سرویس: اجتماعی ۰۹:۴۴ - دوشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۳

اشتغال ، مشکل بزرگی که حل نشد:

دهه ۷۰ ای ها در مسیر بیکاری!

رئیس کل مرکز آمار ایران اعلام کرد: اگر نرخ بیکاری جوانان که ۲۶ درصد است، ۲ برابر نرخ بیکاری کل (۱۲٫۲ درصد) باشد، از نظر نرخ بیکاری در منطقه بحران زا قرار گرفته‌ایم.

بیکاری این روزها برای هیچ کس واژه ای ناشناخته نیست و همه خانواده ا در اطراف و نزدیکان خود حداقل یک بیکار تحصیل کرده و یا یک جوان جویای کار دارند.

تورم و مشکلات اقتصادی اما باعث شده بازنشسته ها نیز به فکر دست و پا کردن شغلی برای خود باشند و بر تعداد بیکاران بیافزایند.

اواسط مهر ماه سال گذشته بود که مشاور اقتصادی رئیس‌جمهور هشدار داد ۴ سال آینده روزهای سختی برای کارجویان خواهد بود و بیکاری به‌عنوان یک معما و مشکل بزرگ کشور را آزار خواهد داد.

هشدارها درباره بیکاری اما ادامه دار شد تا آنکه حتی مرکز آمار نیز نسبت به بحران بیکاری اعلام خطر کرد.

اوایل آبان ماه سال ۹۲ نیز، رئیس کل مرکز آمار ایران با تشریح جزئیات گزارش این مرکز در مورد نرخ بیکاری در آخرین جلسه شورای عالی اشتغال به ریاست معاون اول رئیس جمهوری، اعلام کرد: اگر نرخ بیکاری جوانان که هم اکنون ۲۶ درصد است، ۲ برابر نرخ بیکاری کل (۱۲٫۲ درصد) باشد، به معنای این است که از نظر نرخ بیکاری در منطقه بحران زا قرار گرفته‌ایم.

از سوی دیگر، بر اساس نتایج به دست آمده در فصل پاییز ۹۲، نرخ بیکاری جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر در کل کشور ۱۰٫۳ درصد بوده است. این شاخص در بین مردان ۸٫۵ درصد و در بین زنان ۲۰٫۳ درصد محاسبه شده است.

همچنین نتایج آن بیانگر آن است که نرخ بیکاری در نقاط شهری بیشتر از نقاط روستایی است به طوری که نرخ بیکاری در نقاط شهری ۱۱٫۷ درصد و در نقاط روستایی ۶٫۹ درصد است. چنانچه جمعیت فعال ۱۵ ساله و بیشتر در نظر گرفته شود نرخ بیکاری همان جمعیت ۱۰٫۳ درصد به دست می آید.

مقایسه نرخ بیکاری در گروه های سنی نشان می دهد بیشترین نرخ بیکاری در گروه سنی ۲۴-۲۰ ساله با ۲۵٫۸ درصد بوده است. بررسی این شاخص در بین مردان و زنان نشان می دهد، همین گروه سنی در بین مردان با ۲۱٫۸ درصد و در بین زنان با ۴۶٫۸ درصد بالاترین نرخ بیکاری را به خود اختصاص داده است.

حالا هم در حالی که هنوز دولت یازدهم راهکاری برای کاهش نرخ بیکاری به خصوص میان جوانان تحصیلکرده نیاندیشیده است، خبر رسیده که متولدین دهه ۷۰ نیز وارد چرخه بازار کار شده اند.

ماجرا هم از این قرار است که متولدین سال ۷۰ حالا به سن ۲۳ سالگی رسیده اند و در حال ورود به بازار کار هستند و یا از متقاضیان جدی شغل در آینده بسیار نزدیک خواهند بود؛ بنابراین با وجود اینکه شرایط بازار کار کشور در ۸ سال گذشته تغییر محسوسی نداشته و مجموعه سیاست های اجرا شده در سال های گذشته در زمینه اشتغال زایی، موفق نبوده است؛ انتظار می رود موج جدیدی از تقاضا برای کار در کشور اینبار از سوی متولدین دهه ۷۰ شکل بگیرد.

این در حالی است که هنوز بسیاری از دهه ۶۰ ای های تحصیل کرده بیکارند وشغلی ندارند.

گفتنی است، تغییرات یکباره جمعیتی در دهه ۶۰ منجر به وارد آمدن فشار بیش از حد به بازار کار کشور در یک دهه اخیر شده و این مسئله باعث بروز نگرانی های فراوانی برای جوانان و خانواده ها در یافتن شغلی مناسب و دارای امنیت شده تا جایی که امروز عبور از مانع بیکاری؛ از بزرگترین و جدی ترین مسائل خانواده ها به شمار می رود.

مساله ای که دولت یازدهم قول حل هر چه سریعتر آن را داده است اما حالا با وجود وارد شدن دهه ۷۰ ای ها به بازار کار ، کار برای دولت یازدهم دشوار تر شده و این در حالی است که اقتصادی های دولت روحانی تا امروز تنها در خصوص بحران بیکاری هشدار داده اند و اقدامی عملی از سوی ان ها انجام نشده و معلوم نیست با این وضعیت، دهه ۷۰ ای ها جایی در بازار کار کشور خواهند داشت یا خیر؟

منبع: شفاف

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.