سرویس: جامع ۰۶:۴۵ - شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۳

چرا رهبر انقلاب به آمریکا بدبین است؟

دیپلمات ارشد سابق ایران و سخنگوی اسبق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان، در تازه‌ترین کتاب خود به بررسی سابقه روابط پرتنش ایران و آمریکا و آینده پیش روی آن پرداخته است.شهردار تهران گفت :امروز در عرصه سیاست خارجی باید بدانیم میز گفت‌وگوها یک میز مبارزه است، نه مذاکره.

به گزارش فردانیوز، در ادامه ترجمه بخش‌هایی از این کتاب  ارائه می‌شود:

چرا آیت الله خامنه ای نسبت به رابطه با آمریکا بدبین است؟

چهار عامل عمده و در هم تنیده درک آیت الله خامنه‌ای را از آمریکا شکل می‌دهد؛

اولاً: ایشان عمیقا اعتقاد دارند که ورای همه فراز و نشیب‌ها و کش و قوس‌ها بین ایران و آمریکا؛ هدف نهایی واشنگتن سرنگونی نظام ایران اسلامی و جایگزینی آن با یک نظام تابع نظم و هژمونی آمریکایی است، همانگونه که پس از کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ و  در دوران حکومت شاه انجام داد. آیت‌الله خامنه‌ای معتقد است که ایالات متحده – فارغ از اینکه چه مکتب فکری و یا حزبی و یا کدام رئیس جمهوری در قدرت باشد – قصد دارد جمهوری اسلامی را به کمک تمامی وسایل ممکن حذف کند.

نتیجه ای که ایشان از عبارت‌پردازی‌ها و اظهارات، سیاست‌ها و رفتار آمریکا می‌گیرد این است که ایالات متحده از خواست خود برای تغییر نظام عقب‌نشینی نخواهد کرد، مگر اینکه دولت فعلی از اصول، اعتقادات مذهبی، ساختار سیاسی و استقلال خود صرف نظر کند.

حمایت ضمنی ایالات متحده از تهاجم صدام حسین و تأمین تدارکات وی، انجام عملیات‌های مخفیانه علیه ایران، حمایت از گروه‌های متخاصم و مخالف (از جمله حمایت مالی از آنها)، انکار حق غنی‌سازی ایران بر اساس معاهده ان‌پی‌تی و اعمال تحریم‌های اقتصادی مداخله‌جویانه و فلج کننده؛‌ همه و همه برای آیت‌الله خامنه‌ای شواهدی حاکی از تلاش بی‌چون و چرای آمریکا برای پایان دادن به جمهوری اسلامی هستند. ایشان معتقدند که هدف اولیه ایالات متحده تضعیف نظام اسلامی از طریق ایجاد بی‌نظمی داخلی در ایران و در نهایت تغییر نظام است.

عامل دومی که به درک آیت‌الله خامنه‌ای نسبت به آمریکا شکل می‌دهد باور مستحکم وی نسبت به این امر است که سیاست خارجی ایالات متحده در خاورمیانه و خصوصا درباره ایران به شدت تحت سیطره لابی‌ حامی اسرائیل است. از این نقطه نظر، حتی رئیس جمهوری ایالات متحده اقتدار (و حاکمیتی) بر سیاست خارجی این کشور ندارد. ایشان از این شگفت‌زده است که هرسال رئیس جمهوری و دیگر مقامات ارشد قدرتمندترین کشور جهان در اجتماع “کمیته امور عمومی آمریکا و اسرائیل” (آیپک) حاضر شده و در مورد اینکه برای سرنگونی دولت ایران چه کاری انجام داده‌اند گزارش داده و لابی حامی اسرائیل را خشنود می‌کنند. هرچند درون “نظام” (ایران) درباره نفوذ اسرائیل بر سیاست خاورمیانه‌‌ای ایالات متحده توافقی عمومی وجود دارد، (اما) برخی‌ها ادعا می‌کنند که این “صهیونیست‌ها” هستند و نه آمریکایی‌ها که سیاست خارجی ایالات متحده را تعیین می‌کنند.

