سرویس: یادداشت روزانه ۱۴:۳۲ - سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۲

چرا غرب از تظاهرات مردم ترکیه حمایت می کند؟

ترکیه سالهای سال در فکر پیوستن به اتحادیه اروپا می باشد، در مقابل اتحادیه اروپا هر روز با نظرات و شیوه های نامعلوم خود از تظاهرات مردمی در قبال دولت ترکیه حمایت می کند، به طوری که هیچ گونه تعاملی نسبت به دولت اردوغان ندارد و دولت اردوغان را یک همدست و هم پیمان نظامی در […]

ترکیه سالهای سال در فکر پیوستن به اتحادیه اروپا می باشد، در مقابل اتحادیه اروپا هر روز با نظرات و شیوه های نامعلوم خود از تظاهرات مردمی در قبال دولت ترکیه حمایت می کند، به طوری که هیچ گونه تعاملی نسبت به دولت اردوغان ندارد و دولت اردوغان را یک همدست و هم پیمان نظامی در ناتو و اتحادیه اروپا به شمار نمی آورد و هر روز گفتمان جدیدی از منافع ملی کشورهای خود در ترکیه به نمایش می گذارد.

 «پیوستن به اروپا» و«غربی شدن» از زمانی که ترکیه نوین در سال ۱۹۲۳ تاسیس گردید، همواره یکی از دغدغه‌های سیاستمداران این کشور بوده است. در همین راستا در سپتامبر سال ۱۹۶۳ نخستین گام عملی برای حضور ترکیه در این اتحادیه برداشته شد. در این سال تفاهم‌نامه همکاری آنکارا برای پیوستن ترکیه به اتحادیه امور گمرکی و در نهایت عضویت دائم این کشور در جامعه اقتصادی اروپا به امضا رسید. از آن زمان تاکنون روند مذاکرات مقامات ترکیه و اتحادیه اروپایی همواره ادامه داشته است. این مذاکرات و رایزنی‌های دیپلماتیک در سوم اکتبر ۲۰۰۵ به اوج خود رسید. در اجلاس مذکور، اعضای اتحادیه اروپایی با آغاز گفت و گوهای الحاق ترکیه به این اتحادیه موافقت نمودند و این کشور را در موقعیت جدیدی قرار دادند.

اما امروزه این پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا دیگر مثل گذشته نیست و کشورهای اروپایی بر اساس منافع ملی خود عمل می کنند. امروزه که شرایط به گونه ای دگرگون شده و مردم در ترکیه سر به شورش برآورده  و اعاده حق می کنند، دیگر کشورهای اروپایی از دولت اردوغان حمایتی به عمل نمی آورند، به گونه ای که نمایندگان پارلمان اروپا در نشستی در کمیته امور خارجی این پارلمان، به شدت علیه حکومت حزب حاکم “عدالت و توسعه” ترکیه انتقاد کردند.

هم‌زمان در حالی که برخی از نمایندگان پارلمان اروپا به رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه تاکید کردند تا پس از بازگشتش به کشور از مردم عذرخواهی کند، دیگر نمایندگان پارلمان اروپا درخصوص درخواست‌های احزاب راست و راست افراطی مبنی بر پایان مذاکرات الحاق ترکیه به اتحادیه اروپا به دنبال رویدادهای رخ داده در میدان تقسیم، ابراز نگرانی کردند.

مخبر اتحادیه اروپا درخصوص ترکیه در مورد موضع و واکنش اردوغان نسبت به این اعتراضات ابراز تاسف و ناامیدی کرد. در این بین زمزمه‌هایی نیز وجود داشت که مقایسه رویدادهای ترکیه با بهار عربی را رد می‌کرد. گیلز پورتمن، مشاور کاترین آشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این خصوص گفت:« این مقایسه گمراه کننده است چرا که یک دموکراسی عملی و کارآمد در ترکیه وجود دارد و اردوغان سه دوره با کسب بیش از ۵۰ درصد آراء در انتخابات پیروز شده است

ریچارد هاویت، یکی از نمایندگان سوسیالیست انگلیسی پارلمان اروپا نیز به شدت از اردوغان انتقاد کرده و گفت:« اگر شما از دموکراسی در کشور خود حمایت نکنید، نمی‌توانید از تحولات در کشورهای بهار عربی حمایت کنید

انتظار می‌رود که پارلمان اروپا بار دیگر در هفته آینده درخصوص رویدادهای اخیر در ترکیه نشستی برگزار کند و درخواست‌هایی نیز از سوی گروه‌های مختلف سیاسی مبنی بر دستیابی به یک “قطعنامه فوری” در خصوص ترکیه وجود دارد.

در این بین که پارلمان اروپا گفتمانی از انتقاد ارائه می دهد، در مقابل نیز ناتو که یک نیروی نظامی است و ترکیه در آن عضو می باشد با یک رویکرد تند تر وارد عرصه شده است.

آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو که در گذشته با رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه در خصوص موضوع آزادی بیان اختلاف داشته، گفته که در سیاست‌های داخلی ترکیه دخالت نمی‌کند.

وی افزود: من از تمام احزاب از جمله مقامات دولتی و معترضان می‌خواهم که ظهور دیدگاه‌های سیاسی را از طریق صلح‌آمیز تضمین کنند. مشخص است که این امر بخشی از ارزش‌های دموکراتیک در اتحاد ناتو است که بر پایه این بنا شده که مردم حق دارند تا دیدگاه‌های خودشان را به صورت آزادانه و صلح‌آمیز بیان کنند.

اردوغان همچنان در مقابل معترضان ضد دولتی‌ جبهه‌ای ستیزه‌جویانه دارد و روز دوشنبه این معترضان را همدست با تروریسم خواند.

در نتیجه سیاست های دولت اردوغان به مزاج دولتمردان غربی خوش نمی آید و هر روز به بهانه ای به دنبال این هستند تا از ورود ترکیه به اتحادیه اروپا جلوگیری کنند و به همین دلیل است که سیاست های خود را در قبال دولت اردوغان تغییر داده اند.

روح الله پورطالب

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.