنفسی است. 
 
**تأثیرات بلندمدت استفاده از کوکائین بر روی بدن چیست؟ 

fig temp 7col 2 across [Converted] 2322678_205 2322679_286 2322680_861

کوکائین از جمله مخدرهای بسیار اعتیادآور است، با یکبار استفاده از کوکائین، افراد ممکن است قادر به پیش بینی و یا کنترل میزان استفاده آتی از این ماده نباشند. به نظر می‌رسد تأثیر تحریک کننده و اعتیادآور کوکائین به دلیل قابلیت این ماده در جهت مهار کردن و جذب دوپامین به وسیله سلول‌های عصبی است.  
 
دوپامین به عنوان بخشی از سیستم پاداشی مغز تولید شده و به طور مستقیم و یا غیرمستقیم بر بخش اعتیادآور هر نوع مواد مخدر تأثیر دارد. 
 
**تأثیرات دراز مدت اعتیاد به کوکائین عبارتند از: 
 
–    تندخویی 
 
–    اغتشاشات خلق و خویی 
 
–    بیقراری 
 
–    مالیخولیا یا پارانویا 
 
–    توهمات سمعی و شنیداری 
 
زیادروی در مصرف کوکائین، استفاده ممتد و افزایش مقدار مصرف باعث افزایش تندخویی، بیقراری و پارانویا میشود. این خود ممکن است باعث روان‌پریشی مالیخولیایی کامل شده و فرد مصرف کننده ارتباط با دنیای واقعی اطراف خود را از دست داده و گاهی دچار توهمات سمعی مانند شنیدن صداهای مختلف شود. 
 
**مصرف کوکائین از دیدگاه علمی و پزشکی
 
مصرف کوکائین باعث عوارض پزشکی گوناگونی می‌شود، از معمول‌ترین این عوارض می‌توان از تأثیر آن بر انقباض عروق قلبی شامل بی‌نظمی ضربان قلب، حمله قلبی، تأثیرات تنفسی نظیر درد سینه، ایست تنفسی، تأثیرات عصبی شامل سکته مغزی، ایست مغزی یا سردرد و عوارض التهابات روده‌ای شامل درد شکم و یا استفراغ و تهوع نام برد. 
 
روش‌های مختلف استفاده ار کوکائین می‌تواند تأثیرات نامطلوب گوناگونی را باعث شود، به طور مثال استشمام ممتد کوکائین باعث خونریزی بینی، از دست دادن حس بویایی، مشکل بلع، گرفتگی صدا و تحریکات دیواره‌های حفره‌های بینی بوده که منجر به تورم وخیم و آبریزش مدام بینی می‌شود. 
 
کوکائین هضم شده باعث قانقاریای وخیم روده شده که در اثر کمبود جریان خون در آن نقطه بوجود می‌آید. 
 
از آنجا که کوکائین قابلیت کاهش اشتها به غذا را دارد بسیاری از مصرف کنندگان فعال کوکائین اشتهای خود را از دست داده و این امر منجر به کاهش وزن و سوء تغذیه آنان می‌شود. 
 
تحقیقات نشان داده است که ترکیب استفاده کوکائین و الکل خطری بالقوه است. ترکیب این دو مواد باعث تبدیل آنها به ماده‌ای به نام کوکاتیلین شده که مدت تأثیر زمانی طولانی‌تری بر روی مغز را دارا است و به مراتب از هر دو این مواد به تنهایی سمی‌تر است. 
 
در حالیکه تحقیقات بیشتری در این زمینه الزامی است ولی قابل ملاحظه است که ترکیب این دو مواد معمول‌ترین نوع ترکیب مواد مخدری است که باعث مرگ مصرف کنندگان می‌شود. 

2322717_348

در زمینه چگونگی تأثیر دلپذیر کوکائین بر بدن و دلیل اعتیادآور بودن این ماده تحقیقات بسیاری صورت گرفته است. دانشمندان نقاطی در مغز کشف کرده‌اند که در اثر تحریک، باعث ایجاد حس لذت و سرخوشی می‌شوند. 
 
یکی از سیستم‌های عصبی که به نظر می‌رسد بیشتر از هر قسمت دیگری تحت تأثیر کوکائین قرار می‌گیرد در بخشی عمیق در مغز به نام Ventral Tegmental Area (مغز میانی بطنی) قرار دارد. سلولهای عصبی ریشه گرفته از این بخش به قسمت دیگری از مغز به نام Nucleus Accumbens راه می‌یابند که این بخش از مغز یکی از مراکز کلیدی لذت و سرخوشی در مغز است. 
 
 تحقیقات بر روی حیوانات نشان داده است که تمامی محرکین سرخوشی و لذت مانند غذا، آب، روابط جنسی و استفاده از انواع مواد مخدر باعث افزایش فعالیت مغز در این ناحیه می‌شوند. 
 
چنانچه مصرف کوکائین ادامه یابد میزان استقامت بدن در مقابل این ماده بالا می‌رود، به این صورت که هر چه مقدار ماده مصرفی و دفعات استفاده آن بیشتر شود، مغز برای تولید سطح حس سرخوشی و لذتی که با استفاده نخستین ایجاد شده بود به میزان بیشتری از کوکائین نیاز دارد. 
 
 تحقیقات نشان داده است که طی مدت اجتناب و ترک کوکائین، یادآوری حس سرخوشی و یا حتی تماس با هر چیز که نشانه‌ای از این حس را همراه داشته باشد باعث تحریک و اشتیاق برای استفاده از مواد و بازگشت به آن، حتی پس از مدت طولانی اجتناب از مصرف است. 
 
مصرف کوکائین باعث اضطراب و افسردگی می‌شود که گاهی ممکن است تا هفته‌ها ادامه یابد. اقدام به ترک این ماده گاهی تنها به خاطر فرار از این افسردگی مفرط امکان‌پذیر نیست و باعث استفاده بیشتر شخص معتاد از این ماده برای چیره شدن به این حالت نامطلوب افسردگی می‌شود. 

منبع: باشگاه خبرنگاران

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.