سرویس: سیاسی ۱۶:۱۵ - یکشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۲

نقش جاسوس MI6 در مدیریت گروهک های تروریستی الاحوازی

در سند دیگری از ‘ویکی لیکس’، به دیدار ˝انجمن دوستی اهوازی های بریتانیا˝ با مقامات آمریکایی در امارات (دبی) در آوریل ۲۰۰۶ و فعالیت های بین الملی این گروه اشارهء کامل می کند.

یکی از آن گروهک هایی که مدت ها است فعالیت تخریبی خود برای تحریک قومیت ها در مناطق جنوبی کشور را آغاز کرده است ، “انجمن دوستی احوازی های بریتانیا” (BAFS)، به رهبری دنیل برت است. این انجمن، یا “جمعیت”، از دسامبر سال ۲۰۰۴ مسئول راهنمائی رسانه ای و مشاور تبلیغاتی و پشتیبانی گروه های تجزیه طلب که با پشتیبانی فکری بیگانگان و مالی کشورهای عربی خلیج فارس بویژه کویت بکار خود ادامه داده اند با مرکزیت در لندن بوده است.
انجمن دوستی اهوازی های بریتانیا”، در دسامبر ۲۰۰۴، چند ماه پیش‌ از پخش نامهء جعلی ربط داده شده به محمد علی ابطحی و آغاز تحریکات قومی در اهواز و بمب گذاری ها در استان خوزستان  آغاز بکار کرد. هدف از راه اندازی این انجمن، تحریکات قومی در ایران و  جلب پشتیبانی کشورهای غربی بود.

این انجمن پس از بنیانگذاری، موفق به راه اندازی “شبکهء ماهواره ای “، بنیانگذاری ده ها سازمان و تشکیلات سازمانی زیر پوشش انجمن، برگزاری گردهمایی ها، سخنرانی ها، گفتگو با رسانه ها و تارنماهای غربی و عربی، پخش گزارش ها و نگاشته های گوناگون، راه اندازی ده ها تارنما، صدور صدها بیانیه در مقاطع گوناگون زمانی همگام با تحولات سیاسی و اقتصادی روز، دیدار با سیاستمدارن غربی و عربی، و همچنین سران سازمان مجاهدین خلق، در راستای تحریکات قومی در ایران بوده است.
منبع مالی این تشکیلات سازمانی که برای اداره شان به میلیون ها دلار در سال نیازمندند،  همچنان پنهان و محرمانه باقی مانده است.

مدارک افشا شده توسط ‘ویکی لیکس’ نشانگر آزادی این گروه های تجزیه طلب در ملاقات با مقامات بلند پایه دولت های غربی و متمایل به هدف تجزیه ایران که بگونه ای با دنیل برت در ارتباط می باشند است. از این دیدارها می توان به دیدار ‘منصور سیلاوی’، سر کردهء حزب ‘تضامن الدیمقراطی’ با ‘جک استراو’ (در گرما گرم  بمب گذاری های  سال ۱۳۸۴ در خوزستان) و نیز ‘رضا وشاحی’ (از هموندان گروه دنیل برت) با وزیر امور خارجه و رئیس پژوهشگران دفتر مطالعاتی و سیاست گذاری بخش خاورمیانهء وزارت امور خارجه بریتانیا اشاره نمود. ‘منصور سیلاوی اهوازی’ مسئول پیشین امور مالی ‘انجمن دوستی اهوازی های بریتانیا’، سه سال پیش ‌از مرگ اش، در دیدار با سرکنسول آمریکا در دبی، دیدار این گروهک ها را با جک استراو را تائید می کند.

229224_10151244283647853_1801054792_n

سند افشا شده توسط ‘ویکی لیکس’ در سپتامبر  ۲۰۱۱، که در پیش به آن اشاره شد، از یک سری دیدار و گفتگو بین ‘خلیل دلاوی’ (با نام مستعار: عبدالخالق  دلاوی) و سفارت آمریکا در کویت در سال ۲۰۰۵ و از فعالیت های گروه های تجزیه طلب عرب در ایران تحت رهبری بیگانگان پرده بر می دارد. دلاوی،  نام برخی از گروه های فعال عرب در ایران را، با یک هدف مشترک که تجزیه ایران است، نام می برد، از جمله گروه دنیل برت، نمایندهء سفارت آمریکا از زبان ‘دلاوی’ در گزارش محرمانهء خود در این مورد می نویسد: “«انجمن دوستی اهوازی های بریتانیا» یک سازمان با مرکزیت در لندن به سرپرستی دنیل برت است.
او می گوید که این سازمان بوسیله دولت بریتانیا تشکیل شده تا بتواند با اپوزیسیون و گروه های [تجزیه طلب] احوازی در رابطه باشد.” بر اساس این سند فاش شده، سفیر آمریکا ‘ریچارد له-بارون’، این گزارش را بیدرنگ سری اعلام کرده، و رونوشت این گفتگو را به سفارت بریتانیا در کویت می فرستد.

در همان گفتگو است که دلاوی (که بیگمان همکار ‘منصور سیلاوی’، مهره ی مورد اعتماد دنیل برت، بود) انگیزه فعالیت های این گروهها را دفاع از حقوق بشر اعلام می کند، که نماینده سفارت آمریکا، به وی شک کرده و با کمی فشار، دلاوی اقرار می کند که حقوق بشر یک بهانه است و آنان بدنبال تجزیه هستند.

در سند دیگری از ‘ویکی لیکس’، به دیدار “انجمن دوستی اهوازی های بریتانیا” با مقامات آمریکایی در امارات (دبی) در آوریل ۲۰۰۶ و فعالیت های بین الملی این گروه اشارهء کامل می کند. یادداشت آن گفتگو پس از فرستادن رونوشت هایی به لندن و پاریس، توسط سرکنسول آمریکا ‘جیسون ال. دیویس”سرّی اعلام می گردد.

در این نشست منصور سیلاوی، به نمایندگی از سوی “انجمن دوستی اهوازی های بریتانیا”، ادعاهایی مطرح می کند که بی گمان این ادعا پژواک شاهکار دنیل برت و ساخت نامه جعلی بود که موجب تحریکات قومی و کشته شدن ۴ هموطن عرب زبان ما  در خوزستان شد؛ مطلبی که قبلاً به آن اشاره شد.

منبع :رهیاب نیوز

همچنین بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

توجه: از انتشار نظرات توهین آمیز معذوریم.