سرویس: اخبار شهرضا ۰۹:۱۸ - پنج شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۳

فرمانده ارتش گروه 22 توپخانه شهرضا:

رژه ارتش گزینه‌های روی میز دشمن را پوچ و بی ارزش می‌کند

فرمانده ارتش گروه ۲۲ توپخانه شهرضا گفت: رژه روز ارتش، گزینه های روی میز دشمن را پوچ و بی ارزش نشان داده و جلوه های دیگری از عشق، ایثار، فداکاری و پا در رکاب بودن را به رهبر معظم انقلاب و مردم و ملت عزیزمان ارائه نمایند.

نقش توپخانه ارتش در جنگ کتاب زرّین افتخار و اقتدار کشورمان در روزهای سرنوشت ساز دفاع مقدّس، یادآور بارش میلیون ها گلوله های توپخانه یگان های نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران، در بیش از صدها عملیات دلاور مردان غیور و نجیب ارتش اسلام، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بسیج مردمی است.
توپخانه به یکان یا واحدی می گویند که مأموریت آن تخریب مواضع دشمن با دامنهٔ عملیاتی به مراتب گسترده‌تری نسبت به سلاح های انفرادی است. این یگان به نوعی نقش آتش پشتیبان را در ارتش‌های جهان ایفا می‌کند. به طورکلی، برتری قدرت آتش در میدان نبرد به وسیله توپخانه به دست می آید.
همیشه نشستن پای صحبت پیشکسوتان جنگ و حماسه سازان سال‌های دفاع مقدس، برای ما که آن روزها را درک نکرده ایم و یا اگر هم بودیم سن و سالمان به ما اجازه حضور در میدان مقدس جهاد را نداده، بسیار شنیدنی و جذاب است.
فرصتی دست داد تا به مناسبت فرا رسیدن روز ارتش و حماسه آفرینی های نیروی زمینی به محضر سرهنگ محمد رسول همتی از یادگاران ارزشمند هشت سال دفاع مقدس برسیم و گفت‌وگویی را با ایشان درباره روز ارتش و افتخار آفرینی‌های نیروهای ارتش جمهوری اسلامی ایران انجام دهیم که ضمن تشکر از ایشان در ذیل از نظر خوانندگان گرامی می‌گذرد.

با تبریک ۲۹ فروردین روز ارتش جمهوری اسلامی، درباره فلسفه نامگذاری ۲۹ فروردین به نام روز ارتش و حماسه آفرینی های نیروی زمینی توضیح بفرمایید؟
همانطوری که همه ملت شریف ایران می‌دانند پس از پیروزی انقلاب اسلامی، تعدادی از جریانات معاند و بدخواه که به خیال اشتباه و خام خود در لایه‌های انقلاب و نظام هم رسوخ کرده بودند، باعلم و آگاهی از اینکه بدنه اصلی ارتش در آینده همراه و همگام با اصل نظام و انقلاب در خدمت رهبری انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران خواهد بود(همانگونه که تاکنون نیز ثابت کرده است) و این موضوع را خطری جدی و سدی عظیم در مقابل جریانات و اهداف انحرافی خود می‌دانستند، ندای انحلال ارتش را زمزمه کرده و در گوشه و کنار به بهانه‌های مختلف از جمله اینکه ارتش شاهنشاهی است و متعلق به زمان طاغوت است، قصد وارد نمودن ضربه اساسی را بر پیکره انقلاب داشتند که با بصیرت، دور اندیشی و اشراف معنوی رهبر کبیر انقلاب امام خمینی(ره) این نقشه شوم آنان راه به جایی نبرده و ایشان در پیام تاریخی خود در فروردین سال ۵۹ خطاب به ارتش و ملت ایران در یک فرمان ۳ ماده ای امر فرمودند: «که ارتش جزئی از ملت است و بایستی با همان اقتدار و صلابت باقی بماند و هر سال با ساز و برگ نظامی خود بجهت نشان دادن این اقتدار و صلابت در شهرها اقدام به رژه نماید». که از همان سال تاکنون هر ساله روز ۲۹ فروردین سالروز ارتش جمهوری اسلامی ایران نام گرفته است.

