سرویس: بین الملل ۱۵:۱۶ - پنج شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۳

تلفات انفجار معدن در ترکیه به ۲۸۲ تن رسید/اعتصاب اتحادیه‌های کارگری ترکیه

وزارت انرژی و منابع طبیعی ترکیه اعلام کرد با بیرون کشیدن اجساد دیگری از معدن زغال سنگ در غرب این کشور که دچار انفجار شد ، شمار تلفات این فاجعه به ۲۸۲ تن افزایش یافت. در پی یک حادثه مرگ‌بار معدن، اعتراض‌هایی در شهرهای بزرگ ترکیه صورت گرفت.

تانر ییلدیز ، وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه در گفتگو با خبرنگاران گفت : « تا ساعت هشت صبح امروز به وقت محلی ، شمار تلفات این انفجار به ۲۸۲ تن رسیده است.»
به گزارش خبرگزاری فرانسه از آنکارا ، این انفجار در پی آتش سوزی در یک معدن زغال سنگ در شهر سوما ، در ۱۰۰ کیلومتری شهر ازمیر (واقع در غرب ترکیه و ساحل دریای اژه) روی داد.
آمار قبلی اعلام شده از ۲۷۴ کشته حکایت داشت.
به گفته مقامات ، هنوز ۹۰ معدنچی دیگر در زیر زمین به دام افتاده اند که احتمال زنده ماندن آنها تقریبا صفر است.
وزیر انرژی ترکیه با بیان اینکه طی ۱۲ ساعت گذشته هیچ معدنچی به صورت زنده از زیر خاک بیرون کشیده نشده است ، افزود هنوز امدادگران نتوانسته اند به دو تونل از این معدن راه یابند.

اعتصاب اتحادیه‌های کارگری ترکیه در پی حادثه مرگ‌بار معدن

به گزارش خبرگزاری ایسنا، همزمان با آغاز سه روز عزای عمومی در ترکیه در پی فاجعه معدن سوما، اتحادیه‌های کارگری اعلام کرده‌اند، در اعتراض به وضعیت ایمنی کارگران، یک روز اعتصاب می‌کنند.

 در سانحه معدن در غرب ترکیه دست‌کم ۲۷۴ کارگر کشته و ۱۰۰ نفر مفقود شده‌اند که بالاترین آمار در تاریخ حوادث معدنی ترکیه است.

 معترضان خشمگین از سانحه معدن در ترکیه، خواهان استعفای نخست‌وزیر شدند.

 اتحادیه‌های کارگری ترکیه می‌گویند، خصوصی‌سازی بخش معدن در سال‌های اخیر، شرایط کاری را خطرناک‌تر از پیش کرده است چون صاحبان این معادن خصوصی، به قدر کافی برای تأمین امنیت معدنچیان سرمایه‌گذاری نمی‌کنند.

 معدن محل حادثه، ۹ سال پیش خصوصی شده بود.

 در همین راستا اعتراض‌هایی در چند شهر ترکیه در گرفت.

 سانحه مرگ‌بار اخیر سه‌شنبه ۱۳ مه رخ داد و بیش از ۷۰۰ معدنچی را زیر زمین گیر انداخت.

 مقامات دولتی می‌گویند، در یک ساعت بعد از انفجار در معدن، ۳۶۳ کارگر نجات داده شدند ولی‌ عملیات نجات در روز چهارشنبه نتیجه‌ای نداشته است.

 در شهر سوما، معترضان علیه رجب طیب اردوغان، نخست وزیر که پس از فاجعه معدن از این شهر بازدید می‌کرد، شعار دادند و به سوی خودروی او سنگ پرتاب کردند.

 گروهی از معترضان خواهان استعفای اردوغان بودند. مأموران پلیس با بعضی از معترضان برخورد کردند.

 طبق گزارش‌ها، اردوغان برای مدتی در یک مرکز خرید پناه گرفت.

 آرزو چرقز اوغلو، رئیس اتحادیه سندیکاهای انقلابی ترکیه، به خبرنگاران گفته است که گروه‌های متعددی از این اتحادیه‌ها، برای اعتصاب موافقت کرده‌اند.

 چرقز اوغلو همچنین از شهروندان دیگر خواسته است برای همراهی با کارگران، سیاه بپوشند و در مقابل وزارت کار تظاهرات کنند.

 یک نماینده حزب مخالف دولت در مجلس ترکیه، دولت را متهم کرده که طرح اخیر مجلس برای تحقیق و تفحص درباره حوادث معدنی را رد کرده است.

 با این حال وزیر کار ترکیه گفته است که این معدن طبق معمول بازرسی می‌شده و آخرین نوبت بازرسی، ماه مارس گذشته بوده است.

 این در حالی است که این اعتراضات به شهرهای بزرگ نیز کشیده شد. پلیس استانبول تلاش کرد با آب‌پاش و گاز اشک‌آور، معترضان را پراکنده کند.

از رجب طیب اردوغان نقل‌قول شده است که با نام‌بردن از چندین حادثه معدنی در سرتاسر جهان، از جمله یک حادثه در بریتانیا در قرن ۱۹ میلادی، تلاش کرده از سابقه دولت ترکیه در این باره دفاع کند.

با این اظهارات، کاربران شبکه‌های اجتماعی نخست‌وزیر ترکیه را آماج انتقادها و کنایه‌های خود قرار داده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.