سرویس: اخبار شهرضا ۱۷:۳۱ - دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۲

رئیس صنعت، معدن و تجارت شهرضا:

شهرک صنعتی رازی دومین شهرک بزرگ صنعتی در کشور است/به ازای هر ۱۵ نفر یک واحد صنفی در شهرضا

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرضا گفت: در حال حاضر شهرک صنعتی رازی شهرضا در کشور بعد از شهرک صنعتی صنعتی کاوه در ساوه دومین شهرک صنعتی بزرگ است .

به گزارش شهرضانیوز، محمد جواد بگی اظهار کرد: حدود ۷۰ درصد جمعیت شاغل شهرستان شهرضا را اداره صنعت، معدن و تجارت پوشش می دهد.
وی با اشاره به پیشینه اقتصادی شهرضا گفت: زمانی که شهرستان شهرضا در جنوب استان مرکز تجاری بود خیلی از مراکز استانی در جوار شهرضا ده بودند.

به ازای هر ۱۵ نفر یک واحد صنفی در شهرضا است
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرضا با بیان اینکه شهرضا در گذشته به عنوان یک مرکز تجاری ۴ استان را پوشش می داد، گفت: در حال حاضر نسبت به قبل شهرضا از رونق تجاری کمتری برخوردار است.
وی با اشاره به اینکه به ازای هر ۱۵ نفر یک واحد صنفی در شهرضا است، اظهار کرد: سقف واحد صنفی در استان و کشور به ازای ۲۰ تا ۳۰ نفر یک واحد صنفی است.
بگی با بیان اینکه مرکز شهر دیگر گنجایش هیچ طرحی را ندارد، افزود: اصناف باید هدایت شوند به خیابان شهید مطهری چرا که فضا برای ایجاد پارکینگ و مجتمع تجاری وجود دارد.
وی تصریح کرد: متأسفانه در شهرضا برای اصناف فاصله و سقف تعیین شده اما در تهران و استان در یک خیابان از یک صنف ۵۰ مغازه کنار هم هستند و با هم، هم افزایی دارند ولی در شهرضا واحدهای صنفی در یک صنف با هم فاصله زیادی دارند.

وجود ۱۰ هزار واحد صنفی در شهرضا
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرضا گفت: در حال حاضر در شهرضا ۱۰ هزار واحد صنفی وجود دارد که ۸ هزار دارای مجوز ۲ هزار فاقد مجوز و هزار واحد صنفی در حال گرفتن مجوز هستند.
وی با اشاره به اینکه یکی از دلایل عدم رشد شهرضا فاصله کم آن تا استان است، گفت: به دلیل پراکندگی مشاغل در شهرضا مردم برای خرید به استان مراجعه می کنند.
بگی با بیان اینکه در سال ۱۳۸۲ کل عرصه صنعتی شهرضا ۳۰۰ هکتار بود، بیان کرد: این ۳۰۰ هکتار عرصه صنعتی شامل ۸۷ هکتار فاز ۱ شهرک رازی، ۸۰ هکتار شهرک سپهرآباد و منطقه صنعتی اسفرجان و پاتله و ۱۰ کارخانه و ۷۰ واحد فعال بود.
وی با اشاره به اینکه فاز توسعه ۱۴۰۰ هکتاری رازی در سال ۸۲ مصوب شد، تصریح کرد: در حال حاضر شهرک صنعتی رازی شهرضا در کشور بعد از شهرک صنعتی صنعتی کاوه در ساوه دومین شهرک صنعتی بزرگ است .

نیمی از مساحت شهرک های صنعتی استان در شهرضا قرار دارد
رئیس صنعت، معدن و تجارت شهرضا با بیان اینکه شهرک صنعتی رازی بزرگ ترین لکه عملیاتی در استان است، خاطرنشان کرد: در این شهرک ۴۵۰ طرح و کارخانه فعال است که ۸ هزار نفر اشتغال ایجاد کرده است.
وی بیان کرد: با وجود ۲۰۰ هکتار شهرک صنعتی اسفرجان، ۴۰۰ هکتار منطقه صنعتی پاتله، ۱۰ هکتار صنایع دستی و ۲۲۰۰ هکتار منطقه ویژه اقتصادی، ۱۰ هکتار منطقه امین آباد، ۵۰ هکتار پرزان، ۵۰۰ هکتار خرم و ۵۰ هکتار در جاده بروجن، نیمی از مساحت های شهرک های صنعتی استان در شهرضا قرار دارد.
بگی افزود: در حال حاضر حدود ۴۰۰ واحد فعال در شهرک صنعتی رازی با ۱۰ هزار نفر اشتغال، مشغول فعالیت است و ۵۲۵ طرح نیز در دست اجرا است که حداقل ۳ هزار میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل نیاز داریم.
وی افزود: حدود یک هزار میلیارد تومان توسط بخش خصوصی سرمایه گذاری شده و ۲ هزار میلیارد نیازمند تسهیلات بانکی و منابع مالی است.

اشتغال ۴۵ هزار نفر با عملیاتی شدن منطقه ویژه اقتصادی
رئیس صنعت، معدن و تجارت شهرضا بیان کرد: کل جمعیت فعال شهرضا ۵۰ هزار نفر است که ۴۲ هزار نفر آن شاغل هستند و ۵ هزار نفر آنها بیکار هستندکه ۲۵۰۰ نفر از این آمار شغل پایدار ندارند.
وی خاطرنشان کرد: با راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی شهرضا به عنوان اولین منطقه ویژه اقتصادی استان در حوزه گرایش صنایع نفت و گاز و پتروشیمی بیش از ۴۵ هزار نفر اشتغال ایجاد می‌شود.
بگی با بیان اینکه ۸۰ درصد حجم عملیاتی شهرک رازی پر است، اظهار کرد: ۲۰ درصد از شهرک رازی برای طرح های ملی و بزرگ است و امروز شهرضا از لحاظ صنعتی از ۱۱ استان کشور جلوتر است.

همچنین بخوانید:

پاسخی بگذارید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.