سرویس: اخبار شهرضا ۱۰:۳۰ - چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۲

رئیس اداره راه وشهرسازی شهرضا:

متقاضیان مسکن مهر نسبت به تکمیل موجودی اقدام نمایند

طرح مسکن مهر به عنوان یکی از بزرگترین پروژه های اجرایی دولت نهم و دهم و در راستای شعار «مهرورزی و عدالت محوری» از سال ۱۳۸۶ به طور رسمی کلید خورد

طرح مسکن مهر به عنوان یکی از بزرگترین پروژه های اجرایی دولت نهم و دهم و در راستای شعار «مهرورزی و عدالت محوری» از سال ۱۳۸۶ به طور رسمی کلید خورد و در ادامه با آغاز کار دولت دهم، شتابی فزاینده یافت. تمرکز و تاکید جدی بر اجرایی کردن بسیاری از پروژه های مسکن مهر در شهرهای مختلف را می توان از اخبار و گزارشات منتشر شده و مصاحبه های صورت گرفته دریافت. همچنین در جریان سفرهای استانی یکی از محورهای اصلی سخنرانی ها و وعده های داده شده به مردم، تحویل واحدهای مسکونی مهر تا پایان دولت دهم به متقاضیان بوده است. به دنبال طرح چنین ایده ای در سال۸۶، بسیاری از آحاد جامعه و مسئولان از این طرح دولت استقبال کردند و اهداف مطروحه بدرستی در راستای اولویت های جامعه طراحی شده بود اما با عملیاتی شدن طرح مسکن مهر، ‌بتدریج مسائل و مشکلات آن نمود بیشتری پیدا کرد و مشخص شد که این سلسله پروژه ها علاوه بر منافع آن با ایرادات و کاستی هایی همراه است. اگرچه انتقادات کارشناسی به پروژه های مسکن مهر وارد است اما نمی توان از تاثیرگذاری ولو محدود آن بر قشرهایی از جامعه غافل بود.
شهرستان شهرضا یکی از شهرهای استان بود که در اجرای مسکن مهر موفق عمل کرد. برای آگاهی از اجرای این طرح و مجموعه های نیمه تمام که بعضا باعث گلایه بعضی از متقاضیان شده با مهندس مجتبی حاجیان رئیس اداره راه‌ و شهرسازی شهرستان گفت‌وگوی کوتاهی را انجام دادیم که ضمن تشکر از ایشان در ذیل از نظر خوانندگان گرامی می‌گذرد.

* وضعیت پروژه مسکن مهر شهرضا را چگونه ارزیابی می کنید؟
مسکن مهر در شهرستان شهرضا از سال ۱۳۸۶در دو قالب تعاونی‌ها و تفاهم نامه سه جانبه شروع به فعالیت نموده و که ۱۷۴۹ واحد از تعاونی‌ها به اتمام رسیده و خوشبختانه متقاضیان در آن ساکن شده اند و ۱۶۲۴ واحد به صورت سه جانبه می باشد که از این مقدار ۵۵۲ واحد شرکت تک ایستا ، ۴۰۱ واحد شرکت سکنی گستر ، ۳۷۱ واحد شرکت دنایول و ۳۰۰ واحد شرکت پردیس ساخت سپاهان می باشد که میزان پیشرفت فیزیکی کلی واحدها حدود ۷۰% می باشد.

* شرایط فروش مسکن مهر چگونه است؟
در این خصوص صحبتی از رسانه ها اعلام گردیده ولی تاکنون بخشنامه یا دستورالعملی در این خصوص اعلام نگردیده و خرید و فروش مسکن مهر فعلاٌ ممنوع می باشد.
شرایط ثبت نام : مراحل به صورت ذیل می‌باشد
الف- ثبت نام در سامانه مسکن مهر توسط متقاضی در اداره پست یا اداره راه و شهرسازی
ب- تأئید شرایط توسط کاربران اداره راه و شهرسازی که بایستی موارد ذیل را دارا باشد
متأهل ، عدم استفاده از امکانات دولتی ، نداشتن خانه و زمین شخصی ، داشتن حداقل ۵ سال سابقه سکونت در شهرستان
ج- اختصاص پروژه و ایجاد شماره حساب جهت متقاضیان توسط سامانه
د- ایجاد قرارداد پیش فروش