سومین عامل شکل‌دهنده به درک رهبر معظم (ایران) درباره ایالات متحده، بی‌اعتمادی شدید ایشان به سیاست‌های آمریکایی‌ها است. به نظر می‌رسد که اسناد ضبط شده توسط دانشجویان (خطِ امام) پس از تصرف سفارت ایالات متحده، اتخاذ چنین مواضعی از سوی تعداد زیادی از سیاستمداران عالی‌رتبه ایرانی از جمله آیت‌الله خامنه‌ای را توجیه می‌کند. طبق این اسناد، سفارت (آمریکا) در (اقدامات) جاسوسی و تقویت ارتباطات مخفی خود با اعضای دولت جدید (ایرانِ پس از انقلاب) و ارتش درگیر بوده (و نقش‌آفرینی می‌کرد).

نهایتاً، آیت‌الله خامنه‌ای دولت آمریکا و سیستمی که آن را نمایندگی می‌کند را به صورت موجودیتی می‌بیند که به تکبر (ورزی) و سلطه‌گری عادت کرده است. وی این طور احساس می‌کند که اگر کشوری به صورت یک “قدرت بزرگ” (از سوی آمریکا) درنظر گرفته نشود،‌ آنگاه یک رابطه ارباب و رعیتی تنها نوع ارتباطی است که ایالات متحده حاضر به پذیرش آن است.

بسیاری بر این بارند که نظام ایرانی‌ها تنها توسط انگیزه‌های مذهبی به پیش می‌رود. این ارزیابی نادرست است. در زیر لایه سطحی باورهای مذهبی، ایرانییان عمیقاً ملی‌گرا هستند. آن‌ها خود را به عنوان یک کشور بزرگ در نظر می‌گیرند، کشوری که مفتخر به این است که گهواره تمدن بوده، دارای فرهنگی غنی است و تاریخی چند‌هزار ساله دارد؛ کشوری که در زمینه‌های مختلف علمی، پزشکی،‌ نجوم، ریاضیات،‌ هنر و موسیقی در سطح جهانی نقش آفرینی و اثرگذاری داشته است.

تمامی این ویژگی‌ها به یک ملی‌گرایی متعالی که از سوی ایرانیان اتخاذ شده است، منجر می‌شود. پس زمانی که کنگره یا دولت ایالات متحده تلاش می‌کنند با استفاده از تهدید و ارعاب ادعای برتری کنند یا تلاش می‌کنند دولت ایران را با تکرار بی‌نهایت عبارت‌پردازی‌ها و اظهارات خود در مورد اینکه “تمامی گزینه‌ها روی میز است”  تحقیر کنند، حس قوی غرور ملی ایرانیان جریحه‌دار می‌شود. چنین رفتاری از سوی آمریکایی‌ها دیدگاه آیت‌الله خامنه‌ای را مبنی بر اینکه آمریکا به دنبال یک رابطه عادلانه و متوازن نیست تقویت می‌کند و همانطور که وی تشریح کرده است،‌ آمریکا به دنبال یک رابطه ارباب و رعیتی است.

با این حال،‌ علیرغم دیدگاه بدبینانه آیت‌الله خامنه‌ای درباره سیستم سیاسی آمریکا،‌ رفسنجانی و خاتمی هر دو به شکل واضحی به دنبال مصالحه با ایالات متحده بودند. رفسنجانی به سختی تلاش کرد تا بتواند به این هدف برسد و “تأکید کرد اگر سیاست‌های آمریکا به درستی اصلاح شود،‌ از سرگیری روابط با واشنگتن با اهداف ایران تناقضی نخواهد داشت.”

رفسنجانی تمامی تلاش خود را برای پایان بخشیدن به بحران گروگان‌گیری لبنان انجام داد، با این امید که جورج بوش (پدر) رئیس جمهوری آمریکا پایبندی وی به سیاست “حسن‌نیت، حسن‌نیت را در پی خواهد داشت” را ارج نهد. اما وی در این امر ناکام ماند. (بعدها) تحت اشراف خاتمی، ایران با امید مصالحه، به ایالات متحده در افغانستان کمک کرد و زمینه وسیعی را برای چانه‌زنی ارائه داد، اما دولت جورج دبیلو بوش (پسر) آن را رد کرد. آیت‌الله خامنه‌ای هرچند بی‌میل و بدبین بود، اما این تلاش‌ها برای مصالحه را با مانع مواجه نکرد. در واقع، وی همچنان تأکید می‌کند که هرگز نگفته است که روابط با ایالات متحده برای ابد حاد و بحرانی باقی خواهد ماند.

