سرویس: سیاسی ۱۹:۰۴ - پنج شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۲

سخنگوي شوراي نگهبان درخصوص اعلام پيروزي زودهنگام كانديداها هشدار داد

ردصلاحیت حتی با اعلام پیروزی زودهنگام

خبرنگاران خارجی امانتدار باشند عباسعلی کدخدایی در نشست خبری روز چهارشنبه خود با اصحاب رسانه‌ ضمن خوشامدگویی به خبرنگاران خارجی گفت: تقاضای همه ملت ایران از رسانه‌های خارج از کشور این است که اخبار واقعی را منتقل کنند؛ اخباری که شور و احساسات مردم خوب ایران زمین را بتواند پوشش دهد و همه ما معتقدیم […]

خبرنگاران خارجی امانتدار باشند
عباسعلی کدخدایی در نشست خبری روز چهارشنبه خود با اصحاب رسانه‌ ضمن خوشامدگویی به خبرنگاران خارجی گفت: تقاضای همه ملت ایران از رسانه‌های خارج از کشور این است که اخبار واقعی را منتقل کنند؛ اخباری که شور و احساسات مردم خوب ایران زمین را بتواند پوشش دهد و همه ما معتقدیم رسانه خوب رسانه‌ای است که امانتدار باشد.
وی در ادامه این نشست خبری در پاسخ به این ایراد که قبل از احراز صلاحیت‌ها از سوی این شورا بارها اعلام شد که یکی از مؤلفه‌های مدنظر شورای نگهبان برنامه کاندیداهاست ولی اکنون خیلی از کاندیداها برنامه‌هایی را که اعلام کردند که جنبه شعاری داشته و در جهت تخریب دولت فعلی بوده است، گفت: ارائه برنامه داوطلبین به شورای نگهبان اختیاری بوده است. اینکه در حال حاضر کاندیداها در موقع تبلیغات چه مطالبی را مطرح می‌کنند و آیا برنامه‌های آنها واقعی است یا غیرواقعی موضوعی است که به این شورا ارتباط ندارد. قطعاً کسانی که به عنوان نامزد انتخاباتی مطرح شدند از جهت قانونی حق توهین یا افترا به هیچ‌کس و مقامی را ندارند.
سخنگوی شورای نگهبان در ادامه در پاسخ به این سؤال که آقای غرضی در صحبت‌هایی که مطرح کرده‌اند گفته‌اند که من به صورت اتفاقی تأییدصلاحیت شدم، گفت: این اظهارات درست نیست و طبیعتاً شورای نگهبان براساس شرایط اصل ۱۱۵ قانون اساسی عمل کرده و نامزدها با رأیی که اعضا به هر کدام از داوطلبین دادند، مورد تأیید قرار گرفتند و اتفاقی و غیر‌اتفاقی بودن این امر را هر کسی می‌تواند مطرح کند و از ظن خود یار شورای نگهبان شود!

وجود ناظر خارجی خلاف شأن مردم ایران است
کدخدایی در پاسخ به سؤال خبرنگار تلویزیون فرانسه در خصوص حضور ناظری از سازمان‌های بین‌المللی در انتخابات جمهوری اسلامی ایران نیز اظهار داشت: مردم شریف و انقلابی ما این را دور از شأن و جایگاه خود می‌دانند که کسان دیگری بر انتخابات آنها نظارت داشته باشند. انتخابات جمهوری اسلامی ایران یکی از انتخابات آزاد و سالم‌ترین انتخابات است که همیشه اسناد و مدارک آن در اختیار رسانه‌ها و مردم خوب ما قرار گرفته است، بنابراین این پیشنهاد قابل قبولی نیست که ناظری از سازمان‌های بین‌المللی در انتخابات ایران و قطعاً مردم ما نیز این را قبول نخواهد کرد.
کدخدایی در ادامه این نشست خبری سؤال خبرنگاری را که پرسید بعضی کاندیداها، پول‌های کلانی در تبلیغات خود خرج کرده‌اند و می‌خواهند مردم را اغفال و اغوا کنند و آرای مردم را بخرند و آیا مسائل اقتصادی ما از طرف چنین افرادی تنظیم شود؟ بی‌پاسخ گذاشت.

استعلام از مقامات و دستگاه‌ها یک امر عادی است
کدخدایی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی براینکه «روز گذشته هاشمی‌رفسنجانی مدعی شد که یک مقام ارشد امنیتی با حضور در جلسه شورای نگهبان سبب عدم‌احراز صلاحیتش شده و بر نظر اعضای شورا اثر گذاشته است»، این امر را چگونه ارزیابی می‌کنید، گفت: شورای نگهبان طبق قانون برای بررسی صلاحیت‌ها مجاز است از دستگاه‌ها و مقامات مختلف کسب نظر کند و سوابق افراد را جویا شود، طبیعتاً این امر یک امر عادی برای اعضای شورای نگهبان است که همیشه در همه انتخابات از طرق قانونی نسبت به کسب اطلاعات اقدام کنند.
وی ادامه داد: این مطلب در مورد بسیاری از کاندیداها و داوطلبان اتفاق افتاده است و مطلب جدیدی نیست، طبیعتاً آنچه ملاک و مدنظر ماست، نظر اعضای شورای نگهبان است که در قالب رأی ارائه می‌شود و آن رأی تعیین‌کننده است. نظراتی که کارشناسان دستگاه‌ها ارائه می‌دهند در حد یک نظر کارشناسی است و این امر هم یک روال عادی در شورای نگهبان بوده که همیشه مدنظر قرار داشته است.

