سرویس: فرهنگی ۲۰:۱۶ - شنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۳

راهیان نور ؛ یک ابتکار نورانى

اردوهای راهیان نور که به مرور زمان و بعد از سالهاى دفاع مقدس رواج یافت، اکنون به سطح کمى و کیفى خوبى رسیده است و البته باید بهتر و بهتر نیز بشود و اشکالات و ضعف‌هاى جزئى که در برگزارى آن هست نیز به‌‏طور کامل برطرف گردد.

دیدار مسؤولان و دست‌‏اندرکاران اردوهاى راهیان نور کشور با رهبر معظم انقلاب اسلامى و بیانات معظم له در جمع این عزیزان که اخبار آن در رسانه‏‌ها منتشر گردید، از موضوعاتى است که شایسته توجه جدى است. راهیان نور یک طرح نورانى و پربرکت است که باید در تکمیل و هرچه بهتر برگزار شدن آن کوشش کرد. در این طرح جوانان و نوجوانان و همه کسانى که در زمان دفاع مقدس زمینه حضور در آن وادى نورانى را نداشتند، با واقعیت‏هاى تاریخ معاصر کشور و نیز حقایق نورانى جنگ آشنا مى‌‏شوند. رزمندگان و حاضران در صحنه‌‏هاى دفاع و مجاهدت نیز یاد روزهاى خون و شهادت را زنده مى‌‏کنند. این اردوها مى‏‌تواند در استفاده هرچه بهتر از این گنجینه گران‏بها مؤثر باشد.

راهیان نور عنوان زیبایى است بر یک سفر روحانى. سفرى به مناطق جنگى جنوب و غرب کشور که در آن راهیان سفر با نور دفاع مقدس و جهاد و شهادت آشنا مى‌‏شوند. این اردوها که به مرور زمان و بعد از سالهاى دفاع مقدس رواج یافت، اکنون به سطح کمى و کیفى خوبى رسیده است و البته باید بهتر و بهتر نیز بشود و اشکالات و ضعفهاى جزئى که در برگزارى آن هست نیز به‏‌طور کامل برطرف گردد.

دیدار مسؤولان و دست‌‏اندرکاران این اردوها با رهبر معظم انقلاب اسلامى و نکات مهمى که معظم له در این‏باره بیان داشتند، مى‏‌تواند زمینه‏‌ساز آن باشد که این اردوها هرچه بهتر و مؤثرتر برگزار شود و همه مخاطبان آن به‌‏خصوص نسل جوان کشور از نزدیک با واقعیت‏هاى جهاد و شهادت آشنا شوند.

پیش از آن‏که به اختصار به بیان نکات مطرح‏‌شده از سوى رهبر معظم انقلاب بپردازیم، شایسته است توجه کنیم که برخى به بهانه این‏که در اردوهاى راهیان نور تصادف‏ها و یا بى‌‏دقتى‏‌هایى صورت گرفته است، اصل این کار بزرگ را زیر سؤال مى‌‏برند و به آن حمله مى‌‏کنند. البته در انجام این اردوها باید تلاش کامل صورت گیرد که حادثه‏‌ها به حداقل برسد و هیچ آسیبى ایجاد نشود، اما به نظر مى‌‏رسد که برخى به این بهانه به‏‌دنبال زیر سؤال بردن اصل چنین کارى بودند و تلاش مى‌‏کردند با این حرکت عظیم فرهنگى که مورد استقبال مردم نیز قرار گرفته است، مقابله کنند. این مغرضین تلاش مى‏‌کنند تا به‌‏جاى دلسوزى و تلاش براى رفع اشکال‏ها، اصل کار خوب صورت‌‏گرفته را زیر سؤال ببرند و در لباس خیرخواهى به اصل کار صدمه بزنند. این در حالى است که دلسوزان واقعى ملت علاوه بر تلاش براى رفع اشکال‏ها همواره به نکات مثبت و اصلى نیز توجه دارند و مى‌‏کوشند تا به این بهانه‏‌ها، اصل کار زیر سؤال نرود.

