سرویس: بین الملل ۱۲:۲۸ - دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۲

در مصاحبه با گاردین

مأمور سابق سیا از برنامه جاسوسی استراق سمع آمریکا پرده برداشت

به گزارش فارس به نقل از روزنامه آمریکایی واشنگتن پست، «ادوارد اسنودن»، ۲۹ ساله، یکی از پرسنل کنونی «بوز آلن همیلتون» پیمانکار دفاعی، که پیشتر یکی از اعضای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به «سیا»، خود را بعنوان یکی از منابع اطلاعات فاش‌ شده درباره برنامه جاسوسی محرمانه آمریکا که اطلاعات مربوط به سوابق اینترنتی […]

به گزارش فارس به نقل از روزنامه آمریکایی واشنگتن پست، «ادوارد اسنودن»، ۲۹ ساله، یکی از پرسنل کنونی «بوز آلن همیلتون» پیمانکار دفاعی، که پیشتر یکی از اعضای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به «سیا»، خود را بعنوان یکی از منابع اطلاعات فاش‌ شده درباره برنامه جاسوسی محرمانه آمریکا که اطلاعات مربوط به سوابق اینترنتی و تلفنی شهروندان آمریکایی و افراد خارجی را به صورت مخفیانه استفاده می‌کردند، معرفی کرد.

وی تصریح کرد که اطلاعات فاش شده درباره برنامه موسوم به «PRISM» را فاش کرده است تا به این وسیله آزادی اساسی و بنیادین مردم سراسر جهان را مورد حفاظت قرار دهد.

اسنودن ادامه داد: من نمی‌خواهم در جهانی زندگی کنم که آنچه انجام می‌دهم و می‌گویم ضبط و ثبت شود. این چیزی نیست که من از آن حمایت کنم و بتوانم با آن کنار بیایم.

اظهارات این مأمور سابق سیا در مصاحبه با روزنامه انگلیسی «گاردین» مطرح شد و اسنودن تأکید کرد که قصد مخفی‌کاری نداشته است زیرا با افشای این اسناد، کار اشتباهی انجام نداده است اما از این مسئله نیز آگاه بوده است که اقدامات وی باعث می‌شود که هدف سازمان‌های آمریکایی قرار گیرد.

وی نمایی از سامانه جاسوسی «PRISM» را فاش کرد که به سازمان امنیت ملی آمریکا موسوم به (NSA) و همچنین پلیس «اف بی آی»، اجازه دسترسی به سرورهای شرکت‌های اینترنتی آمریکا چون گوگل، اپل، مایکروسافت، فیس‌بوک و امریکن آنلاین (AOL) را می‌دهد.

این سامانه جاسوسی، ایمیل‌ها، ویدئو چت‌ها، پیام‌های کوتاه را بررسی دقیق می‌کند و شامل امکاناتی برای ردیابی و دنبال کردن مظنونان خارجی است.

این گزارش حاکی از آن است که سازمان امنیت ملی آمریکا همچنین در حال جمع‌آوری اطلاعات تماس‌های تلفنی میلیون‌ها شهروند آمریکایی است اما مدعی شده که مکالمات واقعی که بین افراد از طریق تلفن رد و بدل می‌شود را استراق سمع نمی‌کند.

اسنودن به روزنامه گاردین گفت که در بخش امنیت فناوری اطلاعات «سیا» کار می‌کرده است و در سال ۲۰۰۷ با پوشش دیپلماتیک در «ژنو» سوئیس مستقر شد و در آنجا به طیف گسترده‌ای از اسناد محرمانه دسترسی داشت.

وی درباره کار در ژنو گفت: اکثر چیزهایی که در ژنو دیدم واقعاً مرا درباره چگونگی عملکرد دولتم و تأثیراتی که این عملکرد برجهان می‌گذاشت، ناامید کرد. من متوجه شدم که بخشی از چیزی هستم که بیش از آنکه مفید باشد، ضرر دارد.