با آغاز جنگ تحمیلی، ارتش از همان روزهای نخست جنگ توانست دشمن را در حوزه زمین، هوا و دریا متوقف نماید. لطفاً درباره عملیات های پدافندی ارتش در دوران دفاع مقدس توضیح بفرمایید ؟
مستحضرید که در هر نبرد تدافعی اولین و ابتدایی ترین عمل در مقابل دشمن متوقف نمودن او و ماشین جنگی اوست. همانگونه که اطلاع دارید در ابتدای جنگ تحمیلی ارتش عراق با پشتیبانی کامل نیرو های استکبار و ابر قدرت های شرق و غرب با دوازده لشکر کامل، مجهز و تا دندان مسلح تهاجم خود را آغاز نمود و با وجود اطلاع نیروهای اطلاعات، عملیات ارتش در آن زمان از هجوم قریب الوقوع نیروهای عراق به لحاظ وضعیت خاص سیاسی ایران در سال ۱۳۵۹ و نوپا بودن انقلاب و نفوذ بعضی جریانات انحرافی در خصوص تضعیف ارتش، تنها یگان‌ها و عده‌های محدودی از نیروهای ارتش شامل لشکر های۹۲زرهی خوزستان-۸۱ زرهی کرمانشاه، بخشی از نیروهای لشکر ۲۸ کردستان که عمدتاً نیز درگیر مسائل پاکسازی گروهک‌های معاند بود به همراه نیروهای پراکنده مردمی با عزم و اراده پولادین توانستند ارتش مجهز عراق را متوقف و جلوی آن را سد نمایند تا در ادامه بتوانند با اجرای عملیات های پدافندی دشمن بعثی را از خاک مقدس جمهوری اسلامی ایران بیرون برانند.

آیا ارتش در زمینه مبارزه با تهدیدات نرم هم فعالیتی دارد؟ توضیح بفرمایید؟
به طور قطع همینطور است. ما باتوجه به پایش مداوم و تجزیه و تحلیل جریانات و تحرکات دشمنان خود در ابعاد مختلف در زمینه مصون سازی و مقابله با تهاجم نرم دشمن نیز اقدامات موثری با کمک و همیاری سازمان‌ها و نهاد‌های وابسته به ارتش و سایر سازمان‌های کشوری در یک تعامل منطقی در بخش‌های آموزشی و پرورشی خود همراه و متناسب با نوع تهدیدات سازوکارهای مناسبی را اتخاذ می‌نماییم به عنوان مثال در رابطه با جذب و پرورش نیروی انسانی مورد نیاز خود در بخش‌های مختلف با توجه به وضعیت کنونی جامعه، در مراکز فرهنگی و آموزشی طرح ریزی و برنامه‌ریزی‌های دقیق و مدونی برای مقابله با هجمه فرهنگی دشمن در زمینه به انحراف و ابتذال کشیدن نسل جوان خود انجام داده‌ایم و در حال حاضر در تمامی پادگان ها با اتصال به حبل المتین الهی، تدریس اصول عقاید و شعائر مذهبی، برگزاری نمازهای جماعت( صبح- ظهر- شب) و اجرای برنامه های فرهنگی متنوع تلاش خواهیم نمود تا انشاءالله بتوانیم در مقابله با تهدیدات دشمنان خود دفاع همه جانبه ای را داشته باشیم.

با توجه به تقسیم بندی‌های نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، حوزه وظایف ارتش در چه بخش هایی تعریف شده است؟
به استناد ماده ۱۴۳قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران وظیفه ارتش جمهوری اسلامی ایران دفاع از تمامیت ارضی کشور و دفع تهدیدات امنیتی در مرزهای جغرافیایی می‌باشد که بحمدالله این وظیفۀ خطیر از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون به شایستگی توسط نیروهای زمینی– هوایی– دریایی و پدافند ارتش جمهوری اسلامی ایران به انجام رسیده و شاهد ما بر این ادعا و حسن انجام این وظیفه، حفظ تمامیت ارضی کشور عزیزمان پس از گذشت ۳۵ سال از انقلاب و با وجود تحمیل یک جنگ وسیع و تمام عیار با جبهه استکبار در سال های گذشته می‌باشد که در چند سال اخیر بی سابقه بوده است.

