سرویس: بین الملل ۱۸:۴۹ - شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۲

وزیر نفت و منابع طبیعی پاکستان:

دولت جدید پاکستان به قرارداد خط لوله صلح متعهد است

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس به نقل از دِ نیوز، وزیر نفت و منابع طبیعی پاکستان بدون اشاره به نام دولت قبلی این کشور که تحت کنترل حزب مردم قرار داشت، تصریح کرد: دولت جدید به توافقی که میان دولت پیشین پاکستان با ایران به امضا رسیده است، متعهد خواهد بود. وی افزود: پاکستان […]

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس به نقل از دِ نیوز، وزیر نفت و منابع طبیعی پاکستان بدون اشاره به نام دولت قبلی این کشور که تحت کنترل حزب مردم قرار داشت، تصریح کرد: دولت جدید به توافقی که میان دولت پیشین پاکستان با ایران به امضا رسیده است، متعهد خواهد بود.

وی افزود: پاکستان این قرارداد را امضا کرده است، بنابراین دولت وابسته به حزب مسلم لیگ نیز به آن احترام خواهد گذاشت.

عباسی گفت: موضوعات در مورد قیمت‌گذاری گاز و تأثیر تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا در مورد این پروژه مطرح است.

وزیر نفت پاکستان اضافه کرد: من تاکنون در جریان این پروژه قرار نگرفته‌ام بنابراین در موضعی نیستم که در این‌باره صحبت کنم.

وی توضیح داد: ما از وزارت خارجه درخواست کرده‌ایم تا اجازه دهد در مورد آثار تحریم‌ها علیه ایران بر پاکستان در زمان تکمیل این پروژه، اطلاعات بیشتری به دست آوریم.

شهید خاقان عباسی تصریح کرد: من تاکنون موافقت‌نامه گازی ایران و پاکستان و موافقت‌نامه قیمت گاز وارداتی را ندیده‌ام. ما به قیمت گاز پایین احتیاج داریم اما برای دستیابی به این امر، من باید به موافقتنامه قیمت گاز وارداتی نگاهی بیندازم.

بر اساس این گزارش، نیاز پاکستان برای گاز برابر با ۸ میلیارد فوت مکعب است درحالی‌که تولید کنونی این کشور برابر با ۴ میلیارد فوت مکعب است.

وزیر نفت پاکستان تاکید کرد: پاکستان به تمامی منابع ممکن نیاز دارد چراکه این کشور هیچ ذخایر گازی بزرگی ندارد.

عباسی توضیح داد: از این رو، ما نیازمند بهره‌برداری از تمامی پتانسیل‌های بومی و خارجی خود هستیم تا نیازهای کشور را تامین کنیم.

شهید خاقان عباسی وزیر نفت و منابع طبیعی پاکستان گفت: هند تمایل دارد تا روزانه ۴۰۰ میلیون فوت مکعب گاز به پاکستان صادر کند اما این موضوع منوط به نهایی کردن قیمت تعرفه است.

وی افزود: یک هیئت نمایندگی از بزرگ‌ترین شرکت انتقال و بازاریابی هند با وی ملاقات کرده تا تمایل پاکستان برای واردات گاز از هند را مورد ارزیابی قرار دهد.

عباسی توضیح داد: ازآن‌جایی که پاکستان با کمبود انرژی روبرو است، ما به هند تمایل خود برای واردات گاز را ابراز کردیم و کارشناسان ما بزودی به این کشور سفر خواهند کرد تا جوانب فنی این موضوع را بررسی کنند.

این مقام پاکستانی اضافه کرد: پس از گزارش گروه فنی، ۲ کشور، مذاکرات در مورد تعرفه گاز صادراتی را آغاز خواهند کرد.

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.