سرویس: اجتماعی ۰۱:۴۹ - دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۲

دانش فنی تولید عوامل بیولوژیک مبارزه با آفات گیاهی در کشور وجود دارد

‘علی کشکولی’ روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا در اصفهان اظهار کرد: آنچه تاکنون مانع این امر شده ، مصرف پایین عوامل بیولوژیک از سوی بهره برداران در کشور است که تولید این عوامل را اقتصادی نمی کند. وی افزود: خط تولید هر یک از حشرات به کار رفته در مبارزه بیولوژیک، مساوی […]

‘علی کشکولی’ روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا در اصفهان اظهار کرد: آنچه تاکنون مانع این امر شده ، مصرف پایین عوامل بیولوژیک از سوی بهره برداران در کشور است که تولید این عوامل را اقتصادی نمی کند.
وی افزود: خط تولید هر یک از حشرات به کار رفته در مبارزه بیولوژیک، مساوی با مصرف این عوامل در کل خاورمیانه است.
به گفته وی، مصرف این عوامل در ایران و منطقه تاکنون به حدی نرسیده است که تولید داخلی آنها را توجیه کند.
مدیرعامل شرکت فن آوران طبیعت گرا بااشاره به اینکه این شرکت تنها واحد فعال در زمینه عوامل بیولوژیک در کشور است،گفت: به علت هزینه بالای این روش در برابر مبارزه شیمیایی ، بهره برداران تمایل چندانی به این رویکرد ندارند.
وی ادامه داد: اکنون ۶۵ درصد هزینه مبارزه بیولوژیک توسط دولت و ۳۵ درصد آن بر عهده کشاورز است.
کشکولی یادآور شد: هزینه مبارزه بیولوژیک در سال اول بالاست اما در سال های بعد به علت نابودی آفات، هزینه ها بطور چشمگیری کاهش پیدا می کند.
وی با اشاره به اینکه گلخانه ها عمده محل فعالیت این شرکت است، افزود: حدود هفت هزار هکتار گلخانه در کل کشور ثبت شده که اغلب در استان های تهران، اصفهان، کرمان و البرز واقع اند.
کشکولی گفت:عمده آفات گلخانه ای در کشور مگس سفید، کنه، شته، کریفس، مینوز و توتاست که با کنه های شکارگر و زنبورهای پارازیتوئید به مقابله با آنها می پردازیم.
وی افزود: مبارزه بیولوژیک در بین استان های هدف در استان اصفهان هم از سوی بهره برداران و هم سازمان های ذیربط با ۵۰ هکتار گلخانه بویژه در شهرستان های شهرضا، دهاقان، تیران و کرون، فلاورجان و نجف آباد بهترین پاسخ را گرفته است.
به گزارش ایرنا، عوامل بیولوژیک شامل دشمنان طبیعی مانند کنه یا زنبور برای مقابله با علف های هرز یا آفات گیاهی است که برخلاف سموم شیمیایی رشد بوته را کند نمی کند و میزان عملکرد گیاه در هکتار را پایین نمی آورد و استفاده از آن نیز منجر به تولید محصول سالم می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.