سرویس: بین الملل ۲۳:۰۰ - یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۲

وزیر خارجه اسبق فرانسه:

برای ایجاد درگیری‌ها در سوریه ۲ سال قبل از انقلاب‌های عربی برنامه‌ریزی شده بود

به گزارش نسل بیدار به نقل از پایگاه «گلوبال ریسرچ»، «رولان دوما» وزیر اسبق خارجه فرانسه اخیرا به برنامه‌ریزی‌های خارجی برای ایجاد ناآرامی و جنگ داخلی در سوریه، دو سال پیش از آغاز انقلاب‌های منطقه اذعان کرده است. دوما که در یک برنامه تلویزیونی در شبکه «ال‌سی‌پی» فرانسه صحبت می‌کرد، با اشاره به نقش دولت […]

به گزارش نسل بیدار به نقل از پایگاه «گلوبال ریسرچ»، «رولان دوما» وزیر اسبق خارجه فرانسه اخیرا به برنامه‌ریزی‌های خارجی برای ایجاد ناآرامی و جنگ داخلی در سوریه، دو سال پیش از آغاز انقلاب‌های منطقه اذعان کرده است.

دوما که در یک برنامه تلویزیونی در شبکه «ال‌سی‌پی» فرانسه صحبت می‌کرد، با اشاره به نقش دولت بریتانیا در ایجاد ناآرامی‌ها در سوریه گفت: می‌خواهم موضوعی را به شما بگویم. دو سال پیش از آنکه خشونت‌ها در سوریه آغاز شود، من در انگلیس بودم. من در آنجا با مقامات عالی‌رتبه بریتانیایی دیدار کردم و آنجا بود که آنها اذعان کردند که می‌خواهند مسئله‌ای در سوریه به راه اندازند.

وی افزود: بریتانیا در حال برنامه‌ریزی برای اعزام شورشیان مسلح به سوریه بود. حتی با اینکه من دیگر وزیر خارجه نبودم، آن‌ها از من هم خواستند که اگر علاقه دارم، در این موضوع با آن‌ها همکاری داشته باشم. البته طبعا من از این کار سر باز زدم و گفتم که من یک فرانسوی هستم و علاقه‌ای به این کار ندارم.

دوما سپس در توضیح دلیل اصلی آغاز درگیری‌ها در سوریه گفت: این عملیات از مدت‌ها قبل آغاز شده. از قبل برای آن‌ آماده‌سازی، زمینه‌سازی و برنامه‌ریزی شده بود… باید در نظر بگیریم که نظام سوریه موضعی به شدت ضداسرائیلی دارد. بنابراین، همه چیز در منطقه بر این اساس پیش می‌رود. به یاد دارم که نخست‌وزیر اسبق اسرائیل به من می‌گفت که «ما تلاش می‌کنیم با همسایگانمان کنار بیاییم، اما آن‌هایی که با ما نباشند، نابود می‌شوند».

هرچند که دوما برنامه‌ریزی برای ایجاد ناآرامی در سوریه را تنها متوجه دولت بریتانیا کرده، اما «گلوبال ریسرچ» نوشته است که وی به این جهت صحبتی از نقش فرانسه در این عملیات نکرده که افشای این واقعیت می‌تواند موجب پیگرد قانونی وی در فرانسه شود.

این پایگاه همچنین نوشته است که اسرائیل از بریتانیا و فرانسه برای فشار آوردن به آمریکا و اعزام نیروهایی به سوریه استفاده می‌کند.

منبع:فارس

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.