سرویس: اخبار شهرضا ۱۳:۰۱ - سه شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۳

مسئول واحد مبارزه با بیماری‌ها:

پرهیز از ازدواج فامیلی بهترین راه پیشگیری از بیماری هموفیلی است

مسئول واحد مبارزه با بیماری‌ها شبکه بهداشت شهرضا گفت: بهترین راه پیشگیری بیماری هموفیلی پرهیز از ازدواج فامیلی است.

زهره رحیمی در گفت‌وگو با خبرنگار شهرضانیوز اظهار کرد: بیماری هموفیلی یک اختلال خونریزی دهنده ارثی است و فرد مبتلا به هموفیلی به علت سطح پائین یا عدم وجود پروتئین هایی به نام فاکتورهای انعقادی قادر به متوقف کردن روند خونریزی نمی باشد.

وی با اشاره به انواع هموفیلی گفت: شایع‌ترین و شناخته شده ترین آنها عبارتند از هموفیلی A به علت کمبود فاکتور ۸ و هموفیلی B به علت کمبود فاکتور ۹ است.
مسئول واحد مبارزه با بیماری‌های شبکه بهداشت با اشاره به اینکه الگوی انتقال بیماری هموفیلی A و B وابسته به جنس است، افزود: هموفیلیA و B، بیماری های ارثی هستند که از طریق ژن موجود برروی کروموزوم X منتقل می شوند، زن ها دارای دو کروکوزوم X هستند در حالیکه مردها دارای یک کرموزوم X و یک کروموزوم y است و هر دوی این فاکتورها بطور ژنتیکی از طریق کروموزوم X به انتقال می‌یابند.
وی با بیان اینکه هیچگاه یک زن مبتلا به هموفیلی وجود نخواهد داشت زیرا لااقل یکی از کروموزوم‌های جنسی او دارای ژن‌های سالم خواهند بود، خاطرنشان کرد: اگر یکی از کروموزوم‌های جنسی زن معیوب باشد وی یک ناقل هموفیلی خواهد بود و این بیماری را به نیمی از فرزندان پسر خود منتقل خواهد کرد و حالت ناقل بیماری بودن را به نیمی از دختران خود انتقال خواهد داد.
علائم بالینی بیماری هموفیلی
رحیمی با اشاره به اینکه علائم کلینیکی در این بیماری بستگی به شدت بیماری دارد، گفت: علایم در کودکی به صورت خون ریزی در هنگام ختنه و خون ریزی (برجسته) زیر جلدی بروز نماید.
وی افزود: هنگامی که کودک آغاز به راه رفتن را می کند شروع می شود و خون ریزی داخل مفصل و عضله از جمله علائم است.
علایم شایع
مسئول مبارزه با بیماری‌های شبکه بهداشت با بیان اینکه کبودی یکی از علایم شایع بیماری است، بیان کرد: تمایل به خونریزی از بینی، دهان و لثه ها، با یک صدمه کوچک نظیر مسواک زدن یا اعمال دندانپزشکی اغلب نشانگر هموفیلی است.
وی با بیان اینکه خونریزی درون مفصلی، خونریزی داخل عضلانی، خونریزی ناشی از صدمات یا خونریزی مغزی از عوامل دیگر هموفیلی است، تصریح کرد: وجود خون در ادرار یا مدفوع نیز می تواند علامتی از هموفیلی باشد.
پیشگیری از بیماری
رحیمی با بیان اینکه تشخیص بیماری بر مبنای شناسایی ناقلین سالم است، گفت: مشاوره با ناقلین سالم و تشخیص پیش از تولد در زمان حاملگی یکی از راه‌های پیشگیری است.
وی تصریح کرد: پیشگیری و کنترل بیماری هموفیلی B و A، کاهش معلولیت بیماران، افزایش طول عمر بیماران، کاهش مخارج اقتصادی، از اهداف پیشگیری از بیماری است.
مسئول مبارزه با بیماری‌های شبکه بهداشت خاطرنشان کرد: در حال حاضر تعداد ۲ بیمارهموفیلی تحت مراقبت و درمان شبکه بهداشت ودرمان شهرضا هستند.
وی گفت: اقدامات درمانی و پیشگیری شامل انجام آزمایشات ژنتیک برای مادر و خواهران بیمار به صورت متمرکز در بیمارستان سیدالشهدا اصفهان انجام می شود.
رحیمی با اشاره به اهمیت پیشگیری از شیوع این بیماری طاقت فرسا و هزینه بر گفت: انتقال بیماری هموفیلی از والدین بویژه پدر بیمار به دختر قریب به صد درصد و در پسران هم پنجاه درصد است .

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.