* کیفیت مسکن مهر از نظر ساخت و ساز را چگونه ارزیابی می کنید؟
با توجه به نظارتی که از سوی اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان اعمال گردیده تا کنون سعی شده کلیه نکات مربوط به ساختمان سازی در کلیه پروژه های این شهرستان مطابق با آئین نامه های ساخت و ساز با نظارت ۴ ناظر معماری که از نظام مهندسی برای چهار شرکت معرفی شده اند اجرا می‌شود و همچنین نظارت عالیه با اداره کل راه و شهرسازی استان می باشد.

* در صورت امکان توضیحاتی در خصوص طرح مسکن اجتماعی که از سوی دولت یازدهم ارائه شده بفرمایید؟
در این رابطه هنوز دستورالعملی اعلام نگردیده و احتمالاٌ در سال آینده در این مورد تصمیم اتخاذ می گردد.

* بفرمایید پروژه مسکن مهر شرکت تک ایستا در چه مرحله‌ای قرار دارد؟
مسکن مهر سه جانبه در سال ۱۳۸۹ در این شهرستان شروع به کار نموده و طبق توافقنامه ای که شرکت‌های سه جانبه با اداره راه و شهرسازی داشته به ازای هر واحد مبلغ ۲۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال وام تخصیص داده شده که در چهار مرحله در مرحله پی سازی ، اسکلت و سقف ، سفت کاری و مرحله نازک کاری پرداخت گردد و مابقی بعد از دریافت مرحله دوم وام از سهم متقاضی به شرکت پرداخت شود که این روند به دلیل عدم استقبال مردم از مسکن مهر در شهرستان و نداشتن متقاضی کافی جهت آزاد سازی سهم متقاضی مجبور به تغییر روند داده و باعث شد دولت مراحل بعدی وام را به خاطر اینکه در پروژه توقفی ایجاد نشود به شرکت های سه جانبه پرداخت نماید با این روند کلیه پروژه ها تا پایان مرحله سفت کاری که حدود ۶۵ درصد از کل پیشرفت فیزیکی می باشد را اجرا نمودند و در زمانی که بایستی سهم متقاضیان آزاد می گردید تا وقفه ای در موعد تحویل ایجاد نگردد تا مرداد ماه سال گذشته از ۱۶۰۰ واحد مسکن مهر سه جانبه تنها حدود ۱۵۰ واحد پیش فروش شده بود که از تعداد تنها ۸۵ نفر وجه واریز نموده بودند. به هر حال در آبان ماه سال گذشته کلیه واحد ها پیش فروش گردیده و همچنین با توجه به مصوب نمودن یکسری از تعهدات مازاد بر قرارداد با شرکت های سه جانبه از طر ف اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان و ایجاد تغییرات در قراردادهای پیش فروش و اعلام مبلغ جدید و با توجه به حساس بودن این کار بایستی کارشناسی می گردید که این امر خود زمانی را می طلبید در هر حال مبلغ کل در آبان ماه ۹۲ به متقاضیان اعلام گردیده و همچنین با ورود فصل سرما اکثر کارگاه ها مجبور به تعطیلی شدند .
متاسفانه اکثر متقاضیان نسبت به پرداخت وجه باقیمانده هنوز اقدامی انجام نداده اند لذا جهت تسریع و به پایان رسانیدن کل پروژه های مسکن مهر از متقاضیان تقاضامندیم نسبت به تکمیل موجودی خود تا تاریخ ۱۰/۱۲/۹۲ اقدام ، تا پروژه دیگر با تعطیلی مواجه نگردد.

همچنین بخوانید:

2 دیدگاه برای “متقاضیان مسکن مهر نسبت به تکمیل موجودی اقدام نمایند”

  1. مصطفی گفت:

    سلام شهرضانیوز کار خوبی بود…باتشکر

  2. امیر حسین گفت:

    سلام باتشکر از زحمات شما بزرگواران خواهشمندیم نسبت به مکان اموزش وپرورش این منطقه هم فکر اساسی شود

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.