اما در عمل، آیت‌الله خامنه‌ای این طور بیان می‌کند که هدف ایالات متحده از گفتگوهای دوجانبه با ایران ناشی از علاقه آن به حل مشکلات و نزاع‌های دو کشور نیست. درک وی به این گونه است که آمریکا ‌اگر حس کند در این مذاکرات، ایران حاضر به پذیرش دست برتر آمریکا نباشد، واشنگتن با حفظ گزینه نظامی، تهدید، ارعاب و نهایتا کنارکشیدن، وارد مذاکرات خواهد شد.

ایشان همچنین از این نگرانی دارد که رسانه‌های قدرتمند آمریکا شرایط را از آنچه که هست بدتر کنند و با تحقیر انقلاب و ایرانیان، اعتبار ایران به عنوان کشور پیشرو ضدامپریالیستی را در جهان اسلام به شکلی برگشت‌ناپذیر از بین ببرند. به این ترتیب ایشان به این نتیجه می‌رسد که اگر ایران ۱۰۰ درصد بابت تغییر موضع امریکا مطمئن نشود، نباید ریسک تحقیر ناشی از  گفتگوهای دوجانبه را بپذیرد، نتیجه‌ای که از پیش حاصل و تعیین شده است.

آیت‌الله خامنه‌ای از این واقعیت آگاه است که برخی تحلیل‌گران امنیتی اظهار داشته‌اند که هرگونه از سرگیری روابط با ایالات متحده، برای سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا فرصت مناسبی برای نفوذ در ایران ایجاد می‌کند، ‌تزی که پیشتر و طی کودتای ۲۸ مرداد و اسناد به دست آمده از سفارت آمریکا تأیید شده است، این جدای از طرز تفکر غالب آیت‌الله خامنه‌ای است. رهبر عالی ایران (پیشتر) گفته بود: “ایالات متحده در زمانی که با عراق روابط دیپلماتیک داشت، علیه این کشور جنگ به راه انداخت، دوماً، پیوندهای دیپلماتیک با ایالات متحده راه نفوذ جاسوس‌های ایالات متحده در کشور را مهیا می‌کند، پس روابط دیپلماتیک با واشنگتن برای ملت ایران مفید نیست.”

از دید من، یکی (دیگر) از موانع کمتر آشکار بر سر مسیر عادی‌سازی روابط بین ایران و ایالات متحده،‌ موضوع “تهاجم فرهنگی” است که از سوی آیت‌الله خامنه‌ای مطرح شده است.

بخش عمده‌ای از اصول‌گرایان، شامل حامیان مردمی نهاد “ولایت فقیه” که رهبر معظم (معظم انقلاب) مظهر و نماد آن است، در مقابل  ارزش‌های اخلاقی، اجتماعی و سیاسی لیبرال مقاومت می کنند. این به این علت است که اصول مذهبی آن‌ها به شدت با فرهنگ غرب در تضاد است، فرهنگی که آزادی جنسی، مصرف مشروبات الکلی، لباس‌ها و پوشش بدن‌نمای زنان و جدایی کلیسا (مذهب) از حکومت را مجاز می‌شمارد.

علاوه بر آن،‌ آیت‌الله خامنه‌ای  بر این باور است که ایالات متحده به صورتی عامدانه ارزش‌های لیبرال را در بین جوانان ایرانی گسترش می‌دهد، با این منظور که باورهای مذهبی را محو کرده و نهایتا نفوذ نظام اسلامی ایران را تضعیف کند.

نخبگان حاکم ایران، از جمله رهبر معظم (ایران) شک ندارند که بسیاری از  شبکه‌های تلویزیویی فارسی زبان که اغلب در ایالات متحده مستقر هستند، به عنوان یکی از کانال‌های اصلی تهاجم فرهنگی به جامعه ایران، چه به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم از سوی دولت ایالات متحده حمایت (مالی) می‌شوند. این دیدگاه،‌ با اختصاص ۷۵ میلیون دلار در بودجه سال ۲۰۰۷ ایالات متحده به منظور گسترش پخش (برنامه‌های) رادیو و تلویزیون در ایران تقویت شده است، اقدامی که منجر به خشم محافظه‌کاران ایران شد.

