سرویس: بین الملل ۱۵:۰۹ - شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۲

واکنش آمریکا به استقرار احتمالی موشک‌های S300 در سوریه

وزارت امور خارجه آمریکا تحویل احتمالی موشک‌های S300 روسی به سوریه را مانعی برای برگزاری کنفرانسی برای حل بحران سوریه ندانست، ولی پنتاگون این امکان را افزاینده خطرات عملیات نظامی علیه دمشق ارزیابی کرد. به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «نووستی»،”جنیفر پساکی” سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که ایلات متحده […]

وزارت امور خارجه آمریکا تحویل احتمالی موشک‌های S300 روسی به سوریه را مانعی برای برگزاری کنفرانسی برای حل بحران سوریه ندانست، ولی پنتاگون این امکان را افزاینده خطرات عملیات نظامی علیه دمشق ارزیابی کرد.

13920226000049_PhotoA

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری «نووستی»،”جنیفر پساکی” سخنگوی رسمی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که ایلات متحده اطلاعی در مورد تحویل سامانه‌های دفاع ضد موشکی «اس-۳۰۰» روسیه به دولت سوریه ندارد.

وی روز جمعه در کنفرانس مطبوعاتی در واشنگتن با اشاره به اینکه «ما اطلاعی در مورد تحویل نوع دقیق موشک‌های روسی به مقامات دمشق نداریم»، گفت: ولی صحت داشتن این مطلب تاثیری بر طرح برگزاری کنفرانسی بین المللی برای حل و فصل مناقشه در سوریه، بر اساس توافق روسیه و آمریکا نخواهد داشت.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در عین حال یادآور شد: البته مسلما ما نگرانی‌هایی در رابطه با هر نوع کمک نظامی که به رژیم “بشار اسد” شود، داریم. ولی با این وجود ما همچنان در جهت برگزاری کنفرانس بین المللی در مورد سوریه حرکت می‌کنیم، برای اینکه مسکو و واشنگتن این هدف را دنبال می‌کنند که مناقشه سوریه از طریق سیاسی حل و فصل شود.

این در حالی است که “مارتین دمپسی” رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا نیز روز جمعه در کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کرد که تحویل سامانه‌های دفاع ضد موشکی «اس-۳۰۰» روسیه به دمشق، خطرات را در صورت اقدام به عملیات نظامی در مورد سوریه افزایش خواهد داد و می‌تواند این ذهنیت را برای بشار اسد بوجود آورد که وی در امان است.

این مقام پنتاگون گفت: این سامانه بسیار مدرن است و مسلما خطرات را در صورت اقدام به عملیات نظامی علیه سوریه افزایش خواهد داد، ولی آنها در هر صورت غیرقابل فایق آمدن نیز نیستند. آنچه از این جهت مرا نگران کرده است، آن است که بشار اسد با در اختیار داشتن این سیستم تدافعی، احساس امنیت کند.

برخی رسانه‌های گروهی روسی و آمریکایی روز گذشته خبری را منتشر کردند، مبنی بر اینکه احتمالا روسیه از هم اکنون تعدادی سامانه دفاع ضد موشکی «اس-۳۰۰» به دولت سوریه تحویل داده است.

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.