سرویس: اخبار شهرضا ۰۰:۳۳ - یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۳

کارگردان فیلم قلم کثیف مطرح کرد:

بالا بردن و ترویج سطح هنر فیلم سازی در شهرضا، علت ساخت فیلم قلم کثیف

کارگردان فیلم قلم کثیف گفت: به دلیل بالا بردن و ترویج سطح هنر فیلم سازی، بازیگری و سینما در شهرستان شهرضا فیلم کوتاه قلم کثیف را ساختم.

فیلم کوتاه، همان‌طور که از نامش پیداست به فیلم‌هایی گفته می‌شود که زمان کوتاه دارند. البته تنها زمان ملاک این فیلم‌ها نیست. فیلم کوتاه جایگاه موجز گویی، خلاقیت و تجربه‌گرایی است. فیلم کوتاه امروز در جهان یک ژانر شناخته شده‌است. جشنواره‌های بی‌شماری در سراسر دنیا به فیلم کوتاه اختصاص دارند. همچنین جشنواره‌های بزرگ دنیا نظیر اسکار، کن، برلین در کنار نمایش فیلم‌های بلند، نمایش فیلم کوتاه دارند و این فیلم‌ها جوایز خاص خودشان را هم می‌گیرند.
نخستین فیلم‌های تاریخ سینما فیلم‌های کوتاه بودند. سینمای کوتاه امروزه نیز در جهان وجود دارد و اندیشه‌ها و داستان‌ها را به صورت موجز بیان می‌کند. فیلمسازان بزرگی نظیرجوزپه تورناتوره پیر پائولو پازولینی، کن لوچ، آلن رنه و… سینما را با فیلم کوتاه شروع کردند.
چندی پیش در شهرضا فیلم کوتاهی با عنوان « قلم کثیف» به کارگردانی و نویسندگی محسن کریمزاده در شهرضا کلید خورد. برای آگاهی از کم و کیف این فیلم کوتاه با کارگردان آن حمید کریمزاده گفت‌وگویی انجام دادیم که ضمن تشکر از ایشان در ذیل از نظر خوانندگان گرامی می‌گذرد.

لطفا در ابتدای این گفت‌وگو خلاصه‌ای از فیلم قلم کثیف را برای خوانندگان ما بفرمایید؟
فیلم قلم کثیف به تخلف یک نشریه می‌پردازد فروش این نشریه بر اساس عواملی خیلی پایین می‌آید. بر حسب اتفاق مدیر نشریه به مجله‌ای بر می‌خورد که عکس سوپر استاری بر روی جلد مجله چاپ شده است . مدیر نشریه تصمیم گرفته که او نیز برای بالا بردن فروش مجله‌اش از عکس‌ها و مطالب خصوصی سوپر استارها استفاده کند.
موضوع را با دو خبرنگار خود در جریان گذاشته و به آنها پیشنهاد می‌کند برای بالا بردن سطح کیفی و فروش مجله از سوپر استارها سوء استفاده نمایند که با مخالفت یکی از خبرنگارها مواجه می‌شود، این مخالفت منجر به درگیری خبرنگار با رئیس نشریه شده و خبرنگار با درگیری لفظی و فیزیکی از محل کارش اخراج می‌شود.
خبرنگار برای تلافی و حمایت از بازیگران نامی به مبارزه با این نشریه متخلف برخواسته و طی جمع‌آوری مطالب و استناد مجله‌های چاپ شده موضوع را به مقامات گزارش می‌دهد.

هدف از ساخت این فیلم چه بود؟
ترویج همکاری مردم با مسئولان، اهمیت نقش و حضور مسئولان در جامعه، حمایت از بازیگران و سوپر استارهای سینما و هنرمندان کشور و هوشیار بودن مردم در برابر ترفند برخی از نشریه‌ها

چرا لوکیشن فیلم را در شهرضا انتخاب نمودید؟
به دلیل بالا بردن و ترویج سطح هنر فیلم سازی، بازیگری و سینما در شهرستان شهرضا .
کشف و شکوفایی استعدادها و نیروی پتانسیل نهفته در این شهرستان و محک زدن خودم در توانایی کار با افراد مبتدی و آماتور

بازیگرانی که در این فیلم شما را همراهی کردند را نام ببرید؟
حمید سیاحی، حمید همت، حبیب الله همت، محبوبه خان احمدی، مهرنوش خان احمدی، آزاده السادات طبائیان، الهه السادات طبائیان، کیانا شفیعی، مجتبی شفیعی، محسن خبیری، امید خبیری، طناز خبیری، زهرا السادات میرطالبی، زینب السادات میرطالبی، فرانک قدسی

آقای کریمزاده بفرمایید این چندمین تجربه فیلم سازی شما در شهرضا است؟
این چهارمین تجربه فیلم سازی در شهرضا است .
بدشانسی خوب و قلم کثیف در قالب فیلم کوتاه و کلاغ و مهمان عالی قاپو در قالب مستند
فیلم کوتاه تاثیر گذارترین جریان سینمایی است که در کنار آن فرهنگ ساز هم هست، در جریان ساخت فیلم کوتاه بسیاری از کارگردانان حرفه ای امروز ما آموزش دیدند و توانستند پیشرفت چشمگیری داشته باشند.
به دلیل اینکه ساخت فیلم کوتاه دغدغه مالی کمتری دارد و با یک دوربین ساده و حتی موبایل می توان به ساخت فیلم کوتاه پرداخت، کارگردان امکان پردازش اندیشه بیشتر و بهتری به موضوع دارد.

آیا بعد از فیلم کوتاه قلم کثیف فیلم نامه دیگری را نیز در دست اقدام دارید؟
بله. فیلم کوتاهی با نام از رنج تا گنج که به دنبال اخذ مجوز هستم و در شهرضا فیلمبرداری می‌شود.

چه انتظاری از مسئولان شهرستان شهرضا دارید؟
فقط و فقط حمایت مسئولان محترم برای ارتقا و پیشرفت سطح فرهنگی و فیلم سازی در این شهرستان

و حرف پایانی؟
از مسئولان مربوطه می‌خواهم با فقدان حمایت‌هایشان سبب نشوند من نیز مانند دیگر کسانی که اقداماتی برای سینمای این شهرستان نموده اما به دلیل فقدان حمایت‌های لازم اینجا را پله ترقی خود قرار داده‌اند از ادامه کار منصرف شوند.
امید است با کمک و همکاری یکدیگر قدمی استوار در رشد و شکوفایی صنعت سینمای این شهرستان برداریم.

همچنین بخوانید:

2 دیدگاه برای “بالا بردن و ترویج سطح هنر فیلم سازی در شهرضا، علت ساخت فیلم قلم کثیف”

 1. Akasbashi گفت:

  Doroood bar shoma .
  Man filmetona didam aya mishe enteqadiam kard faqat baray agah kardane kargardan va film bardar ke deqateshoun to record ha paieen bood .
  Nemidonam mishe bishtar harf zad ya na lotfan javab bedin .
  Ba tashakoor

 2. همشهری گفت:

  سلام بله . منتظر انتقادات شما هستیم

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.