معمولا به دنبال برگزاری هر رزمایش از سوی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران شاهد اتهاماتی از سوی غرب مبنی بر تهدید آمیز بودن فعالیت های نظامی ایران برای دیگر کشور های منطقه هستیم.وارد شدن چنین اتهاماتی را چگونه تحلیل می کنید و کلاً هدف اصلی از برگزاری رزمایش های نیروهای مسلح چیست ؟
همانگونه که رهبر انقلاب بیان فرمودند جمهوری اسلامی ایران برای هیچ کشوری در جهان و منطقه تهدید نمی‌باشد و ما نیز در تبعیت از مقام عظمای ولایت و فرماندهی کل قوا این اصل و قاعده را پذیرفته و به آن عمل می کنیم. ولی این بدان معنا نخواهد بود که به دشمنان خود اجازه بدهیم افکار واهی و پوچ و خیال باطل در سر بپرورانند و با حفظ آمادگی خود در تمام سطوح به روش‌های مختلف از جمله برگزاری انواع تمرینات و رزمایش‌ها برای ارتقای سطح آمادگی دفاعی خود اقدام خواهیم نمود. به همین منظور مبتنی بر راهبرد«دفاعی جمهوری اسلامی ایران تاکتیک‌ها و شیوه‌های پدافندی و تدافعی خود را طراحی و در اینگونه تمرینات و رزمایش‌ها آنها را مرور می نمائیم.

اینکه ارتش توانست عملیات‌های بزرگی از جمله عملیات ثامن الائمه(ع) را انجام دهد و سپس این عملیات‌ها پی در پی با موفقیت پیش رفت ، دلیلش چه بود؟
در مبحث جنگ همواره نیروهای درگیر با بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل خود در مقابل دشمن خود برای کسب پیروزی در میدان نبرد تلاش می‌نمایند. گرچه هوشمندی و توانمندی بسیار بالای فرماندهان نظامی ارتش در طرح ریزی دقیق این عملیات یکی از مهترین دلایل پیروزی به حساب می آید، اما شاید یکی از نکات و ویژگی‌های بارز ارتش جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از طرفین در گیر جنگ ۸ ساله با عراق، وجود این باور و اعتقاد قلبی و دینی در بین آحاد کارکنان ارتش جمهوری اسلامی ایران بود که «در این جنگ ما چه بکشیم و چه کشته شویم پیروزیم» و ایمان به حقانیت خود و هدف والای خود بود. ما به کسی تعرض نکرده بودیم و شروع کننده جنگ هم نبود یم و با توکل به خداوند بزرگ و استمداد از امداد الهی و تحقق وعده داده شده حق و خلوص نیّت در برابر تجاوز و تهاجم ناجوانمردانه دشمن بعثی در دفاع از مال، جان و ناموس مردم و ملّت خود می جنگیدیم و همین مؤلفه کافی بود تا در عملیات‌ها با وجود کمبود در عدِه و عُده پیروز میدان باشیم و وعده الهی نیز محقق شد، «حق پیروز و ماندگار شد و باطل شکست خورده و نابود گشت» و همگی سرانجام و پایان کار ستمکاران و متجاوزان را دیدیم.

در زمینه سلسله عملیات های بعدی یعنی فتح المبین و بیت المقدس هم توضیح بفرمائید؟
همانگونه که در سئوال قبلی نیز اشاره شد، دقت و توجه ویژه و بالای فرماندهان نظامی ارتش در بکارگیری از آموزه های دفاعی از یک طرف، شناخت دقیق مناطق عملیاتی و سرزمینی از طرف دیگر و مزید برهمه این مؤلفه های و توانمندی‌ها باورهای قلبی و اعتقادی رزمنده گان ارتش ج.ا.ا در سایه امدادهای غیبی الهی و هدایت های پیامبر گونه رهبرکبیر انقلاب اسلامی امام خمینی(ره) و نیز حمایت‌های بی دریغ ملّت شریف و قهرمان ایران اسلامی در کنار همه این تلاش ها عوامل تاثیر گذار و قابل ذکری است که توانست پیروزی های ارزشمند و چشم گیری در عرصه دفاع مقدس از جمله عملیات‌های فتح المبین و بیت المقدس برای جمهوری اسلامی ایران و ملت عزیزمان رقم بزند و بخش های وسیعی را خاک میهن اسلامی را از اشغال دشمن بعثی خارج نموده و خرمشهر عزیز را نیز به آغوش ایران باز گرداند.