برخی ادعا می‌کنند که واکنش خصمانه به نفوذ فرهنگی آمریکا از سوی نخبگان حاکم در ایران بخشی از راهبرد “جنگ‌سرد” است، راهبردی که بیش از هر چیزی به (بحث در دست داشتن) قدرت مربوط است تا انگیزه‌های  مذهبی. واقعیت این است که به استثنای آیت‌الله خمینی رهبر انقلاب ایران و حلقه محدود پیروان وی، قسمت عمده‌ای از روحانیون (ایران) تا اواسط دهه ۱۹۷۰ میلادی غیرسیاسی بودند، و در ملاء عام نه با شاه مخالفت می‌کردند و نه از وی حمایت می کردند. با این حال، از آنجا که رژیم شاه به گسترش غربگرایی ادامه داده و از آنچه که از دید این‌ افراد (روحانیون) به عنوان انحطاط اخلاقی کشور درک می‌شد نتوانست جلوگیری کند، اکثریت روحانیون نهایتا به جنبش انقلابی پیوستند.

آیت‌الله خامنه‌ای تهاجم فرهنگی عامدانه را بخشی از پروژه ایالات متحده برای تغییر نظام (ایران) می‌داند.

کتاب جدید موسویان به زبان انگلیسی و با عنوان “ایران و آمریکا، گذشته شکست‌خورده و مسیر صلح” (Iran and the United States; the Failed Past and the Road to Peace) بزودی توسط انتشارات بلومزبری در آمریکا منتشر می‌شود.

وی در بخش‌هایی از این کتاب (صفحات ۱۶۱ تا ۱۶۳) به بررسی عوامل موثر بر شکل‌دهی به درک “رهبر معظم ایران” نسبت به رابطه با آمریکا پرداخته است.

محمدباقر قالیباف:رهبرانقلاب بر پرونده هسته‌ای نظارت دقیق دارند

به گزارش خبرگزاری فارس، محمدباقر قالیباف شهردار تهران پیش از ظهر امروز(پنجشنبه) در سومین همایش پیشکسوتان جهاد و شهادت روحانیون رزمنده تهران بزرگ که در سالن همایش‌های باغ‌موزه دفاع مقدس برگزار شد، در سخنانی پرونده هسته‌ای کشورمان را یکی از مهمترین موضوعات مهم کشور عنوان کرد و گفت: این پرونده یکی از مهمترین موضوعات در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است و حتماً آیندگان پیرامونش قضاوت خواهند کرد.

وی با اشاره به اینکه این پرونده دارای پیچیدگی‌های حقوقی است و بازیگرانی از سطوح مختلف در آن ایفای نقش می‌کنند، تصریح کرد: این میدان مبارزه‌ای است که ملت و انقلاب ما با آن روبروست.

شهردار تهران با بیان اینکه مقام معظم رهبری بر پرونده هسته‌ای نظارت دقیق، عمیق دارند و اداره‌کننده آن هستند، خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب بدون شک خط قرمزهایی که باید در این زمینه رعایت شود را از هرکسی در هر جایگاهی مطالبه خواهند کرد، ایشان هیچگاه اهل معامله کردن بر سر عزت ملت و نظام با هیچ چیز، هیچکس و هیچ دولتی نیست.

وی اضافه کرد: در کنار وجود سیاست و استراتژی مشخص (درباره مسئله هسته‌ای) اگر به گذشته بنگریم درخواهیم یافت دولت‌های گوناگون در قبال این موضوع رفتارهای مختلفی از خود نشان دادند و گاهاً این رفتارها با یکدیگر در تضاد بود،‌امروز هم یکی از همین رفتارها در این مقطع درحال رقم خوردن است.

شهردار تهران در ادامه سخنان خود با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه مذاکره‌کنندگان فرزندان انقلاب هستد، تصریح کرد: اگر ما امروز این بیان را به صورت مستقیم از امام خود می‌شنویم که نباید تیم مذاکره کننده را تضعیف کرد؛ نباید بیان یا قلمی را به حرکت درآوریم که باعث شود آنها در صحنه مقابله با غرب احساس ضعف کنند.

وی با تأکید بر اینکه افراد نباید اقدامی کنند که باعث تضعیف تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان شود، خاطرنشان کرد: نقد در هر شرایطی حق افراد و جامعه است. اما باید به این نکته توجه کنیم که نقد اثرگذار باید با صداقت و نیت مثبت نقدکننده همراه باشد.

