سرویس: بین الملل ۱۷:۳۳ - جمعه ۲۴ خرداد ۱۳۹۲

آمریکا بمب ام او پی با عنوان “پناهگاه بمب” برای ایران را با چه هدفی آزمایش کرده است؟!

در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایران، گزارش های جالبی از سوی رسانه های خارجی منتشر می شود. از یک سو چند روز مانده به انتخابات، سازمان عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر علیه ایران گزارش حقوق بشری می دهد. از سوی دیگر وزیر خارجه آمریکا اعلام می کند که انتخابات ایران هیچ نتیجه […]

در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایران، گزارش های جالبی از سوی رسانه های خارجی منتشر می شود. از یک سو چند روز مانده به انتخابات، سازمان عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر علیه ایران گزارش حقوق بشری می دهد. از سوی دیگر وزیر خارجه آمریکا اعلام می کند که انتخابات ایران هیچ نتیجه ای بر تحریم ها و پرونده هسته ای و سیاست های کلی نظام ندارد.

به گزارش بولتن نیوز، اما نکته جالب دیگر این است که زکریا کک در تاریخ ۱۲ ژوئن ، ۲۰۱۳ یعنی ۲۲ خرداد ۹۲ مقاله ای را منتشر کرده که در مورد احتمال حملات نظامی آمریکا به سایت فردو وغنی سازی اورانیوم ایران در صورت شکست مذاکرات هسته ای است.

این مقاله ادعا می کند که آمریکا ساخت و آزمایش بمب جدیدی را در دستور کار قرار داده که قدرت تخریب تاسیسات هسته ای را دارد و برای سایت فردو طراحی شده است.
براین اساس به نظر می رسد که رسانه های خارجی، تلاش می کنند که با این گونه اخبار انتخابات ایران را تحت تاثیر قرار دهند و نشان دهند که آمریکا در پیگیری فشار برایران مصمم است….
بر اساس گزارش رسانه ها، سال گذشته ایالات متحده برای اولین بار یک زره پوش رسوخ کنندۀ عظیم GBU-57B تازه سازخود ملقب به MOP را در مقابله با یک ماکت تاسیسات هسته ای آزمایش کرده است. اورشلیم پست گزارش کرد که این ماکت که “ساخت آن میلیون ها دلار هزینه در بر داشته، از بتن ساخته شده و می تواند تا ده ها متر زیر خاک و سنگ نفوذ کند .گویا در این آزمایش” زره پوش مخرب فوق، ماکت تاسیسات هسته ای تحت آزمایش را با موفقیت نابود کرده است.”
ساخت این زره پوش سنگین وزن  ۳۰ هزار پوندیGBU-57A / B  چیزی حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون دلار امریکا هزینه در برداشته و هزینۀ ساخت هر یک از بمب ها، حدود ۳٫۵ میلیون دلاربوده است. این کار احتمالا توسط بمب افکن ۲ B- آمریکا صورت گرفته است.
تولید این تجهیزات پس از آن صورت گرفت که مقامات ایالات متحده به این فکر افتادند که مبادا بمب های معمولی موجود ، نتوانند تأسیسات زیرزمینی هسته ای فردوی ایران، واقع در نزدیکی شهر مقدس قم را نابود کند.
وال استریت ژورنال ماه گذشته ادعا کرد که این MOP به تازگی مورد بازنگری واقع شده تا اطمینان شود که پس از منهدم کردن سایت هسته ای فردو همچنان سالم و بدون صدمه باقی بماند. این ارتقاء سطح فنی ، شامل تنظیمات فیوز چاشنی آن است تا بتواند در برابر سختی حجم عظیمی ازگرانیت و فولادی که سایت هسته ای فردو  در پناه آن پنهان شده ، مقاومت کند. وال استریت ژورنال همچنین گزارش کرده که این سیستم هدایت بمب از نظر دقت و قابلیت گریز از سیستم دفاع هوایی ایران، نیز تا سطح مطلوبی تجهیز و به روز رسانی شده است.

