سرویس: اخبار شهرضا ۱۷:۵۶ - جمعه ۰۹ اسفند ۱۳۹۲

سرپرست مرکز بهداشت شهرضا مطرح کرد:

سرطان دومین عامل مرگ و میر در استان اصفهان

سرپرست مرکز بهداشت شهرضا گفت: سرطان در مقام دوم بعد از بیماری های قلبی و عروقی در استان جای گرفته است.

حجت الله موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار شهرضانیوز اظهار کرد: هر اندازه که موضوعی برای مردم ناشناخته باشد، تلقی جادویی و رمزآلود درباره آن بیشتر خواهد شد و سرطان یکی از این موضوع‌هاست.
وی با بیان اینکه باورهای نادرست فقط یک تلقی نادرست نیست که در ذهن‌ها بماند بلکه بر جهت‌گیری انسان‌ها در زندگی اثر می‌گذارد، گفت: سرطان سال‌ها به‌عنوان عامل اجتناب‌ناپذیر مرگ تلقی می‌شد بنابراین چندان عجیب نیست که باورهای نادرست درباره آن زیاد باشد.
سرپرست مرز بهداشت شهرضا با اشاره به اینکه سرطان بیماری مزمن و غیر واگیری است، افزود: سرطان از تکثیر نا همگون و غیرکنترل شده سلول های بافت های مختلف بدن ایجاد می شود.
وی بیان کرد: سرطان در گذشته یکی از مخوف ترین بیماری های بشری تلقی می شد اما با ارتقای سطح سلامت بشری، پیشرفت های بسیاری در زمینه کنترل آن ایجاد شده است.
موسوی با بیان اینکه سرطان در مطالعه جهانی بار بیماری ها بعد از بیماری های قلبی عروقی و بیماری های عصبی روانی، رتبه سوم را به خود اختصاص داده است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر سرطان دومین علت مرگ و میر در کشورهای پیشرفته و سومین علت مرگ و میر در کشورهای درحال توسعه می باشد و در حال حاضر بطور کلی عامل حدود ۱۲ درصد مرگ و میر در سراسر جهان است.
وی با بیان اینکه بروز سرطان رو به افزایش است، تصریح کرد: تخمین زده می شود موارد جدید سرطان به ۲۰ میلیون در سال ۲۰۲۰ افزایش خواهد یافت و ۴۵ درصد از علل مرگ و میر را به خود اختصاص خواهد داد.
سرپرست مرکز بهداشت شهرضا گفت: با توجه به پیش بینی های انجام شده سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۳۰ سالیانه ۱۳ میلیون مرگ ناشی از سرطان رخ می دهد که ۹ میلیون از این تعداد در کشورهای در حال توسعه اتفاق خواهد افتاد.
وی با تأکید بر اینکه استان اصفهان یکی از مناطق بالای بروز سرطان است که لزوم مداخلاتی را در این زمینه می طلبد، افزود: بروز سرطان در استان بین زن و مرد تفاوت قابل ملاحظه ای دارد، در آقایان صرف نظر از سرطان پوست شایع ترین سرطان مربوط به دستگاه ادراری پروستات ومثانه است اما در زنان سرطان سینه پیشگام است.
موسوی خاطرنشان کرد: حدود ۱۳ درصد مرگ و میرها در استان اصفهان مربوط به تومورها است، که در مقام دوم بعد از بیماری های قلبی و عروقی جای گرفته است.
وی با اشاره به اینکه سرطان های معده، ریه و لوسمی ها به ترتیب شایع ترین علل مرگ ناشی ازسرطان را در ۵ سال گذشته در اصفهان تشکیل می دهند، عنوان کرد: با توجه به آمارهای فوق سرطان بار زیادی را روی سیستم های بهداشتی درمانی در استان و شهرستان دارد و نیاز است که توجه ویژه ای به این مقوله شود.
سرپرست مرکز بهداشت شهرضا اظهار کرد: افزایش آگاهی از تمامی راه های اطلاع رسانی از جمله جلسات آموزشی، تهیه و توزیع مواد کمک آموزشی، برنامه های رسانه های جمعی و هماهنگی های بین بخشی با مراکز خصوص و دولتی از جمله سیاست های به کار گرفته شده در راستای ارائه هرچه بهتر خدمات می باشد
وی با بیان اینکه درصد زیادی از سرطان ها قابل پیشگیری هستند و با تغییر شیوه زندگی خود احتمال ابتلا به سرطان را کاهش داد، گفت: سرطان قابل درمان است، با تشخیص زود هنگام سرطان می‌توان سیر درمان را تسهیل کرد.
موسوی با تأکید بر اینکه با داشتن حداقل روزی ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی متوسط می¬تواند از ابتلا به سرطان پیشگیری-کند، بیان کرد:کاهش مصرف غذاهای حاوی مواد نگهدارنده احتمال ابتلا به بیماری سرطان را کاهش می دهد.
وی با اشاره به اینکه از مصرف غذاهایی که در زمان کوتاه و با حرارت بالا تهیه می شوند باید پرهیز کرد، خاطرنشان کرد: مصرف این غذاها از عوامل افزایش دهنده احتمال ابتلا به سرطان است
سرپرست مرکز بهداشت شهرضا با اشاره به اینکه کاهش مصرف مواد پروتئینی احتمال ابتلای به سرطان را کاهش می دهد، گفت: استفاده مداوم از ظرف های نچسب احتمال ابتلای به سرطان را افزایش می دهد.
موسوی با تأکید بر اینکه استفاده مداوم از ظروف یکبار مصرف و پلاستیکی احتمال ابتلای به سرطان را افزایش می دهد، بیان کرد: استفاده از ظرف های پلاستیکی در مایکروویو احتمال ابتلای به سرطان را افزایش می دهد.
وی استعمال دخانیات و الکل عامل بروز انواع سرطان دانست و افزود: با درمان مناسب، اکثریت مبتلایان به سرطان بهبود می یابند، بعد از درمان سرطان زندگی بهبود یافته به شرایط عادی بر می گردد.

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.