شهردار تهران در ادامه در بیان مؤلفه‌های نقد گفت: نقد در نه موضوع هسته‌ای بلکه در هر موضوعی باید با صداقت و نیت خالص باشد و اگر اینگونه نبود آن نقد، دیگر نقد نیست.

قالیباف با بیان اینکه نباید در موضوعات مهم و حیاتی و سرنوشت‌ساز برای کشور به گونه‌ای رفتار شود که شاهد دو قطبی شدن جامعه باشیم، اظهار داشت: دو قطبی شدن امنیت ملی، اقتدار و مولفه‌های قدرت را به خطر می‌اندازد و طبعاً آسیب‌های این موضوع به نظام و کشور بازخواهد گشت.

وی همچنین با اشاره به اینکه تیم مذاکره کننده هسته‌ای باید بداند که مذاکره یک فرایند دو طرفه است، تصریح کرد: نباید در این فرآیند انتظار داشت که همه خواسته‌های ما به طرف مقابل دیکته شود زیرا نمی‌توان همه مطالبات را تأمین کرد.

وی با یادآوری اینکه غربی‌ها به خصوص آمریکایی‌ها با انقلاب و ملت مسلمان ایران سر ستیز دارند، گفت: رابطه ما تا زمانی که ما بر انقلاب خود استواریم و آنها نیز به خوی استکباریشان معتقدند رابطه  گرگ و میش است.

شهردار تهران با تأکید بر اینکه نباید به هیچ‌وجه به آمریکایی‌ها اعتماد کنیم، خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری بارها در دولت‌های گذشته و این دولت نسبت به این مهم تذکر دادند؛ نباید ما ساده اندیش باشیم و تصور کنیم اگر آنها با ما خوش و بش کرده و یا حرف می‌زنند به دنبال منافع دولت و ملت ایرانند.

شهردار تهران اضافه کرد: مقام معظم رهبری نرمش قهرمانانه را مطرح می‌کنند و باید در سیاست خارجی به این نکته توجه کرد؛ تیم مذاکره‌کننده هم باید بداند امروز در میدان نبرد است و فقط نوع این نبرد تغییر کرده است.

قالیباف با یادآوری اینکه دشمن پس از عدم موفقیت در تهاجم نظامی، تهاجم فرهنگی را در دستور کار خود قرار داد، خاطرنشان کرد: امروز در عرصه سیاست خارجی هم باید بدانیم میز گفت‌وگوها یک میز مبارزه است، نه مذاکره و مذاکره برای مبارزه است.

وی با طرح این سؤال که آیا ما قبل از تحریم‌ها در کشور مشکلی نداشتیم، اظهار داشت: امروز در دهه اول انقلاب نیستیم و بیش از سه دهه از انقلاب می‌گذرد، در طول این سال‌ها دولت‌های مختلف هر آنچه خواستند را به نمایش گذاشتند و امروز همه ما خروجی آن را می‌بینیم.

شهردار تهران ادامه داد: اگر امروز تحریم‌ها اتفاق افتاد و دشمن از این نقطه به انقلاب تاخت و تاز می‌کند باید برای ما درس باشد؛ ما در گذشته به جای مدیریت صحیح با پول نفت جامعه را اداره کردیم که دشمن امروز به این نقطه‌ضعف ما دست پیدا کرده است. در واقع دولت‌ها ضعف خود را با پول نفت مدیریت می‌کردند و همین باعث شد نابسامانی‌ها، نفت را از یک فرصت به تهدید تبدیل کند.

قالیباف ادامه داد: مقام معظم رهبری بارها تأکید کردند که ما پول نفت را به سرمایه‌گذاری‌ها ببریم اما این پول خرج فعالیتهای روزانه شد؛ نفت در انتهای دهه ۸۰ به ۱۰۰دلار رسید اما هیچ اتفاقی در اشتغال و اقتصاد کشور نیفتاد.

شهردار تهران با بیان اینکه تغییر رویکرد دشمن از تهاجم نظامی به جنگ اقتصادی به معنای مذاکره نیست، تصریح کرد: دشمن هنوز اندیشه فروپاشی نظام اسلامی را در سر دارد.

قالیباف تحریم‌ها را ظالمانه دانست و بر لزوم شکستن آن تأکید کرد و در عین حال گفت: ما امروز باید به افکار عمومی جهان نشان دهیم به دنبال جنگ نبوده و اهل منطقیم که دولت باید در این مسیر تلاش کند.