با پایان جنگ تحمیلی آیا مأموریت های رزمی و دفاعی ارتش نیز به پایان رسید؟
همانگونه در ابتدای عرایضم عنوان کردم که با وجود اتمام به ظاهر ۲۵ ساله جنگ تحمیلی کماکان فرزندان ملت شریف ایران در ارتش جمهوری اسلامی ایران در کلیه مرزهای زمینی و دریایی و آسمان آبی کشورمان با تمام توان خود مشغول صیانت و پاسداری از مزرهای آبی و خاکی کشور عزیزمان هستند و لحظه ای از این ماموریت و وظیفه خود عدول نخواهند کرد.

فکر می کنید نامگذاری امسال از سوی فرمانده معظم کل قوا به نام سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی چه بازتابی در سطح ارتش داشته باشد؟
در پاسخ به این سئوال بسیار مهم و بجای شما بایستی عرض کنم: ملت شریف و عزیز ایران اسلامی بدانند، که ارتش جمهوری اسلامی ایران تاکنون و همواره در عینیت بخشیدن به منویات مقام عظمای ولایت و رهبر عظیم الشان انقلاب پیشگام و پیشرو بوده و حتی می‌توانیم ادعا کنیم، قبل و یا با کمی اغماض اولین نهاد و ارگانی که همواره دستورات و منویات معظم له را سرلوحه کارهای خود قرار داده است، ارتش جمهوری اسلامی ایران بوده است. وقتی که ما به عنوان یک ارتشی به خود و پیکره و عملکرد یگان های خود نگاه می کنیم تمامی منویات ایشان را به لحاظ تبعیت محض از فرامین و دستورات سلسله مراتب فرماندهی و در راس آن مقام معظم رهبری در کلیه سطوح کاری خود اعم از آموزشی، اداری، عملیاتی و پشتیبانی ساری و جاری می بینیم و در تمامی سال‌های گذشته که توسط معظم له نامگذاری شده است، احساس قلبی و باطنی ما این بوده است که عملکرد و کارهایمان در همان چهارچوب و مسیری که ایشان مشخص فرموده اند بوده است و حال که این فرامین برای اجرا به سایر نهادها و دستگاهای دولتی در ابتدای سال ابلاغ می شود، وظیفه و تکلیف خود را سنگین تر و جدی تر می بینیم و به عنوان یک سازمان و نهادی که در رأس هرم سلسله مراتبی آن شخص معظم له قرار دارند ضمن توجه و حفظ اصول اعتقادی موجود در ارتش جمهوری اسلامی ایران دال بر ولائی بودن سلسله مراتب فرماندهی خود و نقش معنوی و الهی ولایت فقیه در ساختار سازمانی خود، عمل به این فرامین و دستورات را علاوه بر وظیفه و تکلیف یک فریضه می دانیم.

میتوان صدور پیام تاریخی امام خمینی(ره) درباره ارتش را یک نقطه عطف برای این نیروی نظامی دانست؟
به طور قطع همینطور است و در پاسخ به این سئوال شما قبلا عرض کردم که اگر این پیام تاریخی و فرمان سرنوشت ساز امام راحل نبود واقعا کسی نمی توانست تصور کند که انقلاب سرانجامش به کجا خواهد انجامید و بدخواهان و معاندین این انقلاب و ملت عزیز ایران بر این مردم و این ملت چه خسارات و لطماتی را تحمیل می کردند و به نظر بنده این فرمان تاریخی علاوه بر اینکه برای ارتش یک نقطه عطف محسوب می شود، برای کشور و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نیز یک نقطه عطف محسوب می شود.