برخى از مهم‏ترین محورهاى بیان‏شده توسط رهبر معظم انقلاب در این‏باره به شرح زیر است:
– ابتکار بازدید از مناطق عملیاتى دوران دفاع مقدس، یک ابتکار الهى و انقلابىِ بسیار شایسته در جهت شناساندن اجزاء برجسته‏ حادثه‏ بزرگ و تاریخى دفاع مقدس به مردم و نسل جوان کشور است. «فراموشى» و «تحریف» دو آسیب و خطر بزرگى است که در کمین هر حادثه بزرگ تاریخى قرار دارد و نخبگان، فرزانگان و دست‌‏اندرکاران عرصه دفاع مقدس، با شناساندن دقیق این ذخیره و گنجینه فرهنگى، اجازه ندهند این حماسه دستخوش فراموشى و تحریف شود.

– آثار مکتوب و هنرى فراوانى در حوزه دفاع مقدس منتشر شده است. دفاع مقدس همانند یک تابلوى عظیم و بسیار با شکوهى است که هرچه بیننده به اصل حادثه نزدیک مى‌‏شود و درباره اجزاء و ترکیب آن تعمق بیشترى مى‏‌کند به ابعاد جدید و شگرف بیشترى دست مى‏‌یابد.

– مبناى توصیه امام راحل به عموم مردم و مسؤولان درخصوص ضرورت مطالعه نامه‌‏ها و وصیت‏نامه‌‏هاى شهدا، همین واقعیت است. وصیت‏نامه شهدا دریچه‌‏اى براى فهم حالات معنوى رزمندگانى است که قادر به انجام کارهاى بزرگ و پیروزى در صحنه‌‏هایى شدند که با معادلات مادى و نظامى معمول دنیا قابل محاسبه نیست.

– دو آسیب عمده‏ى پیش روى حوادث بزرگ دنیا فراموشى و تحریف است. «فراموشى» به‏‌دلیل تکرار نکردن جزئیات حوادث بزرگ، اولین آسیب است. امروز نظام سلطه تلاش مى‏‌کند با همین ترفند، حادثه کم‌‏نظیرِ بیرون‏‌راندن مردم بومى شهرها و روستاها از کشور فلسطین به‏‌تدریج کم‏رنگ و فراموش شود. زنده‏‌ماندن مسأله فلسطین در طول این سالها به‌‏رغم همه توطئه‌‏هاى جبهه استکبار، «مرهون انقلاب اسلامى و فریادهاى خالصانه امام خمینى» است. نباید اجازه داد حادثه عظیم دفاع مقدس نیز دستخوش فراموشى شود.

– «تحریف» و «تغییر ماهیت» دومین آسیبى است که حوادث بزرگ در معرض آن قرار دارند. اصل حادثه انقلاب اسلامى و دفاع مقدس نیز در معرض آسیب تحریف قرار دارند. معنى ندارد که برخى از آثار فرهنگى و هنرى که به نام دفاع مقدس تولید مى‌‏شود و یا همایشهایى که برگزار مى‏‌گردد، در تعارض با ماهیت و اصل این حرکت عظیم باشد.

– اردوهاى راهیان نور و بازدید از مناطق عملیاتى یک سنت حسنه به‏‌منظور پیشگیرى از دو آسیب «فراموشى» و «تحریف» است. باید از برخى حوادثى که گاهى در این اردوها پیش مى‏‌آید جلوگیرى کرد اما این‏گونه حوادث نباید بهانه‌‏اى براى زیر سؤال بردن اصل این حرکت بزرگ و مفید شود.

– نکته اصلى و کلیدى در اردوهاى راهیان نور، ایجاد زمینه براى «زیارت با معرفت» است. یک ابزار فراهم‌‏کردن زمینه «زیارت با معرفت»، تولید جزوه‏‌هایى به‌‏عنوان شناسنامه‏ مناطق جنگى و عملیاتهاى دفاع مقدس است. کتابهاى بسیار خوبى در حوزه دفاع مقدس نوشته شده که قابلیت تبدیل‏‌شدن به فیلمهاى جذاب را دارد و هم‏چنین تمام مناطق جنگى و هر یک از عملیاتهاى دفاع مقدس نیز مى‌‏تواند دستمایه تولید آثارى فاخر قرار گیرد.

– «ضرورت فعال نگه داشتن مجموعه‏‌هاى مردمى»، «تداوم سفرهاى دسته‏‌جمعى» و «انتخاب راویانى که روزهاى حساس و سرنوشت‌‏ساز دفاع مقدس را از نزدیک درک کرده‌‏اند»، توصیه‌‏هاى دیگر رهبر معظم انقلاب به دست‏‌اندرکاران برگزارى اردوهاى راهیان نور بود.

منبع: خبرگزاری تسنیم

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.