سرویس: سیاسی ۱۸:۵۰ - یکشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۲

مسکو: تحریم‌های آمریکا علیه ایران نقض توافق ژنو است

روسیه، روز جمعه، در انتقاد از تحریم‌های جدید آمریکا علیه افراد و شرکت‌های مرتبط با ایران، این اقدام را متناقض با توافق هسته‌ای ژنو توصیف کرد.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «اقدام اخیر وزارت خارجه و وزارت دارایی آمریکا (علیه ایران) مایه نگرانی مسکو است و این دومین  تصمیم واشنگتن طی دو ماه اخیر است».
این بیانیه افزود: «مسکو بارها تأکید کرده است که این‌گونه تصمیم‌ها با توافق ژنو که اجتناب واشنگتن از اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران را درخصوص فعالیت‌های هسته‌ای ایجاب می‌کند، متناقض است و با قوانین بین المللی مغایرت دارد».
وزارت خارجه روسیه همچنین تأکید کرد: «مسکو هرگونه تلاش برای اجرای قوانین آمریکایی علیه کشورهای دیگر درمورد توسل به تحریم‌ها علیه شرکت‌ها و اتباع کشورهایی که درخصوص پرونده هسته‌ای ایران، به قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل پایبند هستند، قاطعانه رد می‌کند».
این دومین بار از زمان توافق هسته‌ای ژنو  است که آمریکا افراد و شرکت‌هایی را به‌خاطر نقض تحریم‌های ایران در فهرست تحریم‌های خود قرار می‌دهد.
ایران نیز از تحریم‌های تازه آمریکا انتقاد کرده و هشدار داده است چنین رویکردی اقدامات متقابل ایران را در پی خواهد داشت.
براساس این گزارش، ایران و آمریکا،‌ روسیه، انگلیس، ‌فرانسه، بریتانیا، چین و آلمان، در مذاکرات ژنو به توافق شش‌ماهه برای حل مناقشه برنامه هسته‌ای ایران دست یافتند. براساس توافق «برنامه اقدام مشترک»، ایران پذیرفت برخی فعالیت‌های هسته‌ای خود را محدود و متوقف کند و در مقابل تحریم‌های تازه علیه جمهوری اسلامی تصویب نشده و برخی از دارایی‌های ایران آزاد شود.

منبع :تسنیم

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.