بر اساس این گزارش، اسنودن در سال ۲۰۰۹ سازمان سیا را ترک کرد و کار برای بوز آلن همیلتون، پیمانکار سازمان امنیت ملی آمریکا، در «هاوایی» را آغاز کرد و حدود سه هفته پیش تصمیم گرفت که اطلاعاتی را درباره «PRISM» فاش کند.

او به گاردین گفت: امیدوارم که این افشاگری در بین شهروندان سراسر جهان این مسئله را مشخص کند که ما به دنبال زندگی کردن در چه جهانی هستیم. وجدان من اجازه نمی‌دهد که به دولت آمریکا اجازه دهم که حریم خصوصی، آزادی اینترنت و آزادی‌های اساسی افراد سراسر جهان را با این دستگاه جاسوسی که در حال مخفیانه ساختن آن هستند، تخریب کنند.

افشاگری از برنامه جاسوسی سازمان امنیت ملی آمریکا منجر شد تا «جیمز کلاپر» مدیر اطلاعات ملی آمریکا روز شنبه به طور رسمی خواستار تحقیقات جنایی درباره افشای اطلاعات بسیار طبقه‌بندی شده مربوط به برنامه محرمانه جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا این کشور شد.

این افشاگری‌ها در صدر اخبار رسانه‌های آمریکایی قرار گرفته است و گزارش‌های منتشر شده حاکی از آن است که سازمان امنیت ملی آمریکا و «اف بی آی» به چندین سرور مرکزی ۹ شرکت برجسته اینترنتی آمریکا از جمله «گوگل»، «اپل»، «یاهو» و «فیس‌بوک» دسترسی پیدا کرده است که به این سازمان‌ها اجازه می‌دهد تا به اسناد صوتی، ویدئویی، تصاویر، ایمیل‌ها و اطلاعات اتصال به اینترنت و دیگر اسناد کاربران دسترسی داشته باشند؛ این برنامه جاسوسی « PRISM» نام دارد که این اجازه را به اف بی آی و دیگر سازمانهای امنیتی آمریکا می‌دهد تا طی زمان، حرکات و تماس‌های شهروندان آمریکایی را تحت تعقیب قرار داده و از آنها آْگاه شوند.

گفته می شود که «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا بر اساس حکم فوق محرمانه دادگاهی در این کشور، به صورت مخفیانه برنامه ای را با نام «قانون میهن پرستی»، برای جاسوسی و جمع آوری اطلاعات مربوط به مکالمات و ارتباطات تجاری شهروندان آمریکایی را اجرایی کرده است.

بوز الن روز یکشنبه تأیید کرد که اسنودن یکی از کارکنان این شرکت است و تأکید کرد که در زمینه هرگونه تحقیقات درباره این موضوع افشاگری همکاری می‌کند.

اسنودن در هنگ‌کنگ با روزنامه گاردین مصاحبه کرد و هم‌اکنون برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که دولت آمریکا در تلاش است تا او را مسترد کند.

هرگونه درخواست استرداد در صورتیکه اسنودن بتواند به مقامات چین نشان دهد که در صورت استرداد با شکنجه و رفتار بد مقامات آمریکایی مواجه می‌شود، بی اعتبار خواهد بود.

درخواست رسیدگی جنایی طرح شده از سوی آژانس اطلاعات ملی آمریکا برای رسیدگی به افشای اسناد جاسوسی محرمانه آژانس امنیت ملی این کشور در وزارت دادگستری آمریکا بررسی خواهد شد. این وزارت نیز پروسه هایی را برای تعیین اینکه آیا انجام تحقیقات جنایی درباره این افشاگری ها موجه است یا خیر، اجرایی کرده است.

مقامات آمریکایی اعلام کرده اند که انتشار اسناد محرمانه جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا به قدری شگفت آور است که انتظار دارند وزارت دادگستری آمریکا رسیدگی به این پرونده را بر عهده بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.