اعلام پیروزی زودهنگام توسط کاندیداها سبب ردصلاحیت آنان می‌شود
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سؤال دیگری مبنی براینکه در انتخابات سال ۸۸ قبل از اعلام نتایج رسمی انتخابات یکی از نامزدها خود را برنده انتخابات معرفی کرد و اگر این اتفاقات در این دوره از انتخابات نیز رخ دهد، آیا از نظر شورای نگهبان این موضوع تخلف محسوب خواهد شد یا خیر گفت: البته این گونه موارد تخلف است چون از نتایج انتخابات تا زمانی که این نتایج تجمیع نشود و از سوی وزارت کشور اعلام نشود هیچ کس مطلع نیست، قبل از آن همه گمانه‌زنی‌هایی است که ممکن است رقبای انتخاباتی از این مطالب بیان کنند، بیان دیدگاه‌های انتخاباتی رقبا برای ما هم منعی ندارد اما اگر بخواهد اینها تعیین‌کننده باشد و در سرنوشت انتخابات تأثیرگذار باشد، قطعاً شورای نگهبان هم به استناد به ماده ۵۸ قانون انتخابات ریاست جمهوری می‌تواند تجدیدنظر کند.

شورا حق بررسی مجدد صلاحیت‌ها را دارد
سخنگوی شورای نگهبان در ادامه نشست خبری در پاسخ به سؤال دیگری درخصوص ردصلاحیت یکی از کاندیداهای احراز صلاحیت شده گفت: ماده ۵۸ قانون انتخابات ریاست جمهوری که در سال ۶۴ تنظیم شده است، این اختیار را به شورای نگهبان داده است که چنانچه مدارک جدیدی بعد از احزار صلاحیت نامزدها به دست شورا برسد، می‌تواند بررسی مجدد داشته باشد و این بررسی مجدد اگر نتیجه متفاوتی داشته باشد به وزارت کشور اعلام خواهد کرد و ما در طول این مدتی که شورای نگهبان نتایج را اعلام کرد چندین بار این موضوع را در شورای نگهبان داشتیم، رفتارها و اسناد و مدارکی را که از نامزدهای اعلام شده به دست ما رسیده بود، مورد بررسی قرار دادیم اما همچنان نتایج تغییر نکرده و همان هشت نفری که اعلام شدند همچنان مورد تأیید شورای نگهبان هستند.
این عضو شورای نگهبان در پاسخ به سؤال خبرنگار پرس تی وی مبنی بر اینکه در مناظره‌های انتخاباتی بحث‌هایی بین آقای ولایتی و جلیلی در خصوص مسئله ۱+۵ مطرح شد و جلیلی بعد از آن عنوان کرد که این کسانی که این مسائل را مطرح می‌کنند، کذاب هستند، آیا شورای نگهبان به این موضوع به عنوان افترا به کاندیدا رسیدگی می‌کند، گفت: در رابطه با محتوای اظهارات من اظهارنظری ندارم اما اگر اظهارات کاندیداها برخلاف امنیت‌ملی و منافع کشور باشد، مطمئناً با آنها برخورد می‌شود و قابل بررسی است اما تاکنون مسئله‌ای گزارش نشده است.
وی در واکنش به سؤال خبرنگار راشاتودی روسیه که برای خبرنگاران به فارسی ترجمه نشد و گویا در مورد مواضع احمدی‌نژاد بود، گفت: من یک حقوقدان هستم و فقط مواضع شورا را اعلام می‌کنم. ارزیابی سیاسی ارتباطی به من و شورا ندارد اما مقامات ما در گذشته و حال همیشه مدافع منافع نظام هستند و اختلاف سلیقه‌ها خللی در وحدت ایجاد نخواهد کرد.

افشای اسرار نظام توسط کاندیدا به قوه قضائیه گزارش می‌شود
خبرنگار روزنامه جهان‌صنعت از سخنگوی شورای نگهبان پرسید ما در مناظرات تلویزیونی شاهد افشای اسناد نظام بودیم، آیا اینگونه اقدامات جرم محسوب می‌شود و اگر در انتخابات تأثیرگذار باشد چرا شورای نگهبان سکوت کرده است؟ که کدخدایی در پاسخ گفت: در مواردی که اینگونه اظهارات برخلاف منافع ملی باشد، تذکر می‌دهیم و اگر ادامه پیدا کند آنها را به قوه قضائیه معرفی می‌کنیم تا قوه قضائیه اعلام نظر کند و طبیعتاً بعد از اعلام نظر قوه قضائیه ما نیز نظر خود را اعلام می‌کنیم.