چه کسانی شعار انحلال ارتش را سر دادند و پیامد آن چه بود؟
این افراد بعضاً گروهک‌های منحرف و مخالف با اصل نظام بودند که به هر حال با توجه به وضعیت‌ها و شرایط اوایل انقلاب و بروز هرج و مرج در ساختارهای اداری و ارکان نظام نوپای انقلاب اسلامی، با تفکرات انحرافی غربی و شرقی و در رأس همه آنها گروهک منافقان بودند که با محاسبات باطل خود قصد و نیت مصادره و تصرف انقلاب را در آینده داشته و با انتخاب بنی صدر به عنوان رئیس جمهوری و اقدامات بعدی که انجام دادند بیش از پیش نیّت شوم خود را برای ملت روشن کردند. آنان با علم به اینکه پیکره اصلی ارتش به انقلاب و نظام وفادار است و پس از عبور از شرایط بحرانی ابتدای انقلاب و فروکش کردن این التهاب ها و پیوستن کامل ارتش به مردم و انقلاب و امام دیگر نمی توانند کاری از پیش ببرند سعی و تلاش خود را بر این معطوف داشتند که قبل از آنکه کار از کار بگذرد و ارتش جایگاه و وضعیت خود را تثبیت کند آن را منحل و راه را برای مقابله جدی با نظام و به انحراف کشاندن آن هموار کنند که بحمدالله با بصیرت پیامبرگونه رهبر فقید و کبیر انقلاب و هوشیاری عناصر دلسوز و وفادار نظام در ارتش از جمله سپهبد شهید صیاد شیرازی این نقشه شوم آنها نقش بر آب شد و نظام نوپای جمهوری اسلامی از یک پیچ خطرناک در یک برهه حساس به سلامت عبور کرد و همه ملت و مردم شریف ایران ثمره آن را در سالهای بعد و در دوران جنگ تحمیلی به خوبی لمس کرده و شاهد بودند.

یکی از افتخارات ارتش جمهوری ایران ، اعتمادی بود که امام خمینی(ره) به ارتش و به ویژه بدنه مردمی آن داشتند. در این رابطه و تاثیر اعتماد امام(ره) به ارتش بفرمایید؟
بایستی عرض کنم که ارتش جمهوری اسلامی ایران به برکت همان اعتماد و درک صحیحی که از آن داشت در حال حاضر یکی از مقتدرترین، مجهز ترین و پر افتخارترین ارتش‌های جهان، منطقه و به طور خاص کشورهای اسلامی است که در طول دوران و تاریخ پر برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی با تقدیم بیش از ۴۸۰۰۰ شهید گلگون کفن و هزاران جانباز و ایثارگر با وجود همه بحران‌ها و کمبودها و تحریم‌ها ضمن تقدیم یک امنیت پایدار مبتنی بر بازدارندگی منطقه ای و جهانی برای ملت شریف ایران، یک وجب از خاک مقدس کشور عزیز اسلامی‌مان را به دشمن نداده و به شایستگی پاسخ این اعتماد را به امام(ره)، مقام معظم رهبری و ملت شریف ایران داد.

می توانیم ارتش جمهوری اسلامی ایران را ارتش خودکفا بدانیم؟
پاسخ به این سئوال نیاز به یک توضیح مختصر دارد و آن اینکه در حال حاضر در دنیا نیازمندی‌های نیروهای مسلح یک کشور توسط بخش‌های مختلف و گوناگونی تأمین می شود که بخشی از این نیازمندی‌ها مربوط به اقلام مصرفی و بخشی دیگر مرتبط با تجهیزات و اقلام دفاعی است که بحمدا… با بهره گیری از تجارب ارزنده گذشته، وجود کارشناسان و نخبگان داخلی و کارکنان متعهد ارتش هرگونه وابستگی عمده و تاثیر گذار نیروهای نظامی به ویژه ارتش به خارج از مرزهای جغرافیایی به طور کامل مرتفع شده و شاهد این ادعا، آمادگی رزمی کنونی نیروهای مسلح ج.ا.ا و ارتش ج.ا.ا با وجود تمامی تحریم‌ها و محدودیت‌های تحمیل شده به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است. ضمن آنکه مردم، هر ساله در دفعات مختلف شاهد رونمایی از دستاوردهای دفاعی و بومی ارتش جمهوری اسلامی ایران در عرصه گوناگون از جمله ناوشکن جماران– هواپیماهای جنگی، صاعقه، آذرخش، تانک ذوالفقار، انواع سیستم‌های مخابراتی، الکترونیکی و راداری و صدها دستاورد دیگر هستند.