وی با بیان اینکه طرف غربی امروز به دنبال حل مشکل نیست و مبارزه با روش‌های دیگر را برای پیروزی خود دنبال می‌کند، خاطرنشان کرد: ما امروز باید متوجه حرکات دشمن بوده و در زمینش بازی نکنیم.

شهردار تهران بخش بعدی سخنان خود را به بیان راه‌های مقابله با تحریم‌ها اختصاص داد و در همین زمینه گفت: برای مقابله دو راه پیش روی ماست، راه اول اینکه مسیر مد نظر دشمن را طی کنیم؛ آن مسیر این است که ما تنها راه حل نابسامانی را در سیاست خارجی متمرکز کرده و سیاست خارجی را نیز فقط در مذاکرات ببینیم. سپس این توقع را در مردم ایجاد کنیم که اگر این حل شود همه مشکلات حل خواهد شد.

وی با طرح این سؤال که مگر پیش از تحریم‌ها مشکلی در کشور نداشتیم، تصریح کرد: با به وجود آوردن توقع در مردم اگر تحریم‌ها برداشته شد و آنگاه اتفاقی نیفتاد مردم ناامید می‌شوند و ‌آیا این به نفع کشور است؟

وی در بیان دومین راه برای مقابله با تحریم‌ها گفت: در راه دوم ما باید تلاش خود را برای به حداقل رساندن آسیب‌پذیری کشور به کار گیریم؛ ما باید اقتصاد مقاومتی را که مقام معظم رهبری سیاست‌هایش را ابلاغ کردند، دنبال کنیم و در این مسیر کشور را به اقتصاد بدون نفت برسانیم.

قالیباف با بیان اینکه در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی به گفتمان جهادی و باورهای برخواسته از این گفتمان نیازمندیم، تصریح کرد: با نگاه سازش‌کارانه یا لیبرالیستی نمی‌توان این مباحث را پیش برد؛ ما باید با باورهای اندیشه اسلامی ضعف‌های خود را به قوت تبدیل کنیم.

شهردار تهران مجدداً نسبت به ایجاد توقع بی‌جا در مردم هشدار داد و افزود: نباید کار و تلاش را کنار گذاشته و توقع بیجا در مردم ایجاد کنیم؛‌نباید در این مباحث رفتار سیاسی یا گروهی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه وجود سناریوهای متعدد برای عرصه اقتصادی عزت و اقتدار ما را به همراه خواهد داشت، تصریح کرد: این اظهارات به این معنا نیست که نباید مذاکره کنیم بلکه باید این اتفاق بیافتد اما استفاده از توان داخل، باورهای دینی و توان داخلی یعنی قدرت مردم ما را به موفقیت خواهد رساند.

قالیباف همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه انسان در زندگی‌اش با امتحان و آزمایش‌ها روبرو می‌شود، یادآور شد: دوران دفاع مقدس یکی از آن امتحان‌های بزرگ الهی بود، البته این آزمایش‌ها امروز هم ادامه دارد.

شهردار تهران با بیان اینکه یک روز باید مقابل تیرها و گلوله‌ها امتحان پس می‌دادیم، خاطرنشان کرد: امروز بیش از دو دهه در جامعه اسلامی باید برای مقابله با تبعیض و فساد امتحان پس دهیم.

شهردار تهران با تأکید بر اینکه امروز کشور نیازمند زهد شیعی برگرفته از سیره اهل بیت(س) است، اظهار داشت: امروز کشور بیش از هر زمان دیگری نیازمند کلام و مرام علوی است، همان فرهنگی که امام و شهدا به ما آموخته‌اند.

قالیباف اضافه کرد: اگر امروز با این باورها به میدان بیاییم و روحیه جهادی را در خود ایجاد کنیم بدون شک راه نجات و پیروزی در دنیا و آخرت برایمان فراهم می‌شود.

شهردار تهران همچنین تصریح کرد: ما چه بخواهیم و چه نخواهیم در این مقطع در آزمایش تحقق کارآمدی دین در اداره جامعه هستیم و باید نگاه علوی را برای سپری کردن درست این امتحان در خود تقویت کنیم؛ امروز باید به تبعیت از فرهنگ عاشورا و نهضت امام حسین(ع) اگر جایی نیاز بود باری از مشکلات جامعه برداریم هم با روحیه‌ای جهادی وارد میدان شویم.

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.