کمبود تعرفه نخواهیم داشت
خبرنگار روزنامه بهار از کدخدایی پرسید در انتخابات دور گذشته شاهد مشکلاتی از قبیل تمام شدن تعرفه‌ها، عدم تمدید مهلت رأی‌گیری با وجود اینکه مردم در پای صندوق‌ها بوده‌اند و برخی ابهامات مواجه بودیم، در این دوره از انتخابات چه تمهیداتی اندیشیده شده است تا این مشکلات پیش نیاید.
کدخدایی پاسخ داد: شما که اهل رسانه هستید مطمئناً توضیحات بنده را در آن ایام شنیده و مطالب شورای نگهبان را در آن زمینه خوانده‌اید، موضوع خاصی در آن ایام پیش نیامد، انتخابات در همه جا با شور و احساسات برگزار می‌شود تا در مشارکت تأثیرگذار باشد، توزیع تعرفه در انتخابات سال ۸۸ بر اساس پیش‌بینی‌هایی بود که در انتخابات قبل آن انجام شده بود، گاهی وضعیت تغییر می‌کند و مشکل در توزیع تعرفه ایجاد می‌شود اما این موضوع باعث توقف رأی‌گیری نمی‌شود. وی افزود: ما اینبار اقداماتی را علاوه بر وظایف نظارتی خود در خصوص طراحی، چاپ و توزیع تعرفه‌ها انجام دادیم تا مشکلات مشابه را کمتر داشته باشیم و به مردم اطمینان می‌دهم که نه کمبود تعرفه و نه مشکل دیگری نخواهیم داشت.

مسیر پیگیری شکایات به اطلاع ستادها رسیده است
خبرنگار خبرگزاری سلامت از سخنگوی شورای نگهبان پرسید در صورتی که نمایندگان نامزدها هنگام برگزاری انتخابات تخلفاتی را شاهد باشند نحوه انتقال آن و همچنین پیگیری شورای نگهبان به چه صورت خواهد بود؟ که وی پاسخ داد: مسیر پیگیری شکایت نامزدها در قانون آمده و به اطلاع نامزدها و ستادهای آنان نیز رسیده است. یکی از نهادهای مسئول رسیدگی به شکایات، نیروی انتظامی است و اگر نامزدهای انتخابات شکایتی داشته باشند می‌توانند به دبیرخانه شورای نگهبان ارسال کنند. ما هر گونه شکایت را در روز انتخابات سریع بررسی کرده و نتیجه آن را به نمایندگان نامزدها در ستاد انتخابات قرار خواهیم داد. بعد از روز رأی‌گیری نیز نامزدها به مدت سه روز مهلت دارند تا شکایات خود را ارسال کنند و شورای نگهبان نیز در فرصتی ۱۰ روزه آنها را بررسی و نتایج را اعلام می‌کند.

در مورد احراز صلاحیت هاشمی یکبار رأی‌گیری شد
خبرنگاری از کدخدایی پرسید به نظر می‌رسد نظر اعضای شورای نگهبان ابتدا نسبت به آقای هاشمی مثبت بود اما بعد از حضور یک مقام امنیتی در جلسه شورا، نظر اعضا نیز عوض شده است، آیا این موضوع درست است؟ که وی در جواب گفت: رأی‌گیری برای نامزدی که شما فرمودید تنها یکبار انجام شد، تغییر نظری هم در اعضای شورا وجود نداشت، همان رأی از اول تا آخر بود و به وزارت کشور اعلام شد.

ممانعت برخی کشورها از انتخابات در آن کشور
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به خبرنگار شبکه تلویزیونی دوبی که در خصوص رأی‌گیری از ایرانیان خارج از کشور پرسید و ممانعت مقامات برخی کشورها از برگزاری انتخابات در کشورشان گفت: تنها در انتخابات ریاست جمهوری است که ایرانیان خارج از کشور می‌توانند رأی بدهند. متأسفانه بعضی از کشورها که مدعی حقوق بشر هستند، رأی‌گیری برای ایرانیان مقیم این کشور را منع کرده است و ایرانیان هموطن ما را از حق بشری خود محروم ساخته‌اند. ما هم باید حتماً مجوز رسمی از کشورهای خارجی را داشته باشیم تا بتوانیم انتخابات برگزار کنیم.
کدخدایی با بیان اینکه اگر مجوزی از سوی این کشورها صادر نشود، ما نمی‌توانیم کاری انجام دهیم، بیان کرد: این وظیفه شما خبرنگاران است که این موضوع را در رسانه‌های خود منعکس کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.