درباره رژه نیروهای ارتش در روز ۲۹ فروردین توضیح فرمایید؟
انشاالله و با استعانت از خداوند متعال امسال نیز همچون سال‌های گذشته یگان‌های نمونه ارتش ج.ا.ا . و سایر یگان‌های نظامی و انتظامی در روز ۲۹ فروردین در سراسر کشور عزیزمان نمایش باشکوهی را از اقتدار و انسجام نیروهای مسلح در محضر ملت شریف ایران خواهند داشت تا به کوری چشم دشمنان انقلاب با وجود تمامی تهدید‌ها و شیطنت های آنها بار دیگر همگان را به فکر فرو برده و گزینه های روی میزشان را پوچ و بی ارزش نشان داده و جلوه های دیگری از عشق، ایثار، فداکاری و پا در رکاب بودن را به رهبر معظم انقلاب و مردم و ملت عزیزمان ارائه نمایند.

ارتش و سرباز از نظر شما چه رنگی است؟
ارتش و سرباز به واسطه ایمان، اخلاص، صداقت، پاکی، تعهد، توکل و اعتقاد به باورهای دینی اسلام عزیز همواره زلال، صاف و شفاف مثل آب است و هنگامی که در افواج عظیم خود در کنار هم قرار می گیرند به رنگ آبی آسمان و نیلگونی خلیج همیشگی فارس در می آیند.

زیباترین خاطره ای که ازسال های دفاع مقدس دارید چیست؟
تمامی خاطرات دوران دفاع مقدس همگی زیبا و قشنگ هستند و ما جز زیبایی و شکوه ایثار در دوران دفاع چیزی ندیدیم. ابتدایش را فریضه جهاد فی سبیل الله و انتها و اوج آن را فوض شهادت و سعادت می‌دانستیم و به بیان زیبای عقیله بنی هاشم و اسوه صبر و استقامت زینب کبری(س) ((ما رایت الی جمیلا)).
اما یکی از زیبا ترین خاطرات من بر می گردد به دوران و سال‌های پایانی دفاع مقدس و زمانی که منافقان کور دل آخرین حربه باطل خود را بر علیه نظام و کشور عزیزمان آغاز کردند و پس از یک جنگ تمام عیار با توجه به شرایط آن زمان و قبول قطعنامه از سوی ایران و تصور خاتمه جنگ و برقراری آتش بس در مرزهای غرب، که جا دارد یاد کنیم از رشادت‌های همه مردان مردی که در عملیات مرصاد از حیثیت شرف و ناموس ملت ایران دفاع کرده و نقشه شوم دشمنان را نقش بر آب کردند از جمله امیر الشهدای ارتش اسلام سپهبد شهید علی صیاد شیرازی که با بهره گیری از یک تاکتیک منحصر بفرد جنگی تومار آنها را برای همیشه در هم پیچید. من شاهد تحقق وعده الهی ، درنصرت نیروهای ارتش اسلام و نابودی باطل با چشمان خود بودم در آن هنگام که بقایای بجا مانده از لشگر کشی نابخردانه منافقین به واقع کوردل را میدیدیم. ندای درونی خود را بیشتر از پیش برای حقانیت راهمان و کارمان و ایستادگی مان را در جبهه حق احساس می کردم و به این سرانجام شوم برای دشمنان اسلام و فرجام نیک و تحقق پیروزی وعده داده شده الهی برای رزمندگان اسلام افتخار می کردم.

و سخن پایانی؟
پیشاپیش فرا رسیدن ۲۹ فروردین سالروز ارتش جمهوری اسلامی ایران و حماسه آفرینی‌های نیروی زمینی قهرمان و نیز سالروز ولادت با سعادت دخت گرامی نبی مکرم اسلام، ام ابیها حضرت فاطمه زهرا(س) و روز گرامیداشت مقام زن را به کلیه مادران این سرزمین و ملت شریف ایران تبریک و تهنیت عرض نموده و از خداوند متعال برای همگان توفیقات روز افزون را تحت توجهات حضرت ولی عصر(عج) در سایه سار راهنمایی ها و رهنمودهای مقام عظمای ولایت خواهان و خواستارم .

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.