سرویس: اخبار شهرضا ۱۰:۱۴ - جمعه ۲۳ اسفند ۱۳۹۲

دهدار دهستان اسفرجان خبرداد

روستای اسفرجان آماده پذیرایی از مسافران نوروزی

دهدار دهستان اسفرجان گفت: روستای اسفرجان با آثار تاریخی و چشمه‌سارها و تفرجگاه‌های پیرامونی آن آماده پذیرایی از مسافران نوروزی است.

بختیار غفاری در گفت‌وگو با خبرنگار شهرضانیوز با اشاره به موقعیت و تاریخ اسفرجان گفت: روستای اسفرجان از توابع بخش مرکزی شهرستان شهرضا، در ۵۰ کیلومتری جنوب شرقی شهرضا و ۱۳۰ کیلومتری اصفهان واقع شده است.
وی با اشاره به اینکه رودخانه هونجان از میان روستا می‌گذرد، گفت: روستای اسفرجان قدمتی طولانی دارد، سد قتلغ شاه واقع در اسفرجان، که از آثار دوره آل مظفر است، نشانگر تاریخ کهن این روستاست.
دهدار روستای اسفرجان افزود: اقتصاد این روستا بر فعالیت‌های زراعی، دامداری و صنایع دستی استوار است و محصولات عمده زراعی روستا شامل گندم، جو و لوبیا و سیب، بادام، گردو، زردآلو، آلبالو و آلو زرد از محصولات باغی آن است، گوشت و انواع فرآورده‌های لبنی نیز در این روستا به عمل می‌آید.
وی با بیان اینکه دارهای قالی دستی در کارگاه‌های خانگی روستا برپاست و دختران و زنان روستایی با هنرمندی تمام طرح‌های بوته حوضی، گلدانی و خیابانی را بر روی آن‌ها نقش می‌زنند و می‌بافند، خاطرنشان کرد: روستای اسفرجان در یک محدوده کوهستانی استقرار یافته و بافت مسکونی متمرکزی دارد.
غفاری تصریح کرد: این روستا از هشت محله با نام‌های محله پایین، محله میان، محله بالا، محله تقی، محله شهشهانی، محله عرب‌ها، محله ناحق و محله قتلغ شاه تشکیل شده است و مصالح به کار رفته در ساخت خانه‌های روستایی عمدتاً چوب، خشت، گل و آجر است و سقف مسطح آن‌ها با چوب، گل و سرشاخه درختان پوشیده شده است.
وی با اشاره به جاذبه‌های گردشگری روستای اسفرجان بیان کرد: دره هونجان، حاشیه رودخانه اسفرجان، باغ‌های میوه روستا، چشمه‌سارها و تفرجگاه‌های پیرامونی آن جلوه‌ای از طبیعت بکر و زیبای روستای اسفرجان را به نمایش می‌گذارند.
دهدار دهستان اسفرجان با اشاره به اینکه چشمه بیشه و زرچشمه از جمله تفرجگاه‌ها و زیباترین ییلاقات روستا به شمار می‌آیند، افزود: دیگر جاذبه‌های گردشگری این روستا عبارتند از سد قتلغ شاه که از آثار دوره آل مظفر است، با مصالح سنگ و ساروج ساخته شده و در ۳۶ کیلومتری شهرضا قرار دارد، درختان کهنسال گردوی این روستا با قدمتی بیش از دویست سال عمر، همچنان ثمر می‌دهند و زیبایی شگفت‌انگیزی دارند.
وی با بیان اینکه امامزاده عبدالمطلب در مرکز روستای اسفرجان واقع شده و مورد احترام مردم روستاست و در روزهای خاصی به ویژه در ایام عزاداری، مراسم سوگواری در این محل برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: صنایع دستی در این روستا مرهون رونق دامپروری و تلاش دختران و زنان هنرمند روستا است و تولید پشم تا نخ‌ریسی و رنگرزی به مدد زنان هنر آفرین روستا صورت می‌گیرد. غفاری گفت: فرش‌های اسفرجانی با طرح‌های بوته حوضی، گلدانی و خیابانی از بهترین و معروف‌ترین صنایع دستی روستا است که بخش اعظم این نوع بافته‌ها در بازارهای فرش اصفهان، تهران، کاشان و قم به فروش می‌رسد.
وی افزود: جوز قند، ترشی گردو، هسته شور، زردآلو، برگه زردآلو و گیوه بهترین سوغاتی‌های این روستا به شمار می‌آیند.
دهدار دهستان اسفرجان تصریح کرد: آش کشک، اشکنه، کلاجوش (کله جوش)، آش آجیلی و آش اسفندی در زمره غذاهای محلی مورد علاقه گردشگران است که در روستا طبخ می‌شود.

درخت گردوی ۵۰۰ ساله با قطر یک متری
وی گفت: یکی از جاذبه های بی نظیر این منطقه درخت گردویی ۵۰۰ ساله در اسفرجان و محله عربهاست که چنان عظیم است که برخی ریشه هایش از خاک بیرون آمده و همه اهالی احترام و قداست خاصی برای آن قائل هستند و نمادی از برکت و سرسبزی برای مردمان این دیار است و قطر آن به بیش از یک متر می رسد.

 روستای اسفرجان شهرضا 1 روستای اسفرجان شهرضا 2 روستای اسفرجان شهرضا 3 روستای اسفرجان شهرضا 4 روستای اسفرجان شهرضا

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.