بنابرگزارش ها گویا مقامات ایالات متحده تصمیم گرفتند تا نتیجۀ این آزمایش را با متحدانی مانند اسرائیل در میان بگذارند تا عزم واشنگتن برای حمله به تاسیسات هسته ای ایران درصورت شکست مذاکرات را به آنها اثبات کنند، و از این طریق احتمال حملات یکجانبۀ اسرائیل علیه ایران را کاهش دهند. گزارش ها همچنین حاکیست که مقامات ایالات متحده امیدوارند که وجود MOP موضع آنها را در مذاکرات با ایران بر سر برنامه هسته ای این کشور تقویت کند.
اگر چه این MOP می تواند به مذاکره کنندگان زمان بیشتری برای رسیدن به مصالحه بدهد، اما در نهایت نمی تواند معمای هسته ای ایران را حل کند، چرا که در شرایط فعلی این نه یک مشکل نظامی نیست که یک معضل سیاسی است. توسعه MOP و نظر سنجی اخیری که توسط Think Progress  مطرح شده، همگی بر ناتوانی واشنگتن در فهم این واقعیت اساسی تاکید دارد.
از بسیاری جهات، حمله به تاسیسات هسته ای ایران می تواند این احتمال را افزایش دهد که ایران به جای دستیابی به توانایی هسته ای ، یک زرادخانه هسته ای واقعی به دست آورد، که قطعا اگر این راهکار بدون رسیدن به هیچگونه توافقی همچنان ادامه یابد ، نتیجه احتمالی این اقدام جز این نخواهد بود.
رهبران ایران برای توجیه خروج از معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای (NPT) و لغو فتوای آیت الله خامنه ای مبنی بر حرام بودن ساخت سلاح های هسته ای، مطمئنا از چنین حمله ای استفاده خواهند کرد. زیرا به هر حال، مقدس ترین مسئولیت هر دولتی، محافظت از مردم خود و حاکمیت ملی است.

حمله به ایران نیز به احتمال زیاد به فروپاشی و یا شکست قابل توجه اقدامات اقتصادی بین المللی غرب به رهبری آمریکا علیه ایران منجر می شود. این امر، همراه با توانایی رژیم ایران در فعال سازی منابع بیشتر برای برنامه های هسته ای به بهانۀ مطالبۀ ملی مردم ایران برای انجام این کار، یقینا میزان منابع موجود جمهوری اسلامی برای بازسازی برنامه هسته ای اش را افزایش دهد.
حمله به ایران، همزمان، ایالات متحده را متعهد می سازد تا  برای آینده ای نامحدود هر چند سال یکبار حمله به تاسیسات هسته ای ایران را تکرار کند. به عبارت دیگر، ایالات متحده متعهد به پیگیری سیاستی خواهد شد که رهبران اسرائیل آن را “زنی چمن” می نامند.
در مورد این سیاست همواره نارضایتی قابل توجهی در تل آویو وجود داشته است به همین دلیل است که بسیاری از کارشناسان اسرائیل عملیات امریکا علیه دشمنان اسرائیل را اغلب به منزلۀ موفقیت تاکتیکی اما شکست استراتژیک ارزیابی می کنند.
حتی اگر ایالات متحده هر چند سال یکبار هم به ایران حمله کند، در نهایت باز هم به طور قطع به نوعی شکست منجر می گردد چرا که  نتیجۀ اینکار ؛ دستیابی ایران به سلاح هسته ای خواهد بود.

یک احتمال، بروز خطا و لغزش در اطلاعاتی است که به موجب آن ایالات متحده موفق به شناسایی دقیق تمام فعالیت های هسته ای ایران نشود. احتمال دیگر می تواند وقوع رویدادی بزرگ در ایالات متحده و یا درهر جای دیگر جهان باشد- مثلا انتخابات ریاست جمهوری، بلایای طبیعی، بحران اقتصادی، و یا جنگ در صحنۀ عملیات ، که تمایل واشنگتن به پیگیری حملات هسته ای آتی به ایران را تضعیف کند.
ضمن اینکه، حملات مداوم به ایران، توانایی ایالات متحده برای پیشبرد منافع خود در خاورمیانه و سایر نقاط جهان به ویژه در آسیا و اقیانوسیه را دچار مخاطره خواهد کرد.
اجتناب ناپذیری دستیابی ایران به سلاح های هسته ای – درصورتی که مورد حمله واقع شود-  در تاسیسات راکتور آب سنگین این کشور در اراک به خوبی به نمایش درآمده است. هنگامی که این مرکز بطور کامل به بهره برداری برسد و اهمیت خود را کسب کند ( که ایران ادعا می کند اوایل ۲۰۱۴ خواهد بود ) ، قطعا این تاسیسات نیز در مقابل حملات خارجی رویین تن خواهد شد، مگر اینکه ایالات متحده بخواهد ایرانیان را در معرض مواد هسته ای خطرناک قرار دهد.
ایران می تواند حتی بدون در اختیار داشتن فردو و یا هر کارخانه غنی سازی اورانیوم دیگری،  در هر نقطه ای که بخواهد، برنامه ای برای ساخت تاسیسات تجزیۀ پلوتونیوم طراحی و به تبع آن مسیر مشخصی برای ساخت سلاح هسته ای تاسیس کند. بدین ترتیب، آزمایش موفقیت آمیز MOP در تغییر معادله هسته ای ایران تاثیر زیادی نخواهد داشت.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.