سرویس: اخبار شهرضا ۱۱:۵۶ - سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۳

مدیر جهاد کشاورزی شهرضا خبرداد:

راه اندازی نخستین واحد پرورش گاومیش استان اصفهان در شهرضا

مدیر جهاد کشاورزی شهرضا گفت: شهرستان شهرضا به صورت آزمایشی نخستین واحد پرورش گاومیش را دارد.

عبدالرضا تاکی در گفت‌وگو با خبرنگار شهرضانیوز اظهار کرد: گاومیش با داشتن ویژگی هایی چون تولید شیر با درصد پروتئین، چربی، لاکتوز و امگا۳ بالا نسبت به شیر گاو و تولید گوشت با چربی و کلسترول پایین تر در مقایسه با گاو شیرده در توسعه اقتصادی خانوارهای روستایی بسیار موثر است.
وی افزود: کارشناسان معتقدند که بالا بودن میزان چربی و ماده خشک بدون چربی در شیر گاومیش ، وجود بسترهای لازم برای رونق گرفتن صنایع تبدیلی و امکان بهره مندی از ضایعات کشاورزی و امکان صادرات فراورده های آن از مهم ترین مزایای پرروش این نوع دام است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرضا گفت: علاوه بر شیر و گوشت این حیوان، پوست آن نیز به علت ضخامت زیاد در صنایع دستی مانند ساخت وسایلی نظیر کیف، دستکش، زین اسب، کمربند و قالیچه‌های تزیینی کاربرد دارد .
وی بیان کرد: حتی از شاخ این حیوان نیز می توان در ساخت وسایل تزیینی و دسته چاقو ،دکمه ، شانه ، چتر ، عصا و آلات موسیقی استفاده کرد.
تاکی افزود: در حال حاضر واحد پرورش دهنده گاومیش در شهرضا با ۵۰ رأس فعالیت می‌کند که در حال توسعه است و تاکنون موفق بوده است.
وی با بیان اینکه عمده شیر تولیدی در کارگاه محلی به فرآورده های لبنی به بازار عرضه می شود، افزود: میانگین تولید شیر هر رأس گاومیش در روز ۲۰ کیلو است که روزانه در حدود ۶۰۰ کیلو شیر در شهرضا و بهارستان با قیمت ۲۷۰۰ تومان عرضه می‌شود.
مدیر جهاد کشاورزی شهرضا با بیان اینکه متوسط چربی شیر گاومیش ۶ درصد و قیمت آن حدود ۲ برابر شیر گاوهای معمولی است، تصریح کرد: گوشت گاومیش در مقایسه با گاو چربی کمتری دارد و براساس نظر کارشناسان کلسترول آن در مقایسه با دیگر گوشت‌های قرمز ۴۰ درصد کمتر اما پروتئین آن ۱۱ درصد و مواد معدنی آن هم ۱۰ درصد بیشتر است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرضا افزود: این واحد ظرفیت پرورش ۱۵۰ رأس گاومیش را دارد که تاکنون به دلیل مشکل نقدینگی نتوانسته است افزایش دهد.
وی خاطرنشان کرد: واحدهای پرورش گاومیش برای تسهیلات بانکی باید در اولویت قرار گیرند تا افراد بیشتری برای پرورش این دام اقدام کنند.
تاکی با بیان اینکه گوشت گاومیش گرم است، افزود : گاومیش در برابر اغلب بیماری ها مقاوم است و گوشت آن هم ترد و کم چرب است و به همین علت آن را دام هزاره سوم می نامند.

همچنین بخوانید:

یک دیدگاه برای “راه اندازی نخستین واحد پرورش گاومیش استان اصفهان در شهرضا”

  1. Milad گفت:

    سلام. آقا این واحد شماره ای. آدرسی؟ چیزی نداره؟

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.