سرویس: اقتصادی ۱۹:۲۰ - سه شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۳

در جلسه ای با حضور وزیر اقتصاد مقرر شد :

اتخاذ تدابیر ویژه حمایتی از بازار سرمایه

طی جلسه ای با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی مقرر شد، به منظور روان سازی معاملات بورس های کالایی، تدابیر ویژه ای برای حمایت از تولید کنندگان در بازار سرمایه اتخاذ شود.

به گزارش شهرضا نیوز به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) ،این تصمیم در جلسه ای با موضوع بررسی وضعیت بازار سرمایه به ریاست علی طیب نیاز وزیر اقتصاد و حضور رئیس سازمان بورس، معاونان بانکی و اقتصادی این وزارتخانه اتخاذ شد.

در این جلسه، پس از ارائه گزارش از آخرین وضعیت بازار سرمایه توسط رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، مقرر شد با توجه به اخبار و گزارشات مختلف پیرامون نرخ سود بانکی و ضرورت ساماندهی آن، این موضوع در روزهای آتی در شورای پول و اعتبار مطرح و نظام بخشی به نرخ های سود بانکی مورد بحث قرار گیرد.

براین اساس بانک مرکزی نیز کنترل های لازم را در حوزه نظارت بر نرخ های سود بانکی انجام خواهد داد.

در این جلسه در خصوص قیمت گذاری محصولات تولیدی بنگاه ها تاکید شد که دولت به هیچ وجه تصمیمی برای تعیین دستوری قیمت ها ندارد و تعدیل قیمت ها تنها باید در چارچوب نظامات عرضه و تقاضا انجام گیرد و اصل کلی برای دولت، جبران آثار سیاست ها، برای حمایت از تولید و مصرف کنندگان است.

براساس این گزارش، به منظور حمایت از حقوق تمام سهامداران و سرمایه گذاران، عرضه های سازمان خصوصی سازی بر اساس زمان سنجی بازار و با هماهنگی سازمان بورس و اوراق بهادار انجام گیرد.

در این راستا همچنین مقرر شد، در صورت لزوم، در حوزه واگذاری های بلوکی، حمایت های لازم جهت کاهش فشار نقدینگی به خریداران انجام شود.

در این جلسه تاکید شد: کاهش تورم و هدف گذاری آن در سطح کمتر از ۲۵ درصد در بلندمدت به دلیل کاهش نرخ سود بانکی اسمی، به نفع تولید و بازار سرمایه خواهد بود و یکی از برنامه های اصلی دولت در سال جاری خروج از رکود است که کاهش تورم به این مقوله از طریق کاهش نرخ های سود بانکی کمک خواهد کرد.

همچنین براساس مصوبات این جلسه، دولت در راستای روان سازی معاملات در بورس های کالایی برنامه ریزی لازم را برای حمایت از تولیدکنندگان به عمل آورده و در این راستا، کالاهایی مانند سیمان، پتروشیمی، فولاد و سایر کالاها، با تقویت طرف تقاضا از گردش معاملاتی مناسبی برخوردار خواهد شد.

بنابر این گزارش، خرید محصولات پتروشیمی چون اوره با قیمت مناسب، از بنگاه های پذیرفته شده در بازار سرمایه، در دستور کار دولت قرار می گیرد.

در این جلسه مقرر شد، در خصوص بهای گاز شرکت های پتروشیمی با کاربرد سوخت (نه به عنوان خوراک)در دولت بررسی و تعیین تکلیف صورت گیرد و در این راستا تلاش خواهد شد، این نرخ همانند نرخ سایر بنگاه ها (حدود ۱۰۰۰ ریال) تنظیم شود.

براین مبنا، همچنین تلاش خواهد شد، ابهامات پالایشگاه ها در حوزه نفت خام دریافتی و محصولات فروخته شده به شرکت پالایش و پخش، پیگیری و ابهامات آن مرتفع شود.

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.