شهرضا نیوز

مهمان های شیطانی موبایل ها

کدخبر: 35545
۱۳۹۳/۰۲/۱۱ در ساعت ۱۵:۲۶

همه ی ما انسان ها بر اساس فطرت خودمان همیشه به دنبال پیشرفت کردن و رسیدن به یک جای بالاتریم. این را می توان با گذری بر تاریخ زندگی انسانها ثابت کرد.البته فطرت انسان برای پیشرفت سیری ناپذیر است.

اوایل سده ی اخیر پیشرفت های بزرگی در زمینه علوم و تکنولوژی بوجود آمد، که نشان دهنده این بود، در این سده با رشد، در علوم مواجه خواهیم بود. مردم هم با دیدن این پیشرفت ها منتظر یک زندگی بهتر بودند.

در همین سده هم بود، که تلویزیون، تلفن، رایانه،تلفن همراه،ماهواره و…اختراع شد؛ و باعث شد، رشد چشمگیری در ارتباطات اجتماعی بوجود آید.

اختراعاتی که روز به روز با رشد و پیشرفت، جلوه بیشتری پیدا می کردند.

شاید مردم با دیدن این پیشرفت های زیاد به این فکر می کردند، که حتما زندگی بهتری خواهند داشت.

اما…اما..واما……

اما همه ی این پیشرفت ها، خوب یا میتوان گفت در جهت کمال انسان، نبود. چون این پیشرفت ها همه با فکری مادی صورت گرفت و هیچ فکر معنوی در آنها وجود نداشت.

شاید ما گاهی اوقات این جمله را در مورد تکنولوژی در میان مردم کشورمان زیاد شنیدیدم؛ که با پیشرفت تکنولوژی زندگی ما بدتر شده؛ نمیدونم رابطه ها کمتر شده،گرفتاری ها بیشتر شده،صمیمیت ها کمتر شده،بیماری ها بیشتر شده است و….

مثل اینکه وسیله ای مثل تلفن همراه یا همان موبایل به دلیل ارتعاش امواج مضر برای انسان ضرر دارد.یا امواج ماهواره ای که ضرر خودشان را دارند. برای اثبات این حرف می توان به مقایسه الان و صد سال گذشته پرداخت.بیماری هایی مثل انواع سرطان بسیار در بین مردم دیده می شود.اما در صد سال گذشته این طور نبود.

اما در این پست می خواهم به یک سری ضررهای روحی و روانی موبایل بپردازم.

اگر امروز در ارتباطات اجتماعی کشورمان دقت کنیم، می بینیم که از نوجوان و جوان گرفته تا افراد میان سال و افراد مسن، خیلی ها در مترو، در تاکسی، در اتوبوس، در مهمانی و….. در حال استفاده از موبایل هستند.

در مهمانی های امروز به جای اینکه فرزندان خانه کنار هم بنشینند و از احوالات خود بگویند، سر خود را به پایین انداخته و در فضای اینترنت گوشی خود به سر می برند و حالت منزوی را به خود گرفتند. فقط این مشکلات نیست؛ بلکه از آن وقتی که نرم افزار های ارتباطی و اجتماعی همانند: اینستا گرام،وی چت،وای بر،لاین،واتس آپ وارد فضای ارتباطی جامعه شد؛ مشکلاتی از قبیل: افت درسی برای دانش آموزان و دانشجویان،افزایش آمار طلاق ها و از هم پاشیدگی کانون خانواده،کاهش مهمانی ها،افزایش آمار ارتباطات نامناسب، افزایش خیانت زن به شوهر و بر عکس،افزایش بیماری افسردگی و دیگر بیماری های روحی و روانی،افزایش تجمل گرای در بین خانواده ها با خرید انواع موبایل مد روز و گران قیمت، کاهش حضور جوانان در فعالیت های اجتماعی،افزایش مفسده های اخلاقی و ……. بوجود آمد.این را به راحتی می توان در کشور خودمان مشاهده کرد.

البته این مشکلات به این دلیل است، که تکنولوژی با سرعت بالایی وارد کشورمان می شود قبل از آنکه در مورد آن تکنولوژی فرهنگ سازی شود.

شاید روزی برسد که انسان از تکنولوژی بتواند استفاده عالی  و رو به کمالات معنوی کند.

اما در آخر یک مقایسه و چند سوال:

به نظر شما بازی های بین بچه ها داخل کوچه ها،یا بازی های اصیل ایرانی بهتر است یا بازی هایی که با موبایل صورت می گیرد؟

آیا مهمانی رفتن و دور هم بودن در خانه فامیل بهتر است یا تشکیل گروه دادن در لاین و ….؟

آیا عکس خودمان را در معرض دید عموم گذاشتن در فرهنگ ایرانی و اسلامی ما جایی دارد؟ که ما در اینیستاگرام این کار را انجام می دهیم؟!

منبع: سایت “حرف تو” وبلاگ”یافا”