سرویس: بین الملل ۱۵:۴۰ - شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۲

قطعنامه اخیر سازمان ملل الزام‌آور نیست/ فشارهای آمریکا در پس صدور این قطعنامه بود

نماینده پارلمان سوریه با اشاره به اینکه قطعنامه اخیر سازمان ملل برای سوریه الزام‌آور نیست، تاکید کرد مردم سوریه به خوبی می‌دانند فشارهای آمریکایی در پس صدور این قطعنامه قرار داشته است. «عصام خلیل» نماینده مجلس ملت سوریه درباره قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد که در آن نظام سوریه محکوم شده است، گفت: آنگونه […]

13920228000018_PhotoAنماینده پارلمان سوریه با اشاره به اینکه قطعنامه اخیر سازمان ملل برای سوریه الزام‌آور نیست، تاکید کرد مردم سوریه به خوبی می‌دانند فشارهای آمریکایی در پس صدور این قطعنامه قرار داشته است.

«عصام خلیل» نماینده مجلس ملت سوریه درباره قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد که در آن نظام سوریه محکوم شده است، گفت: آنگونه که آشکار است و با تاسف بسیار تصمیمات سازمان ملل به خاطر مضامین اخلاقی و قانونی و شرعی منطبق با اصول و مبادی سازمان ملل تصویب یا رد نمی‌شود که برپایه احترام به حق حاکمیت کشورها استوار است و این قطعنامه، قطعنامه‌ای الزام‌آور نیست که دارای هرگونه بازتاب و تاثیری قانونی بر سوریه باشد.

این نماینده پارلمان سوریه در ادامه تاکید کرد که قطعنامه اخیر سازمان ملل به معنای مردمی بودن یا مشروعیت داشتن این گروه سیاسی یا نداشتن آن گروه سیاسی نیست، بلکه بیانگر میزان فشارهایی است که آمریکا بر کشورهای عضو سازمان ملل متحد جهت صادر کردن چنین قطعنامه‌ای وارد می‌کند و فراتر از آن اینکه این قطعنامه با توجه به مضمون‌ها و مفهوم‌هایی که در خود دارد، چیزی را نمی‌تواند تحمیل یا نفی کند.

عصام خلیل در ادامه گفت‌گوی خود گفت: با کمال تاسف بسیار، شماری از کشورهای عربی تلاش‌هایی را در راه‌های اشتباه و نادرست علیه سوریه آغاز کرده و به کار گرفتند و اتحادیه عرب با وجودی‌که بیش از شصت و پنج سال است که از تشکیل آن می‌گذرد، نتوانسته‌ است، چنین تصمیمی علیه اسرائیل بگیرد و در این خصوص نتوانست اعضای خود را علیه سوریه متحد و یکپارچه کند، در حالی‌که مشاهده شد، چگونه همین اعضا را علیه سوریه بسیج کرد.

نماینده پارلمان سوریه در ادامه به این نکته اشاره کرد که نظام سوریه طرح جدیدی را برای گفت‌وگو و مذاکره آغاز کرد، اما طرف‌هایی معارضی که از خارج تامین می‌شوند و دارای هیچ نظر و موضع مستقلی از جانب خود نیستند و همواره مواضع آنها وابسته به مواضع و دیدگاه‌های طرف‌های تامین کننده مالی آنهاست، این طرح را رد کردند.

وی افزود: اگر طرف‌های معارض در عمل به گفت‌وگو و مذاکره تمایل داشتند، در عرصه بین المللی نیز تمایلاتی به برگزاری نشست‌هایی که تمام معارضان و نمایندگان نظام را پای یک میز برای گفت‌وگو و مذاکره گرد آورد وجود داشت، چون اگر غیر از این بود، هیچ‌گاه روسیه و آمریکا تلاش‌هایی را برای یافتن راه حلی مسالمت‌آمیز و سیاسی برای بحران سوریه آغاز نمی‌کردند.

عصام خلیل تاکید کرد که چنین قطعنامه‌ها و تصمیماتی به هیچ وجه نمی‌تواند کمکی به سوری‌ها برای خروج از بحرانی که در آن گرفتار آمده‌اند، بکند، چون به سادگی عامل تشویق تروریسم در سوریه است تا از یک سو بیش از پیش خون مردم سوریه را بر زمین بریزد و از سوی دیگر کشورهای حامیان آنها را به ادامه کمک و حمایت‌اشان از آنها ترغیب کند.

وی در خصوص کمیته‌ای که به کمیته ائتلاف معارضان سوریه معروف شد و گفته می‌شود که نماینده مردم سوریه است، گفت: کشورهایی که این کمیته را به رسمیت شناختند، واقعیت امر این است که نه از این ائتلاف چیزی می‌دانند و نه از حقایق جاری در کشور سوریه و حاکم بر آن مطلع و آگاه هستند و اگر در این خصوص قطعنامه‌ای را به سود آنها صادر کرده‌اند، تنها به دلیل فشارهای دولت آمریکا بر آنها و فریب‌ها و تهدیداتی بوده است که بر آنها و بر بسیاری از هیئت‌های بین المللی اعمال شده و این موضوعی نیست که بر کسی پوشیده مانده باشد.

این نماینده پارلمان سوریه با بیان اینکه بسیاری از گروه‌های و جریان‌های معارض سوری اصلا این ائتلاف معارضان سوریه را به رسمیت نمی‌شناسند، گفت: چگونه است، وقتی خود جریان‌های معارض یکدیگر را قبول ندارند و به رسمیت نمی‌شناسند، مردم سوریه آنها را به رسمیت بشناسند و آنها خود را نماینده مردم سوریه در تمام طیف‌ها و گروه‌ها و جریان‌های مستقل‌اش معرفی می‌کنند.

از دید این نماینده پارلمان سوریه تنها راه حل برجای مانده برای بحران سوریه نشستن پای میز مذاکره و یافتن راه حلی سیاسی برای اختلافات موجود است، راه حلی که مردم سوریه نیز برسر آن توافق نظر داشته باشند و خارج از چارچوب‌های منطقه‌ای و بین المللی اقدام به اجرای آن کنند و راه حلی باشد که تنها و تنها به منافع و مصالح مردم و کشور سوریه و نه بیگانگان خدمت کند.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.